מי באמת אובייקטיבי? על הטענות נגד הייעוץ הפנסיוני בבנקים

הדרישה למנוע מהיועצים הפנסיוניים בבנקים להציג את עצמם כאובייקטיביים מתבססת על טענות שגויות, מתעלמת מהמנגנונים שקבע בנק ישראל למניעת ניגודי עניינים ומעודדת את המשך שליטת סוכני הביטוח בשוק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סניף של בנק לאומי בתל אביב
סניף של בנק לאומי בתל אביב צילום: מוטי קמחי

על שולחן המפקח על הבנקים הונחה לאחרונה דרישה לאסור על היועצים הפנסיוניים בבנקים להציג את עצמם לציבור כאובייקטיביים. על-פי הדיווח ב-TheMarker, ארגון "לובי 99" דורש זאת בטענה כי "מתן אפשרות לתאגידים הבנקאיים להרחיב באופן ניכר את שירותי הייעוץ הפנסיוני עלול לחשוף את החוסכים לקבלת ייעוץ מוטה במסווה של ייעוץ אובייקטיבי". למרבה הצער, הפנייה מבוססת על טענות שגויות, שהקשר בינן לבין המציאות הוא מקרי.

הטענה המרכזית היא שהבנקים מקיימים קשרים עסקיים עם הגופים המוסדיים - קופות הגמל וקרנות הפנסיה - וכי עצם קיום הקשרים העסקיים מציב את הבנקים בניגוד עניינים בעת מתן ייעוץ פנסיוני ללקוחותיהם.

אלה הן אומנם טענות כבדות משקל, אולם לצידן חסרה התייחסות למנגנונים, שנקבעו על ידי הרגולטור, המתייחסים בדיוק לטענות אלה ולדרכי מניעתם. המנגנון העיקרי הוא ה"חומות הסיניות", באמצעותו מקיים הבנק הפרדה ארגונית מוחלטת, עסקית ומקצועית בין פעילות הייעוץ לבין יתר עיסוקי הבנק (בבנק לאומי, לדוגמה, אגף הייעוץ פועל תחת חטיבת תפעול ולא, למשל, תחת החטיבה העסקית או חטיבת שוקי הון).

הטענה כי קיומם של קשרים עסקיים עם הגופים המוסדיים משפיע על שיקולי הייעוץ משוללת יסוד משום שליועץ אין מושג מהם הקשרים העסקיים של הבנק וממילא הוא לא מושפע מהם. יועץ פנסיוני בבנק פועל לטובת הלקוח בלבד.

משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

הטענה המרכזית השנייה שהעלה לובי 99 היא שלבנקים אין הסכמי הפצה עם רוב קרנות ברירת המחדל, ולכן הם ימליצו ללקוחות לעבור רק לחלק מקרנות הפנסיה, ולא לקרנות שעמן אין להם הסכמים. גם טענה זו אינה בהלימה לדרך בה פועלים היועצים בבנק. היעוץ הפנסיוני בבנק נתמך באמצעות מודל ייעוץ, שתוקף ע"י מומחה חיצוני, הכולל פרמטרים איכותיים וכמותיים בלבד עבור כל מוצר ומוצר. לאחר שהיועץ ביצע בירור צרכים והעדפות, הוא מתאים ללקוח את המוצר האופטימלי עבורו, בהתאם להמלצת המערכת. קיומו של הסכם הפצה אינו פרמטר רלוונטי במודל, וממילא המלצת היועץ מגובשת ומיושמת בראיית טובת לקוח בלבד. כך, אם לאחר בחינה היועץ ימצא שכדאי ללקוח לעבור לקרן פנסיה ברירת מחדל, ייעץ לו כך בהתאם.

זהו מודל שירות הייעוץ הפנסיוני במערכת הבנקאית, כפי שאני מכיר אותו מלאומי - מקצועי, אובייקטיבי, תואם צורכי הלקוח והעדפותיו, כשטובת הלקוח בלבד לנגד עינינו.

החשש הוא שהפצת פייק ניוז בכל הנוגע לייעוץ הפנסיוני בבנקים תפגע בציבור שאת האינטרסים שלו מבקש הארגון לייצג. כידוע, שוק הפנסיה נשלט על-ידי סוכני הביטוח ולא על ידי הבנקים. סוכני הביטוח רשאים ליהנות מתגמול שונה מיצרנים שונים, מה שיוצר ניגוד עניינים מובנה, שאינו קיים בבנקים. בנוסף, רוב סוכנויות הביטוח הגדולות נמצאות בבעלות חברות הביטוח, ויש להן אינטרס לשווק את מוצרי החברה האם. לא בכדי, סוכני הביטוח נקראים "משווקים" ולא "יועצים". לעומתם, הבנקים מתוגמלים בצורה אחידה בכל המוצרים ומול כל היצרנים, בשונה מסוכני הביטוח, ואין להם כל העדפה למוצר או ליצרן כזה או אחר. ארגון שמבקש לייצג את הציבור, ראוי שיעודד את קיומם של היועצים האובייקטיביים במקום לשים מקלות בגלגליהם ולעודד בכך את המשך שליטת המשווקים הפנסיוניים בשוק.

הכותב הוא ראש אגף הייעוץ בחטיבת התפעול של בנק לאומי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker