10 מספרים מתוך דו"חות בנק לאומי - שוק ההון - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

10 מספרים מתוך דו"חות בנק לאומי

בלאומי אומרים שהם מרגישים טוב עם ההלוואה למשפחת דנקנר, בהפועלים מרגישים איתה טוב, משפחת דנקנר מרגישה איתה טוב והמפקח על הבנקים מרגיש איתה טוב. אז הבעיה היחידה היא כנראה איתנו

880 מיליון שקל - זהו הרווח הנקי שהציג בנק לאומי (לאומי: ת"א) ב-2001, נמוך ב-2.3% בלבד מהרווח של בנק הפועלים (פעלים: ת"א) . אל תחשבו שהקרבה בין הרווח הנקי שהציג לאומי לזה של בנק הפועלים מקרית. בדו"חות כספיים של בנקים, בניגוד לרוב הענפים, יש מקום רב לשיקול דעת של ההנהלה. אם גליה מאור היתה רוצה להציג רווח של 902 מיליון שקל - היא היתה יודעת איך לעשות את זה. לו רצתה - היתה גם יכולה להציג 700.

1.5 מיליארד שקל - זו ההפרשה לחובות מסופקים שרשם בנק לאומי ב-2001, זינוק חד לעומת 627 מיליון שקל שרשם ב-2000. בנק הפועלים רשם הפרשה לחובות מסופקים של 1.2 מיליארד שקל.

את הקפיצה החדה ביותר בהפרשה לחובות מסופקים ביצע בנק לאומי בגין ענף התקשורת. עם הלווים הגדולים בענף נמנות חברת תבל, קבוצת דנקנר, קבוצת פישמן, חברת הלוויין יס וחברת ההיי-טק גילת תקשורת.

יתרת כל חוב שבגינו נעשתה הפרשה, ולו קטנה, נהפכת מיד ל"אשראי בעייתי" - זו הסיבה שיתרת החובות הבעייתיים של בנק לאומי עלתה לראשונה מעל זאת של בנק הפועלים - ל-17.2 מיליארד שקל. האם זה אומר שתיק האשראי של לאומי טוב יותר? לא בטוח - ייתכן שבנק לאומי היה יותר אגרסיווי בהפרשות לחובות מסופקים.

9.74 - זהו יחס ההון העצמי של בנק לאומי לסך רכיבי הסיכון שלו - 0.74% מעל יחס ההון המינימלי הנדרש על ידי המפקח על הבנק. מצב הלימות ההון של בנק לאומי טוב משל בנק הפועלים, הנמצא רק 0.1% מעל הסף המינימלי.

לכאורה, ההפרש הזה יכול לאפשר לבנק לאומי להגדיל את תיק האשראי שלו בקצב גבוה יותר בשנה הקרובה. בפועל, בנק לאומי - בדיוק כמו הפועלים - יהיה זהיר מאוד בחודשים הקרובים בהגדלת תיק האשראי. יו"ר הבנק, איתן רף, הודה אתמול כי הבנק לא צפה את ההרעה הקיצונית במצב הלווים בשנה שעברה. עכשיו, כאשר הבנקאים התעשתו, הם ייתנו אשראי בקצב נמוך יותר ובמרווחים גבוהים יותר.

184 מיליון שקל - זהו הרווח של בנק לאומי מהפעילות הקמעונית מול משקי הבית. זו ירידה חדה לעומת 397 מיליון שקל שהרוויח מהם הבנק בשנה קודמת. הקריסה ברווחיות מהפעילות הקמעונית של לאומי בולטת לעומת היציבות ברווח שהכניס המגזר הקמעוני למתחרה הגדול - בנק הפועלים.

משקי הבית תרמו לבנק הפועלים רווח נקי של 523 מיליון שקל לעומת רווח של 512 מיליון שקל ב-2000. את ההבדל בין הפועלים ללאומי עושים בעיקר עסקי כרטיסי האשראי. בעוד בנק הפועלים שולט ללא עוררין בשוק הישראכרט בלי תחרות, הרי בשוק הוויזה נפתחה תחרות, וכיום פועלים בענף שני שחקנים: לאומי קארד של בנק לאומי וויזה כ.א.ל של בנק דיסקונט (דסקנט: ת"א) והבינלאומי (בנלמ5: ת"א) .

ההכנסות של בנק לאומי מכרטיסי האשראי הסתכמו ב-400 מיליון שקל, לעומת הכנסות של 710 מיליון שקל בבנק הפועלים. לאומי קארד עצמה הפסידה בשנה שעברה 70 מיליון שקל.

378 מיליון שקל - זהו הרווח הנקי של בנק לאומי ללא החברות הבנות והכלולות בישראל ובחו"ל. לאומי הוא לא בנק, אלא חברת אחזקות עם שורה של השקעות - בנקים בחו"ל, 20% מהחברה לישראל (חל: ת"א) , 19% מחברת פז, 20% מחברת הביטוח מגדל (מגדל: ת"א) ו-20% מאפריקה ישראל (אפרק1: ת"א). גם לבנק הפועלים יש השקעה ריאלית גדולה - כור (כור: ת"א) - אלא שהיא מניבה בעיקר הפסדים בשנתיים האחרונות.

400 מיליון שקל - זו התרומה נטו של שלוחות בנק לאומי בחו"ל לרווחי הבנק ב-2001, לעומת תרומה של 100 מיליון שקל ב-2000. זהו גם ההסבר העיקרי ליכולת של בנק לאומי להציג רווח נקי של 880 מיליון שקל, למרות קפיצה חדה בהפרשה לחובות מסופקים.

הזינוק ברווח נובע לא רק משיפור ברווחיות של השלוחות, אלא בעיקר מהפיחות הגדול בשקל; השלוחות רשומות כנכס מט"חי במאזן, ופיחות בשקל גורם לזינוק ברווח שהן תורמות לבנק. השלוחה הרווחית ביותר של בנק לאומי היא בארה"ב - היא סיימה את 2001 ברווח נקי של 35.6 מיליון דולר. בנק הפועלים עשה בשנה האחרונה התקדמות ניכרת בפעילות בארה"ב עם הקמת בנק סיגניצ'ר, שעבורו גייס מיליארד דולר בפיקדונות - אבל הדרך שלו עוד ארוכה.

350 מיליון שקל - זו ההפרשה הענקית שביצע בנק לאומי בדו"חות הכספיים של 2000 בגין מעילה שנתגלתה בבנק לאומי שווייץ. הפרשה זו, כמו גם הפסדים של מיליארדי שקלים של השלוחה בארה"ב בשנות ה-90, הם תזכורת כי לבנקאות בינלאומית יש גם את הצד המכוער שלה: מדי כמה שנים יש הסתבכות גדולה שמוחקת רווחים של כמה שנים.

8.4 מיליון שקל - זו העלות המרבית של מצנח הזהב שתפר דירקטוריון בנק לאומי לפני חודש למנכ"לית הבנק, גליה מאור, למקרה שהיא תפוטר מהבנק בחמש השנים הקרובות. תנאי המצנח קובעים כי אם מאור תפוטר ב-5 השנים הקרובות, היא תקבל שכר מלא עד תום התקופה.

בבנק לאומי נימקו את הצורך במצנח הזהב בכך שהוא נועד לתמרץ את מאור להישאר בבנק עוד 5 שנים לפחות. מאחר שאין הרבה משרות במשק הישראלי המבטיחות שילוב של שכר, כוח וסיפוק כמו מנכ"לות של בנק לאומי - סביר להניח כי מה שסייע למאור לשכנע את הדירקטוריון לתפור לה את המצנח כיום הוא הידיעות בעיתונות על הצעה שקיבלה, לשמש מנכ"לית בנק הפועלים.

האם היא אי פעם הירהרה ברצינות באפשרות לעבור לבנק הפועלים? האם שלמה נחמה ודני דנקנר אכן הציעו לה לעבור לבנק הפועלים? לא ברור - מה שבטוח הוא שהיא לא הפסידה מהרעיון הזה.

מי שגם לא הפסיד מההצעה אשר היתה או לא היתה לגליה מאור הוא סגן יו"ר בנק הפועלים, דני דנקנר, שמשפחתו לוותה באמצעות חברת תעשיות מלח (מלח: ת"א) 1.4 מיליארד שקל מבנק לאומי כדי לרכוש את השליטה בבנק הפועלים עם קבוצת אריסון. משפחת דנקנר לא תוכל לשלם השנה את הריבית על ההלוואה שנטלה, משום שבנק הפועלים לא יחלק השנה דיווידנדים. אבל אין צורך לדאוג. כפי שסוכם מראש, בנק לאומי יעמיד לתעשיות מלח אשראי נוסף, כדי שהיא תוכל לפרוע את הריבית על ההלוואה.

בבנק לאומי אומרים שהם מרגישים טוב עם ההלוואה, בבנק הפועלים מרגישים איתה טוב, משפחת דנקנר מרגישה איתה טוב והמפקח על הבנקים מרגיש איתה טוב. אז הבעיה היחידה היא כנראה איתנו, כי אנחנו סבורים שהעסקה הזו יוצרת תלות הדדית מסוכנת בין המנהלים של שני הבנקים הגדולים בישראל.

2.43 מיליון שקל - זו עלות שכרו של יו"ר בנק לאומי איתן רף, והיא כוללת בונוס בגין 2000. בנק לאומי עדיין לא הופרט, אבל איתן רף לא צריך להמתין - שכרו טיפס יפה בשנים האחרונות בעקבות הסטנדרטים החדשים שנקבעו בשאר הבנקים הישראליים אשר הופרטו. כמו שאמרנו, כל הבנקאים מרגישים טוב זה עם זה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#