שיחת השוק | כחלון שמט את הבסיס המוסרי של חוק שכר בכירים

מה קרה לביטקוין, כרוניקת ההסתבכות של אל על - ועוד 4 דברים שידברו עליהם היום בשוק ההון

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
אסא ששון

■ ביום רביעי בשעה 23:16 שיגרה חברת יונט קרדיט, חברה המעניקה אשראי חוץ בנקאי, הודעה לקונית לבורסה ובה דיווחה על זימון לאסיפה כללית, שבה יאושרו תנאי העסקתו של שר האוצר לשעבר, משה כחלון. שעות לילה מאוחרות הן המועד החביב על מי שרוצה לפרסם הודעה שלא רבים יקראו. אבל נגלה להנהלת יונט כי בעידן המודרני השעות האלה כבר לא רלוונטיות, כי האתרים עובדים 24/7. להיפך. זה רק מעורר יותר סקרנות כשדיווח כזה יוצא בשעת לילה מאוחרת.

כחלון, מאדריכלי הגבלת שכר הבכירים, יזכה בחבילת שכר נאה של 8.3 מיליון שקל, קצת יותר גבוה מהגבלת השכר במגזר הפיננסי שעומד על 3.5 מיליון שקל. לזכותו של כחלון ייאמר כי עיקר התגמול (6.1 מיליון שקל) הוא באופציות שיובשלו בחלקים אם שווי החברה יעלה. זהו למעשה מנגנון שמחבר את המצוינות הניהולית של כחלון כיו"ר, אם תהיה, לתגמול הפיננסי שלו. מנגד, אם הוא לא יעמוד ביעדים, השווי הפיננסי הזה ייוותר רק על הנייר. איך אומרים בשוק - אחלה מנגנון. אבל מנגנוני אופציות הם מנגנונים מסובכים, הם מחייבים הצגת שווי התגמול כאילו כולו התקבל היום, גם אם זה לא יקרה. ויתכן שבעתיד השווי אף יגדל.

כחלון וחבריו בכנסת לא רצו להסתבך. למה להם? במקום זה, כחלון קידם מה שמכונה תגמול כולל. פשוט, ברור וכזה שלא מתגמל אף אחד. צ'ק שנתי של 3.5 מיליון שקל. אם אתה כמחוקק לא עומד בחוק שקבעת, אז מה החוק הזה שווה? הוא חסר כל ערך מוסרי. אגב, המנהלים של הבנקים וחברות הביטוח לא ברחו בעקבות החוק. הם גם המשיכו וימשיכו לעבוד תמורת שכר של 3.5 מיליון שקל. מי שכן מצא אלטרנטיבה רווחית יותר הם מנהלי ההשקעות שמנהלים את הכסף הפנסיוני שלנו. הטובים שבהם עברו לנהל השקעות בקרנות הגידור וקרנות ההשקעה הפרטיות. אנחנו נשארנו עם מנהלי השקעות פחות טובים בפנסיה שלנו. חבל. והציבור גם אשם בכל. ח"כ מירב בן ארי אמרה: "הציבור החליט שבמקום 10 מנדטים הוא יקבל 4 מנדטים - והוא הלך הביתה. אם זה היה תלוי בו, הוא היה מעדיף להישאר בפוליטיקה. הוא פרש עם טעם מר". כאמור, הציבור אשם. כרגיל.

■ אחרי שבשבוע שעבר קרס הביטקוין ביותר מ-50% מהשיא של לפני שבועיים, נראה היה שאנחנו נכנסים לתקופת רגיעה. טעות. בסוף השבוע סין הודיעה כי תגביל את כריית הביטקוין בגלל הפגיעה שלו באיכות הסביבה. התוצאה: הירידות נמשכו. עכשיו הוא נסחר במחיר של 37 אלף דולר כשבשיא הוא נסחר בשווי של 61 אלף דולר. אגב, תראו כמה קל ליצור מטבע קריפטו.

להשקיע בשוק הקריפטו, ללא רכישת מטבעותצילום: Shutterstock

עוד כותרות: 

1. הקונים חזרו לקניונים – אבל מניית מייסריץ נותרה מחוץ לחגיגת השופינג.

2. האם ההתעסקות של איראן בקריפטו הופכת אותו לתומך טרור?

3. הבנק הפדרלי שב וטען לאורך המשבר כי האינפלציה אינה מהווה סיכון, אולם עתה גם בשורותיו נשמעים קולות כפירה במדיניות המרחיבה.

4. אל על מציגה כרוניקה של הסתבכות.

5. הנה סיכום של כל מי שרוצה את הכסף שלכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker