האם הנפקת קוינבייס יכולה לחולל מהפכה בישראל?

הנפקת פלטפורמת המסחר במטבעות דיגיטליים קוינבייס מסמנת את תחילת כניסת פעילות הקריפטו למיינסטרים ■ הרגולטור בישראל מבין שהוא חייב להתייחס לתופעה החדשה ברצינות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הנפקת קוינבייס בנאסד"ק, החודש. בורסות מסחר נוספות צפויות להצטרף למגמת ההנפקה
הנפקת קוינבייס בנאסד"ק, החודש. בורסות מסחר נוספות צפויות להצטרף למגמת ההנפקהצילום: Michael Nagle, Bloomberg

הבורסה הגדולה ביותר בארה"ב למסחר בביטקוין ובמטבעות דיגיטליים אחרים, קוינבייס, הונפקה באחרונה לציבור. ביום המסחר הראשון שלה, מניית קוינבייס גלובל (סימול COIN) זינקה ב-31.3% למחיר של 328.28 דולר, תוך הקפצת שווי השוק של החברה בדילול מלא ל-85.8 מיליארד דולר. ההנפקה הובלה על ידי המוסדות הגדולים בעולם - גולדמן זאקס, ג'יי.פי מורגן וסיטי גרופ.

קוינבייס (Coinbase) היא בין הבורסות הגדולות ביותר בעולם למסחר במטבעות קריפטוגרפיים. בין פלטפורמות המסחר הנוספות ניתן לציין את Binance הסינית, OKcoin האמריקאית, ו-ETORO ו-INX הישראליות. קוינבייס פועלת כאלטרנטיבה מקוונת פשוטה שמאפשרת לקונים ומוכרים קמעוניים להיפגש באמצע הדרך ולמצוא מחיר מוסכם, תוך שהיא מנגישה ללקוחותיה יותר מ-90 מטבעות קריפטו - הבולט והמשמעותי מכולם הוא כמובן הביטקוין. בנוסף, החברה מציעה גם שירותי ארנק דיגיטלי בחינם; פלטפורמת מסחר לסוחרים מנוסים (Coinbase Pro) ושירותי אבטחת מידע – תוסף חשוב בעולם הקריפטו, ותחום שבו רבים מהחברות נכשלו.

לאור הצלחת קוינבייס ניתן להניח בסבירות גבוהה כי יתר הבורסות למסחר במטבעות קריפטוגרפיים יפזלו גם הן לאפיק ההנפקה לציבור. זאת, נוכח היקפי המסחר הגבוהים והיכולת למנף את פעילותן באופן דרמטי על ידי חשיפתן לציבור ובעיקר למשקיעים המוסדיים.

במשך שנים נלחמו הרשויות בכניסת המטבעות הקריפטוגרפיים לשוק מטעמים רבים, כגון חשש מפני הלבנת הון ומימון טרור; סכנות סייבר ואבטחת מידע; "קופסאות שחורות" שמתנהלות על ידי עולם תחתון ועוד. ההנפקה של קוינבייס היא בין הסנוניות הראשונות שנותנות תו תקן לתחום שרבים כל כך חוששים ממנו.

מטבעות דיגיטליים: לייטקוין (מימין), אתריום, ביטקוין, ריפלצילום: DADO RUVIC/רויטרס

ישראל: עברה מהתנגדות נחרצת לבחינת הנושא

הרגולטור בישראל עובר תהליך דומה: מהתנגדות נחרצת, שבאה לידי ביטוי בפרשת משאבי טבע – שבמסגרתה נאסר על חברות שמפרסמות שהן עוסקות בכריית מטבעות קריפטוגרפיים להיסחר בבורסה, ותקנון הבורסה אף שונה בהתאם למשך שנה - ועד צלילה לבחינה מעמיקה יותר של התחום על ידי מיטב המומחים והרגולטורים בישראל.

בין הדוגמאות לכך נמצאים דו"ח הביניים והדו"ח הסופי של רשות ניירות ערך בעניין; הדו"ח המסכם של בנק ישראל משנת 2018 שבחן את ה"שקל הדיגיטלי"; והוועדה של הצוות הבין-משרדי, שאיחד במהלך יפה שלל רגולטורים כמו משרד האוצר, משרד המשפטים, הרשות לאיסור הלבנת הון, רשות המסים ועוד - לבחינת הקמת סביבה רגולטורית מותאמת לחברות טכנולוגיות שמספקות מוצרים ושירותים פיננסיים.

במקביל, המחוקק בישראל טבע את המונח "מטבע וירטואלי" בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים מוסדרים. בפברואר האחרון אישרה הכנסת את הצו להחלת משטר הלבנת הון על נותני שירותים בנכס פיננסי, ובכלל זה גם על העוסקים ב"מטבעות וירטואליים". זאת, מתוך כוונה לאפשר פיקוח על שירותים פיננסיים שאינם בנכסים מוחשיים.

ואולם למרות כל הצעדים האלה, התחום בישראל עדיין לא מאוסדר, ובבורסה לניירות ערך בתל אביב טרם הונפקה לציבור חברה שעוסקת בעיקר במטבעות קריפטוגרפיים, כמו קוינבייס. עם זאת, ישנה התייחסות נקודתית של רשות ני"ע וגישושים של חברות בתחום, כגון פנייה מקדמית של חברת קירובו מינואר האחרון לרשות ני"ע, שבה ביקשה כי מכירה של המטבע הדיגיטלי שלה לא תיחשב למכירה של נייר ערך; הרצון של החברה הציבורית וויטסמוק להנפיק אג"ח צמוד לביטקוין, ודיווח של החברה הציבורית קמן קפיטל על התקשרות עם משה חוגג בתחום.

אפליקציית קוינבייסצילום: בלומברג

המשקיעים בבורסה מחפשים כיום חדשנות, יצירתיות, ומקווים למצוא כל הזמן את הדבר החם הבא. בהנפקת קוינבייס ניתן לראות סממן רציני ומבוסס לכניסת הפעילות במטבעות קריפטוגרפיים למיינסטרים.

נראה כי הכניסה של חברות שעוסקות במטבעות קריפטוגרפיים לישראל בדלת הראשית, היא רק שאלה של זמן. מהצד של הרגולטור – נותר לו רק לקבוע כיצד. רוח גבית מהרגולטור בישראל תשנה לחלוטין את פני הדברים. דייב ויסברגר, מנכ"ל CoinRoutes, כבר אמר כי "מתן אפשרות (וחובה) לשווקים כאלה (קריפטו) לעמוד בגישה רגולטורית מבוססת עקרונות, עשוי להגדיל את אמון המשקיעים ואת השתתפות המוסדיים בשוק".

עו"ד גרזי הוא שותף בכיר וראש מחלקת שוק ההון במשרד פרל כהן צדק לצר ברץ. עו"ד אוחנה היא עורכת דין בכירה במחלקת שוק ההון במשרד. אין לראות באמור תחליף לייעוץ השקעות 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker