יורם גביזון

חברת פינרג'י מנתרת במסחר בבורסה ב-10.7% לאחר שהחברה חתמה על הסכם עם חברה הודית, שהיא אחת מחברות מגדלי התקשורת הגדולות בעולם, לביצוע פיילוט שבמסגרתו פינרג'י תתקין את מערכת הגיבוי שהיא מפתחת ומייצרת בשני אתרים של חברת מגדלי התקשורת בהודו.

על פי הערכות, מדובר בחברת אינדוס טאוארס שמדווחת על 179 אלף מגדלי תקשורת ב-322 אלף אתרים ברחבי הודו. חברות מגדלי תקשורת מאפשרות למפעילות סלולריות לחלוק אתרים משותפים, להפחית בכך את עלויות הנדל"ן והתפעול שלהן, ולמקד את המשאבים שלהן בניהול הרשת. פינרג'י ציינה כי להערכתה, 70% מאתרי הסלולר בעולם, נכון ליולי 2020, היו בבעלות חברות מגדלים, לעומת 62% ב-2016.

פינרג'י והחברה ההודית ידונו על הסכם להמשך שיתוף הפעולה ביניהם לאחר השלמת הפיילוט. שני הצדדים רשאים להודיע על סיומו של הפיילוט - שאינו מוגבל בזמן. מערכת הגיבוי שפינרג'י פיתחה ומייצרת עושה שימוש בטכנולוגיית אלומיניום אוויר. פינרג'י מפתחת טכנולוגיה לייצור סוללות מתכת אוויר שמפיקות אנרגיה חשמלית ממתכות - אלומיניום ואבץ. סוללת אלומיניום אוויר היא מערכת לייצור אנרגיה, וסוללת אבץ אוויר היא מערכת לאגירת אנרגיה.

הטכנולוגיה של פינרג'י מבוססת על מחקריו של פרופ' אריה צבן שעמד בראש המחלקה לננו טכנולוגיה באוניברסיטת בר אילן, יחד עם ד"ר אריה חסין. סוללות מתכת אוויר של פינרג'י היא סוללה שמפיקה אנרגיה חשמלית מהתגובה הכימית בין מתכת, מים וחמצן מהאוויר החופשי.

מתקן סולארי של דוראלצילום: Adit-movies

המערכת של פינרג'י מעניקה גיבוי חשמל במקרים של הפסקות חשמל באתרים מסחריים ותעשייתיים, בניינים ובתים. פינרג'י מעריכה כי המערכת שפיתחה פותרת מספר כשלים הקיימים בסוללות גיבוי הנפוצות כיום, כולל זמן גיבוי ארוך של עד עשרות שעות; אורך חיים של 15-12 שנה בעקבות פתרון למנגנוני הבלאי העיקריים המוכרים בתעשייה. החברה מעריכה כי מערכת הגיבוי תהיה בעלת עלות נמוכה שעשויה לחסוך ללקוח עד 50% מהעלות הכוללת של ההקמה, התפעול והתחזוקה של מערכת הגיבוי.

שוק היעד הראשון של פינרג'י הוא אתרי חברות הטלקום הגדולות. החברה חתמה בינואר 2020 על הסכם עם חברת סלקום שלפיו תייצר מערכות גיבוי עבור אתרי סלולריים ותספק לסלקום את התוכנה לניהול הגיבוי ושירותי התקנה, תפעול ותחזוקה שוטפים בקשר לשימוש במערכות הגיבוי. פינרג'י דיווחה הבוקר על תחילת שיתוף הפעולה בינה לבין חברת דוראל שמחזיקה ב-1% ממניותיה, לצורך קידום, פיתוח, אינטגרציה, הדגמה ובחינה של פרויקט אגירת אנרגיה שיכלול את טכנולוגיית האבץ-אוויר של החברה במתקן אנרגיה של דוראל.

בהתאם למזכר ההבנות, פינרג'י תהיה אחראית על ההתקנה, תפעול, הדרכה, החלפת ציוד ותחזוקה של מערכת האגירה החדשנית והאינטגרציה שלה עם מתקן האנרגיה של דוראל, ואילו דוראל תסייע בהתקנה של מערכות אלו ותתרום מהניסיון הטכנולוגי והתעשייתי שלה בתחום האנרגיה המתחדשת. פינרג'י מעריכה כי טכנולוגיית האבץ-אוויר שלה עשויה להציע פתרון לאגירה בעלת קיבולת אנרגיה גדולה עלות נמוכה משמעותית מהפתרונות הקיימים כיום בשוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker