ביצועים טובים יותר ומניה זולה מזאת של אמזון: האם זה הזמן להשקיע בעליבאבא?

הרווחיות התפעולית של עליבאבא הסינית גבוהה משמעותית משל אמזון, והיא גם הרבה פחות ממונפת, אבל נראה שהמשקיעים טרם הפנימו זאת ■ מחיר המניה הגבוה של אמזון משקף תחזית לצמיחה גבוהה בהרבה מעליבאבא ■ האם יש בסיס לציפיות המשקיעים?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'ק מא, מייסד עליבאבא

קוראים רבים ודאי מכירים את עליבאבא ואמזון ורגילים לבצע בהן רכישות, אבל הם כנראה יופתעו מהביצועים הפיננסיים של עליבאבא, שטובים בהרבה מביצועי אמזון. זה מפתיע במיוחד משום שאמזון ותיקה בהרבה מעליבאבא.

הרווחיות התפעולית (רווח תפעולי ביחס להכנסות) של עליבאבא היתה כ–17% בשנה שעברה, לעומת כ–6% באמזון. השוואה לקמעונות הקלאסית מראה כי הרווחיות התפעולית של וולמארט היא כ–5% — דומה מאוד לזו של אמזון. בכל אחת משבע השנים האחרונות הרווחיות התפעולית של עליבאבא היתה גבוהה משמעותית מזו של אמזון או ווולמארט (ראו תרשים).

יתרה מזאת, היחס בין ההון העצמי לסך המאזן באמזון הוא כ–29%, דומה ליחס בוולמארט (32%) — אבל נמוך מאוד בהשוואה לעליבאבא עם 58%. כלומר, עליבאבא ממונפת פחות מאמזון ומוולמארט — בפער גדול.

וכיצד מגיבים המשקיעים? שווי השוק של אמזון הוא כ–1.5 טריליון דולר — בערך פי 17 מההון העצמי החשבונאי. שווי זה מצביע על ציפיות להמשך צמיחה בהכנסות וברווחים. שווי השוק של עליבאבא הוא כ–650 מיליון דולר — פי שישה מההון העצמי החשבונאי. נראה כי המשקיעים מצפים לצמיחה גבוהה יותר באמזון מאשר בעליבאבא. היחס שווי שוק להון עצמי של עליבאבא דומה ליחס אצל הקמעונית הקלאסית וולמארט - 5.

ביחד, עולה כי מחיר המניה הגבוה של אמזון משקף תחזית לצמיחה גבוהה בהרבה מאשר בעליבאבא או בוולמארט. האם יש בסיס כלכלי לציפיות המשקיעים?

מי תצמח יותר?

אמזון השיקה את פעילותה בארה"ב והתרחבה למדינות רבות. היא משקיעה מאמצים גדולים בהגברת היקפי המסחר האלקטרוני, באמצעות שירות אמזון פריים הכרוך בתשלום. החברת באמזון פריים מאפשרת ללקוחות לאחד את הרכישות שלהם בפלטפורמה של אמזון, כדי לקבל הטבות. מהלך זה מסייע לאמזון להרחיב את היתרונות לגודל שלה ולייעל את השימוש בפלטפורמה. חלק מהיתרון לחברה מאמזון פריים מועבר ללקוחות, כדי לפתות אותם להגדיל את היקף הקניות באמצעות פלטפורמת אמזון.

עליבאבא התחילה לפעול בסין בתקופה שבה הצרכנים הסינים פחדו לבצע קניות באינטרנט בגלל הונאות ובעיות אמינות של ספקי האינטרנט. עליבאבא התמודדה עם הבעיה בדרך אחרת: היא הקימה את Alipay, המופעל כיום על ידי קבוצת אנט, שם יש לעליבאבא 33% מהון המניות.

בתחילת הדרך, Alipay היתה מערכת שסיפקה אמינות: קונים יכולים לקבל את כספם חזרה אם מתגלות אי־התאמות בעסקה. מאז Alipay התפתחה וכיום היא מספקת מגוון שירותים, כולל תשלום על רכישות לא מקוונות של כל פריט שבו למוכר יש קוד QR פונקציונלי — כמו גם תהליך צ'ק־אאוט מהיר לרכישות יומיומית, בין השאר משלוחי מזון ממסעדות.

הנוחות והאמינות בשימוש בעליבאבא, שלא היו קיימות קודם, גורמות ללקוחות לשמור אמונים לפלטפורמה. קבוצת עליבאבא הרחיבה את שירותיה לסדרה של מוצרים ושירותים פיננסיים, כדי למנף יתרון זה ולהגדיל את הכנסותיה.

סקירה של חברת Alt Perspective מדגישה כי עליבאבא היא שחקנית המסחר האלקטרוני הגדולה בסין, שבה התחום צמח רק בשנים האחרונות — אבל במהירות אדירה. מכירות מקוונות היו כשליש מסך המכירות הקמעוניות במדינה ב–2019. המגפה האיצה את המעבר מקניות בחנויות לרכישות ברשת. סקר חברת eMarketer מראה כי כ–45% מסך כל הקניות הקמעוניות בסין ב–2020 היו מקוונות. הסקר צופה כי חלק הקניות המקוונות ימשיך לצמוח בסין בשנים הקרובות, יגיע ל–58% ב–2024 — ויהיה גבוה בהרבה מהצמיחה במכירות המקוונות בארה"ב (ראו תרשים).

בעוד אמזון היא מובילה בולטת בסחר אלקטרוני בארה"ב, היא פועלת בשוק שבו המכירות המקוונות צומחות בקצב איטי בהרבה מאשר בסין. נתח המכירות המקוונות מסך המכירות הקמעוניות בארה"ב בשנת משבר הקורונה מוערך ב–14.4% בלבד. כלומר, הנתח של המכירות המקוונות בסין גבוה פי שלושה לעומת ארה"ב.

שתי החברות התחילו מעסקי מסחר אלקטרוני, צמחו לשחקן מוביל במדינתן — ואז הרחיבו את עסקיהן, בעיקר למחשוב הענן. שתיהן ספקיות שירותי ענן מובילות. על פי סקר Canalys, עליבאבא חלשה על כ–41% משוק שירותי הענן בסין ברבעון השלישי של 2020. השחקנית השנייה בגודלה בסין היא וואווי (Huawei), עם נתח שוק של כ–16% בלבד.

נתח השוק הגדול של עליבאבא מקנה לה יתרון בולט לצמיחה בשוק מחשוב הענן בסין, שצפוי לגדול בקצב שנתי של כ–7%. אמזון היא מובילת שירותי הענן העולמית, אבל מיקרוסופט וגוגל מאתגרות במהירות את מעמדה הדומיננטי.

ג'ף בזוסצילום: Gus Ruelas/רויטרס

למה מניית עליבאבא לא זינקה עם כל הענף

עליבאבא כיכבה באחרונה במהדורות החדשות בעיקר בנסיבות שליליות. המייסד ג'ק מא, שביקר באוניברסיטת תל אביב לפני כשנתיים, איתגר את הרגולטורים הפיננסיים בסין בהנפקה גדולה שתכנן לבצע. מא נעלם לתקופה מסוימת כשהרשויות בסין הגבירו את חקירות ההגבלים העסקיים ואת פעילות המסחר האלקטרוני של עליבאבא, מה שהפחיד את שחקני השוק.

בנוסף, לקראת סוף כהונתו של נשיא ארה"ב לשעבר, דונלד טראמפ, הנשיא שקל להטיל סנקציות כלכליות על סין — כולל הגבלות על המסחר במניית עליבאבא. בשלב מסוים נוצר לחץ על המחיר של מניית עליבאבא, בעקבות שמועות על דיונים לגבי איסור השקעה מוחלט במניה.

ביחד, נראה כי סנטימנט שלילי העיב על מניית עליבאבא בשנה שעברה, בשעה שמניית אמזון זינקה יחד עם כל מניות הטכנולוגיה. ניתוח הדו"חות הכספיים של החברות מעיד כי עליבאבא רווחית יותר מאמזון ובעלת מינוף פיננסי נמוך יותר — ורבים צופים לה צמיחה גבוהה יותר מאמזון.

האם יש סיבה לרוץ ולרכוש מניות עליבאבא — או שאולי מחירה של מניית אמזון יתוקן כלפי מטה? האנליסטים בשוק ההון האמריקאי צופים כי הכנסות אמזון יגדלו השנה בכ–23%, וכי הכנסותיה של עליבאבא יצמחו בכ–39%. הפער גדול. חשוב לזכור כי בממוצע לאורך שנים, חברות שמניותיהן נסחרות בארה"ב עומדות בתחזיות אנליסטים המתפרסמות בתחילת השנה רק בכ–60% מהמקרים.

פרופ' וייס הוא רואה חשבון, ראש מכון קסירר למחקר בחשבונאות בפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל אביב

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker