השנה החזקה של הבנקים: רשמו רווח של 300 מיליון שקל מהשקעות ריאליות

בניגוד לשנים קודמות, שבהן הורגשה נוכחות בזירת ההשקעות בעיקר מצדה של לאומי פרטנרס, בשנה החולפת גם דיסקונט קפיטל ופועלים שוקי הון העלו הילוך ■ שלושת הבנקים ביצעו ב-2020 השקעות של כ-2 מיליארד שקל במצטבר ■ גם במזרחי טפחות ייכנסו לתחום

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניהול תיקי השקעותצילום: Tofu_khai - Shutterstock

למרות משבר הקורונה, 2020 היתה אחת השנים הפעילות ביותר של הבנקים בכל הקשור להשקעות ריאליות ישירות בחברות. השקעות ריאליות אמורות לפזר את הסיכונים של הבנקים שנובעים מפעילות הליבה שלהם - מתן אשראי עסקי וקמעוני. כמן כן, הפעילות הזו אמורה להניב רווחים שיפצו על אובדן ההכנסות בגלל הפרדת הפעילות של חברות כרטיסי האשראי מהפועלים ולאומי.

הבנקים הפעילים בתחום הם בעיקר לאומי, באמצעות לאומי פרטנרס; הפועלים, באמצעות פועלים שוקי הון (פש"ה) ודיסקונט, באמצעות דיסקונט קפיטל. שלושת הבנקים ביצעו ב-2020 השקעות של כ-2 מיליארד שקל במצטבר. גם במזרחי טפחות נערכים בימים אלה להיכנס לתחום השקעות ישירות.

לדברי בכיר במערכת הבנקאות, "הפועלים ודיסקונט ראו כיצד לאומי פרטנרס הצליחה בעשור האחרון לבנות אופרציה גדולה של השקעות ישירות וחיתום שתרמה ללאומי מאות מיליוני שקלים לרווח, ולכן מנסים לעשות מהלכים דומים. זה לוקח זמן, אך אם עובדים נכון ניתן לשכפל ואף יותר מזה את ההצלחה של לאומי".

בניגוד לשנים קודמות, שבהן הורגשה נוכחות בזירת ההשקעות בעיקר מצדה של לאומי פרטנרס, בשנה החולפת גם דיסקונט קפיטל ופועלים שוקי הון העלו הילוך. דיסקונט קפיטל, המנוהלת על ידי הילה חימי אלפרט, תרמה ב-2020 את התרומה הגבוהה ביותר מבין הבנקים בתחומים האלה לרווח של דיסקונט - 144 מיליון שקל לעומת 63 מיליון שקל ב-2019.

הרווח הגבוה של דיסקונט קפיטל נבע מהכנסה של 36 מיליון שקל, שבו הכירה בעקבות הנפקה ראשונית בבורסה של חברת האשראי החוץ־בנקאי מניף (17.4%); ובעקבות הכנסות של 124 מיליון שקל שנוצרו ממימושים בקרנות שבהן החברה מושקעת.

אסטרטגיית ההשקעות של דיסקונט קפיטל מתבססת בעיקר על איתור קרנות השקעה פרטיות (פריווט אקוויטי) וקרנות טכנולוגיה בעלות רקורד השקעה מוצלח. מדובר בקרנות כמו פימי, פורטיסימו, סקיי, גרין לנטרן, IGP, קומרה, aMoon ועוד.

הילה חימי אלפרט, מנכ"לית דיסקונט קפיטל

סך ההשקעות של דיסקונט קפיטל ב-2020 הסתכם ב-192 מיליון דולר (כ-620 מיליון שקל), כך שנכון לסוף 2020, תיק ההשקעות הריאליות שלה הסתכם ב-1.4 מיליארד שקל - מתוך זה ההשקעה בקרנות היתה 805 מיליון שקל, בעוד ההשקעות הישירות הסתכמו ב-440 מיליון שקל.

ההשקעות הישירות כללו, בין השאר, רכישת 17% מחברת לווייני התצפיות אימג'סאט אינטרנשיונל (ISI), שנשלטת בידי פימי, תמורת 110 מיליון שקל. כמו כן, הושקעו כ-50 מיליון שקל ברכישת 20% מחברת הפטריות מרינה, שעוסקת בשיווק וגידול ירקות.

פש"ה תהנה מההייפ של חברות הטכנולוגיה

השנה החולפת היתה פעילה גם אצל פש"ה, המנוהלת זה שנה על ידי קובי שלום. לזכותו של דב קוטלר, מנכ"ל הפועלים, נזקפת העובדה שבניגוד לקודמיו שרק דיברו על הגדלת ההשקעות הריאליות, הדבר נעשה בשטח בשנה החולפת.

בינתיים, התרומה של פש"ה ב-2020 לרווחי הפועלים הסתכמה בסכום נמוך יחסית של 45 מיליון שקל - בדומה ל-2019. תרומה זו הגיעה בעיקר מהחזקה של 28.4% בחברת החיתום הרווחית בענף פועלים אי.בי.אי, וכן בגין חלקה של פש"ה בקרנות שבהן היא מושקעת.

ואולם במהלך השנה שעברה פש"ה ביצעה השקעות ישירות והשקעות בקרנות בהיקף כולל של כ-700 מיליון שקל, ובראשונה זה שנים ארוכות נהפכה לכתובת רלוונטית וראויה עבור חברות שמחפשות שותפים פיננסיים חזקים.

בין היתר, השקיעה פש"ה בשנה שעברה בחברות כמו רשת הדיור המוגן בית בכפר; רשת הטיפוח ללין; רשת מוצרי התינוקות שילב; הקמעונית ג'מבו מקבוצת פוקס; חברת האנרגיה המתחדשת CPV ואופיסי אנרגיה.

בתוך כך, בוצעו גם השקעות בחברות טכנולוגיה, בעיקר בתחום הטכנולוגיה הפיננסית. ההשקעות האלה הן בעלות פרופיל סיכון גבוה יותר והן בוצעו במסגרת גיוסים לפי שוויים גבוהים של עד כמה מיליארדי דולרים.

קובי שלום, מנכ"ל פועלים שוקי הוןצילום: ענבל מרמרי

ההייפ שפוקד את ענף הטכנולוגיה עשוי להניב לפש"ה רווחים נאים. הדבר עשוי להגיע מעסקות של החברות היפו, REE ונקסט אינשורנס, שבמסגרתן הן אמורות להתמזג לתוך חברות ספאק - חברה ציבורית ריקה מפעילות, שמגייסת הון כדי להתמזג עם חברות פרטיות. הציפיות של קוטלר הן שפש"ה, שתיק ההשקעות שלה מוערך ב-2-1.5 מיליארד שקל, תציג השנה ובשנים הקרובות רווחיות גבוהה יותר מ–2020.

ניצלו את הקורונה לניקוי אורוות

לאומי פרטנרס, המנוהלת על ידי אבי אורטל, ממשיכה להוביל את מערכת הבנקאות מבחינת היקף ההשקעות הריאליות, שהסתכמו בסוף 2020 ב-3.1 מיליארד שקל. 75% מסכום זה הושקעו ישירות בחברות, והשאר בקרנות.

לאומי פרטנרס סיימה את 2020 עם רווח נקי של 106 מיליון שקל - ירידה של 25% לעומת 2019. בשנה שעברה, חלקה של לאומי פרטנרס במימושים של חברות וקרנות הפורטפוליו היה נמוך יותר משנים עברו.

הרווח יכול היה להיות גבוה יותר, אך בחברה בחרו לנצל את שנת הקורונה כדי לבצע ניקוי אורוות - שכלל מחיקות גדולות בחברות ובקרנות שבפורטפוליו שלה.

אבי אורטל, מנכ"ל לאומי פרטנרסצילום: אורן דאי

ביולי 2020 אישר בנק ישראל ללאומי פרטנרס להגדיל בהדרגה את תיק ההשקעות שלה לעד 12.5% מההון העצמי של בנק לאומי, שהיה 37.7 מיליארד שקל בסוף 2020. כך, לאומי פרטנרס תוכל להגדיל את תיק ההשקעות שלה לעד 4.7 מיליארד שקל, כלומר, לבצע השקעות נוספות ביותר מ-1.5 מיליארד שקל.

במהלך 2020 ביצעה לאומי פרטנרס השקעות חדשות בהיקף של 623 מיליון שקל. בין העסקות הבולטות נמנות השקעות מצטברות של כמה מאות מיליוני שקלים בחברות שונות - בהן ריטיילורס (חברה בת של פוקס), חברת הבנייה אלום עשת, חברת הציוד הרפואי סימפליויה (לשעבר חברת מפעל מיגדה) וחברת האריזה לענפי המזון והפרמבצטיקה, תדביק.

כמו כן, לאומי פרטנרס השקיעה 60 מיליון שקל בקרן חדשה להשבחת נדל"ן בשם מרתון, לצד בית ההשקעות אלטשולר שחם, שהשקיע 150 מיליון שקל. השקעת נדל"ן נוספת נעשתה דרך הלוואות מזנין בסך 100 מיליון שקל, שניתנו לפרויקטי נדל"ן בארה"ב. לאומי פרטנרס פעילה גם בתחום הטכנולוגיה הרפואית, דרך השקעה של 40 מיליון שקל בקרן החדשה אלייב (Alive); והשקעה של עשרות מיליוני שקלים בחברות כמו אורקם ומאליס.

לאומי פרטנרס, עם שותפים נוספים, תשלים בקרוב את רכישת השליטה בחברת טרייד טק, לפי שווי של 200-150 מיליון דולר. טרייד טק, חברה בת של חברת המשחקים פלייטק, מפעילה פלטפורמת מסחר וירטואלית במניות, מדדים, סחורות ומט"ח.

השנה צפויה לאומי פרטנרס ליהנות מרווחים גבוהים מאוד בגין השקעה בחברות כמו איירון סורס, סלברייט, ריטיילורס וגדות מיכליות. במקרה של איירון סורס, שבה לאומי פרטנרס מחזיקה 1% והשקעה זו רשומה במאזנה לפי שווי של 600 מיליון דולר, היא צפויה להכיר ברווח של 100 מיליון דולר לאחר השלמת מיזוגה של איירון סורס לחברת ספאק לפי שווי של 11 מיליארד דולר. על מהלך דומה עובדת גם סלברייט. בתוך כך, ריטיילורס וגדות מיכליות מצויות בתהליך הנפקה ראשוני של מניותיהן בבורסת תל אביב.

אם אכן ייצאו לפועל ההנפקות ועסקות המיזוג לתוך הספאק של איירון סורס, סלברייט, ריטיילורס וגדות מיכליות - לאומי פרטנרס צפויה ליהנות השנה מרווחים של מאות מיליוני שקלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker