סוף פרשת קרן אור: חמש שנות מאסר לחיליק טפירו ושלוש שנות מאסר לאמיר בירמן

טפירו ובירמן גייסו לקרן אור 80 מיליון שקל מ-600 משקיעים ■ אף שהתחייבו שהכספים יושקעו בפרויקטים של תמ"א 38 ובאשראי חוץ בנקאי, בפועל חלק ניכר מהם שימש לצרכים אחרים - כולל צורכיהם האישיים של השניים

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חיליק טפירו
חיליק טפירוצילום: תומר אפלבאום

בית המשפט המחוזי בתל אביב גזר היום (ראשון) עונש של חמש שנות מאסר וקנס של 100 אלף שקל שקל על יחיאל (חיליק) טפירו. על עו"ד אמיר בירמן, שהיה שותפו של טפירו, גזר בית המשפט עונש של שלוש שנות מאסר וקנס של 75 אלף שקל.

השניים, שעמדו בראש "קרן אור", הורשעו ביולי 2020 בעבירות של גניבה בידי מורשה בסכום של כ-45 מיליון שקל, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות של כספי משקיעים בסך של כ-80 מיליון שקל, עבירות מנהלים בתאגיד, ועבירות של גיוס משקיעים ללא תשקיף.

בהכרעת הדין קבע בית המשפט כי בשנים 2014-2012 גייסו טפירו ובירמן באמצעות קרן אור כ-80 מיליון שקל מכ-600 משקיעים. הגיוס נעשה ללא פרסום תשקיף כדין, אגב הבטחת תשואה גבוהה וידועה מראש ותוך הצגת מצגי שווא בדבר מאפייני ההשקעה. טפירו ובירמן התחייבו כי הכספים יושקעו בפרויקטים של תמ"א 38 ובאשראי חוץ בנקאי - אולם בפועל חלק ניכר מהכספים שימש לביצוע החזרים למשקיעים, למימון הוצאות תפעול, לצורכיהם האישיים של טפירו ובירמן וכן לשימושים נוספים שלא תאמו את המצג שניתן למשקיעים.

לקראת 2014 פירקו טפירו ובירמן את השותפות ביניהם. טפירו, שנשאר הבעלים והמנהל היחיד של החברה, המשיך בביצוע העבירות עד אפריל 2014, אז דרשה רשות ניירות ערך להפסיק את פעולות גיוס הכספים.

השופט חאלד כבוב קבע בגזר הדין כי "עת עסקינן בעבירות ניירות ערך כבמקרה דנן, אין מדובר בפעילות שמתבצעת 'בלהט הרגע'. זאת, במיוחד בנסיבות כבענייננו, בהן מדובר בעבירות הדורשות חשיבה ותכנון רב אשר בוצעו בתשומת לב ובמשך פרק זמן ממושך. הדעת נותנת שנאשמים כאלה מחשבים את מידת הסיכון והסיכוי בטרם קבלת ההחלטה על התוואי והדרך שבה נקטו, כאשר הסיכון של חשיפת מעשיהם והחשש מפני ההליך הפלילי שעלול להינקט כנגדם לרבות הענישה שתוטל במסגרתו, בוודאי מקבלים משקל משמעותי בשיקוליהם".

הרשעה זו מצטרפת להרשעה של החברה בפרשה ב-2018. חברת ט.ב. מתקדמים בכספים בע"מ (בפירוק), לימים קרן אור, הורשעה אז במסגרת הסדר טיעון בעבירות גניבה, מרמה ועבירות של הצעת ניירות ערך ללא תשקיף. בית המשפט הטיל על החברה קנס בגובה של 70 אלף שקל - וציין כי ההחלטה התקבלה תוך מתן ביטוי לרצונו של המחוקק להחמיר בענישת תאגידים, ולמגמת ההחמרה בפסיקה; לצד התחשבות בכך שמדובר בחברה בפירוק ושהקנס שישולם ייגרע מכיסם של המשקיעים, קורבנות העבירה.

התיק נוהל על ידי עוה"ד שירי גפני, יעל ענתות, ורד מושקובסקי ונועם רותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה). התיק נחקר על ידי מחלקת חקירות, מודיעין ובקרת מסחר ברשות ניירות ערך.

השופט חאלד כבובצילום: עמי שומן

"הענישה היתה צריכה להיות גבוהה יותר"

עורכי הדין גפני ורותם ממחלקת ניירות ערך בפרקליטות מסרו בתום הדיון כי "גזר הדין היום בעניין טפירו ובירמן, שניהלו את קרן אור, הוא צעד נוסף באכיפה נגד מיזמים לא מפוקחים המסכנים כספי משקיעים תמימים. הוא מעביר מסר ברור ליזמים כי אם יפרו את חובותיהם כלפי המשקיעים הם צפויים לעונש כבד; והוא תמרור אזהרה למשקיעים להיזהר ממיזמים בלתי מפוקחים בשוק ההון, ולא להתפתות למקסמי שווא המבטיחים תשואות גבוהות. עם זאת, עמדתנו היא שהענישה היתה צריכה להיות גבוהה יותר בנסיבות העניין, ונלמד את גזר הדין".

ברשות ניירות ערך מסרו כי "גזרי הדין שניתנו היום בתיק טפירו ובשבוע שעבר בתיק ברמלי מהווים סגירת מעגל של מאבק נחוש שמובילה רשות ניירות ערך לשמירה על ענייניו של ציבור המשקיעים. הרשות רואה בענישה המחמירה כנגד עבריינים בשוק ההון כלי חשוב לחיזוק ההרתעה.

"מחלקת חקירות מודיעין ובקרת מסחר ממשיכה לבצע חקירות מורכבת, בין היתר, בתחום של גיוס משקיעים ללא תשקיף, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות ועבירות נוספות על חוק ניירות ערך וחוק העונשין. לצד פעילותן של יחידות הפיקוח והאכיפה, הרשות פועלת להגדיל את המודעות בקרב הציבור לסכנות הכרוכות במיזמי השקעה לא מפוקחים".

רק בשבוע שעבר נגזר דינו של איש העסקים אמיר ברמלי בפרשה של הונאת 340 מיליון שקל בקרנות רוביקון וקלע. השופט כבוב גזר עליו עונש של 10 שנות מאסר לאחר הרשעתו בגניבה בידי מורשה, ניסיון לקבל דבר במרמה בנסיבות מחמירות, זיוף בכוונה לקבל דבר בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, עבירות מנהלים בתאגיד ועבירות לפי חוק איסור הלבנת הון.

"ברמלי נהג בכספי המשקיעים כבשלו, תוך התעלמות מוחלטת מהסכמי ההשקעה שנחתמו עמם, תוך התעלמות מוחלטת מההבטחות שהבטיח לחלקם בשיחות אישיות, ותוך התעלמות מהמצג שהציגו אנשי המכירות שלו - הן באתרי התקשורת החברתית, הן בפגישות האישיות עם המשקיעים", כתב כבוב בהכרעת הדין בספטמבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker