"מחיר הנפט לא יישאר לתקופה ממושכת על יותר מ–60 דולר לחבית"

הכלכלן הראשי של לאומי טוען כי עליית המחיר תפחית את התמריץ של יצרניות הנפט לשמור על רמות ייצור נמוכות, ובנוסף גם תגדיל את כדאיות ההשקעות בפצלי השמן בארה"ב

יוסף חרש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נפט, ונצואלה
מלאי הנפט בארה"ב, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, ירד בשבוע שעבר ב–9.9 מיליון חביותצילום: בלומברג

"העמידה במכסות הייצור של רוב חברי קבוצת אופ"ק פלוס, עם הקיצוץ מרצון של תפוקת הנפט של סעודיה, צפויים להגדיל את הגירעון בשוק הנפט ברבעון הראשון של 2021 ולהפחית אף את מלאי הנפט הגלובלי. הדבר יאפשר רמת היצע שתתמוך ברמת המחירים הנוכחית" — כך כתב גיל בפמן, הכלכלן הראשי של לאומי.

לאחר הנפילות ב–2020, מחיר הנפט שב לעלות. החוזים על חבית נפט מסוג ברנט לאפריל נסחרים בכ–60 דולר לחבית — שיא של כמעט שנה. החוזים על חבית נפט מסוג טקסס לאותו החודש נסחרים ב–57 דולר. לדברי בפמן, העלייה במחיר הנפט נובעת מהאופטימיות בשווקים, וכן מהערכות להתאוששות הביקושים בהמשך השנה, עם הירידה בתחלואה שתביא להקלה בסגרים ובמגבלות. גם ההתחסנות של חלק ניכר מהאוכלוסייה במדינות המפותחות תורמת, לטעתנו של בפמן, לעלייה.

בפמן הדגיש כי הגידול בביקושים בסין, יפן ומדינות באירופה, עם ההקלה במגבלות הקורונה, תורמים לירידת המלאי, שאף עשוי להתעצם. עם זאת, להערכת בפמן, מחיר חבית נפט מסוג ברנט לא יישאר מעל ל–60 דולר לחבית לזמן ממושך. זאת, מאחר שעליית המחיר תפחית את התמריץ של יצרניות הנפט לשמור על רמות ייצור נמוכות, ובנוסף גם תגדיל את כדאיות ההשקעות בפצלי השמן בארה"ב. "הדבר יביא לעליית היצע ויחזיר את מחיר הנפט לפחות מ–60 דולר לחבית", הוא כתב.

קרטל הנפט אופ"ק פלוס הצליח בינואר לעמוד ביעדים שקבע לקיצוץ תפוקת הנפט ב–7.2 מיליון חביות ביום. אופ"ק פלוס, המורכב מארגון יצואניות הנפט ויצרניות נפט אחרות, מסר כי רוב החברות עמדו במכסות הייצור שהוקצבו להן. אופק פלוס החל בתהליך הדרגתי של העלאת הייצור, והגדיל את התפוקה הגלובלית ב–500 אלף חביות ביום. בפמן ציין כי החברות באופ"ק פלוס מבינות את החשיבות של האצת תהליך האיזון מחדש של שוק הנפט ללא דיחוי, על רקע חוסר הוודאות להתפתחויות בכלכלה העולמית ובביקוש לנפט.

בינתיים, מלאי הנפט בארה"ב, יצרנית הנפט הגדולה בעולם, ירד בשבוע שעבר במיליון חביות. בפמן ציין כי הסיבה לירידת מלאי הנפט בארה"ב היא בשיעור הניצולת, המבטא את יעילות הייצור, בבתי הזיקוק. עם זאת, הוא ציין כי שיעור הניצולת אמנם עלה ל–82.3%, אך הוא עדיין נמוך יחסית לעבר — שהתאפיין בשיעור נצילות של 95% ויותר.

במקביל, יצרניות הנפט צריכות להמשיך ולעקוב אחר השינויים בביקוש, כשמגפת הקורונה עדיין לא נעלמה. כך, לדוגמה, בפמן ציין כי הביקוש לדלק לתחבורה באסיה ירד, על רקע עליית התחלואה — שהביאה לסגרים מקומיים באזורי התפרצות הנגיף. הסגרים הקטינו את הניידות, וכתוצאה מכך הפחיתו את הביקוש לדלק. שרי הנפט של חברות אופ"ק פלוס ייפגשו במארס כדי לדון בצעדים עתידיים.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker