בנק ישראל נגד הבנקים: לא מגלגלים ללקוחות את הטבת הפריים במשכנתאות

נגיד בנק ישראל מאיים: "נבחן ונגבש צעדי מדיניות רלוונטיים, במידה וביטול מגבלת הפריים לא יגולגל ברמה מספקת ע"י הבנקים לטובת נוטלי המשכנתאות"

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יריד דירות
יריד דירות. לא חותמים לפני שמבררים אם אפשר לקבל משכנתא (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר) צילום: דודו בכר

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, יוצא בביקורת חריפה נגד הבנקים. לדברי הנגיד, הבנקים לא מגלגלים ללקוחותיהם את ההקלות שניתנו לציבור בכל הקשור לנטילת משכנתאות בתמהיל הפריים.

"אינדיקציות ראשוניות מהשטח שהועברו לבנק ישראל במסגרת הניטור השוטף מעידות כי ביטול מגבלת הפריים לא גולגלה ברמה מספקת, עד כה, לרווחת הצרכנים. הבנק ממשיך לנטר את ההתפתחויות בשוק ולעקוב אחר מידת גלגול ההטבה לציבור", הודיע היום (ג') בנק ישראל.

בבנק הוסיפו כי "במסגרת הדיונים שנערכו בנושא בשבוע האחרון, הנחה הנגיד פרופ' ירון את הצוות המקצועי בבנק, בהובלת הפיקוח על הבנקים, לבחון ולגבש צעדי מדיניות רלוונטיים, במידה וביטול מגבלת הפריים לא יגולגל ברמה מספקת ע"י הבנקים לטובת נוטלי המשכנתאות".

נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

הנגיד הדגיש כי הוא מצפה שההקלה תתבטא בהוזלה משמעותית של תשלומי הלקוח.

באחרונה החליט בנק ישראל להוציא לפועל באופן הדרגתי את השינוי שעליו הכריז באחרונה בתמהיל הפריים. רוכשי דירה ראשונה יכולים להגדיל ראשונים את רכיב הפריים במשכנתא - החל ב-17 בינואר 2021. בעלי משקי בית שירצו למחזר את המשכנתא, יוכלו להגדיל את רכיב הפריים מ-28 בפברואר 2021

לפי ההוראות החדשות של בנק ישראל, הלווים יוכלו ליטול משכנתא בריבית צמודת פריים בשיעור של עד שני שלישים מסך גובה המשכנתא, ולא שליש כפי שהיה מקובל עד כה. כך מתאפשר לנוטלי משכנתאות ליהנות מריבית נמוכה יותר במשכנתא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker