מיכאל רוכוורגר

מנייתה של שופרסל עלתה בכ-10% מאז שהודיעה לפני כשבועיים על מיזם משותף עם דיסקונט, להקמת ארנק דיגיטלי שיתבסס על אפליקציית פייבוקס. לאחר העלייה, שוויה של שופרסל טיפס לכ-6.6 מיליארד שקל. מנכ"ל שופרסל, איציק אברכהן, ערך ביום השקת המיזם שיחה עם משקיעים, שבה הפגין ביטחון רב ביחס לסיכויי ההצלחה של המיזם החדש.

אברכהן, כשלצדו מנהל המוצרים הפיננסיים של שופרסל אבי צימרמן, נשאל על יתרונות המיזם ביחס למתחרות - אפליקציית התשלומים ביט של בנק הפועלים ואפליקציית פיי של בנק לאומי. הוא השיב, עם קמצוץ של יוהרה, שביט או פיי הן לא יותר מחטיבה או זרוע דיגיטלית של הבנקים, להבדיל מהמיזם של שופרסל, שהוא עצמאי לחלוטין.

מניית שופרסל

לפי אברכהן, ביט ופיי מונחות מהצורך למנוע קניבליזציה בשירותי הבנקאות המסורתית של הפועלים ולאומי: "יש הבדל בין יחידת סמך שנמצאת בתוך הבית לבין חברה עצמאית. אני לא הייתי הולך להקמת יחידת סמך. אנחנו חייבים חברה עצמאית, עם שיניים, שתתחרה בכולם, ושלא תשקול כל רגע שיקולים של כמה זה ישפיע על פעילות הבנק. זה היתרון העצום שאנחנו באים אתו", אמר.

שופרסל מביאה למיזם החדש מועדון לקוחות גדול, שכולל שני מיליון לקוחות ו-640 אלף מחזיקי כרטיס אשראי. בשנה האחרונה הצליחה שופרסל להגדיל את ההכנסות ממועדון הלקוחות בשל הסכם שיתוף פעולה חדש שחתמה עם חברת כרטיסי האשראי כאל - אך זה עדיין לא מספיק כדי שמיזם הארנק הדיגיטלי ייהפך לסיפור הצלחה. שופרסל גם לא הוכיחה עדיין את יכולותיה בתחומים שאינם בעולם המזון הקלאסי – כמו פארמה או פיננסים. הרשת, למשל, נכשלה במיזם האונליין שהשיקה בקול תרועה רמה עם אמריקן אאוטלט – ונאלצה לבטל באחרונה את השותפות.

מה שיקבע אם המיזם יצליח הוא היכולת של שופרסל להציע דרך הארנק הדיגיטלי מוצרים פיננסיים משמעותיים בתחומי האשראי, משכנתאות, ני"ע ועוד. את השירותים האלה אמורים להציע גופים חיצוניים דרך האפליקציה תמורת עמלה. לכן, למרות מהלכי הדיגיטציה שהוביל אברכהן בשנים האחרונות, כרגע נראה שהדרך של שופרסל להצלחה במיזם ארוכה מאוד. כמו פיי וביט, האתגר המרכזי יהיה להוכיח שיש מודל עסקי בר קיימא לארנק הדיגיטלי – ולא רק יחסי ציבור.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker