הנפקות ההיי-טק מצוינות למשק ולעובדים – אך האם זה רמז לאינפלציה שבדרך?

מחירי הנכסים בבורסות כבר גבוהים מאוד, במיוחד במגזר הטכנולוגיה. הסיכון המרכזי כיום הוא שאחת מהמוטציות של הקורונה תהיה משבר אינפלציוני, שירים ראש מכיוונה של ארה"ב

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הנפקה, חברת זום, בורסה ניו יורק
הנפקת חברת זום בבורסה בניו יורק. אריק יואן במרכזצילום: Mark Lennihan/אי־פי

לפני כשבועיים פירסם ה"אקונומיסט" כתבת שער שעסקה בשאלת ההתפרצות האינפלציונית - כן או לא - לאחר שתסתיים מגפת הקורונה. בכתבה הוזכרו כמה גורמים שעשויים לתמוך במגמה – הדפסות הכסף המאסיביות; גידול משמעותי בביקושים עם תום המגפה ("צווארי בקבוק"); וגם הערכה שהממשלות נהפכו לאדישות יותר לסיכונים האינפלציוניים – בהשוואה לסיכונים אחרים.

שאלת האינפלציה מעסיקה כיום כלכלנים רבים - ואין עדיין לה תשובות ברורות. גם לאחר משבר 2008 היו תחזיות שחורות להתפרצות אינפלציונית, שמעולם לא התממשו. בשבועות האחרונים אנו עדים לעליות בציפיות לאינפלציה הנגזרות משוק ההון – בישראל ובכל העולם, בין היתר בהשפעת החיסונים לקורונה, שאמורים להאיץ את ההתאוששות הכלכלית.

הריבית הנמוכה - ואפילו השלילית - מלווה את השווקים מאז 2008 ולתוך משבר הקורונה. בעקבות המגפה והצורך להמריץ את הפעילות הכלכלית, הריביות אף המשיכו לרדת לטריטוריות שליליות. מדדי המחירים אמנם עדיין לא מעידים על עלייה באינפלציה, אך ייתכן שהמדידה לוקה בחסר (למשל במחירי הדיור), או שאנחנו עדיין לא רואים את ההשפעות שיבואו בחודשים הקרובים בבת אחת.

ההשפעות של הריבית האפסית דרמטיות לא רק במחירי הדיור שממשיכים לטפס, אלא גם ואולי בעיקר בשוק ההון. מחירי הנכסים בכל הבורסות – אג"ח ומניות כאחד - גבוהים מאוד, שלא לומר מנופחים, וזה בולט במיוחד במגזר הטכנולוגיה, שהגיע לממדים שמזכירים את בועת הדוט.קום. העלייה המשתוללת במחירי סטארט-אפים שמקדמים הנפקות ראשוניות, ובחברות טכנולוגיה שכבר הונפקו, נחמדה לעובדים ולמנהלים רבים בישראל, וגם למשק המקומי, אבל היא מרמזת גם על האינפלציה ה"סמויה" של ימינו.

הניסיון הלא רחוק מלמד שמשברים כלכליים נוטים לשנות צורות. כך, משבר הסאבפריים של 2007 התגלגל למשבר של המערכת הפיננסית ב-2009-2008, והמשיך למשבר חובות של מדינות. הסיכון המרכזי כיום הוא שאחת מהמוטציות של הקורונה תהיה משבר אינפלציוני, שירים ראש מכיוונה של ארה"ב. אם האינפלציה תצא משליטה – המשבר יקבל צורה חדשה ומסוכנת מאוד. 

ניפוח שווי הנכסים - נדל"ן, סטארט אפים או מניות - מייצר סכנה אמיתית ליציבות הכלכלית בטווח הארוך, וצריך להדליק נורות אזהרה לבנקים המרכזיים ולממשלות בעולם, שמתמקדים עדיין בעיקר בבלימת המיתון ובניסיון לשפר את שוק התעסוקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker