אלביט קופצת לאוקיינוס הכחול של הצי האמריקאי ברכישה של 380 מיליון דולר

אלביט מערכות תרכוש את חברת Sparton, שהיא אחת משתי הספקיות היחידות של מצופי סונאר לזיהוי צוללות עבור הצי האמריקאי ■ מחזור המכירות של החברה הנרכשת מוערך ב-200 מיליון דולר בשנה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צוללת של הצי הרוסי, ב-2008

חברת אלביט מערכות, שמנוהלת על ידי בצלאל מכליס, ממשיכה לחזק את מעמדה כספק חיוני של הצבא האמריקאי בשוקי נישה, מעוטי תחרות ובעלי חסמי כניסה גבוהים. אלביט מערכות תרכוש את חברת Sparton האמריקאית, תמורת 380 מיליון דולר. מחזור המכירות המוערך של החברה הנרכשת הוא 200 מיליון דולר בשנה והרווחיות התפעולית שלה היא 15% מהמחזור. בנק ההשקעות אוורקור היה היועץ הכלכלי של Sparton.

Sparton, שבסיסה בפלורידה, מפתחת ומייצרת מצופי סונאר (Sonobuoy) שמושלכים למים באמצעות מצנח על ידי כלי טייס בלתי מאוישים. המצופים מושלכים במאות רבות למים כדי להשיג כיסוי רב ככל האפשר. המצוף שחלקו שקוע במים הוא משדר ומקלט של אותות קוליים בעומק הים שמשדר את ממצאיו למטוס P-8A (מטוס בואינג 737 שהוסב למטוס מודיעין) ולכטב"מים בזמן אמת.

היתרון ברכישת Sparton הוא בעובדה שהיא אחת משתי ספקיות בלבד בעלות אישור של הצי האמריקאי לספק לו את החיישנים הימיים שמיועדים לזיהוי צוללות אויב. תקציב הרכש של הצי האמריקאי לחיישנים אלה מגיע ל-350-300 מיליון דולר בשנה. חברה ביטחונית אחרת שמפתחת מצופי סונאר היא Thales הצרפתית אולם לחברה זו אין אישור של הצי האמריקאי.

צוללת בגרמניהצילום: CHRISTIAN CHARISIUS / dpa Pictur

יכולת מעניינת אחרת של Sparton היא פיתוח המשגר של מטוס ללא טייס מצוללות מסוג Blackwing, שפותח על ידי יצרנית המל"טים האמריקאית Aerovironment ומיועד למעקב ויצירת תמונה מודיעינית. Sparton משתפת פעולה עם חברת Ultra, שהיא הספקית השנייה המורשית של הצי האמריקאי, במסגרת המיזם המשותף ERAPSCO. שתי החברות ניסו להתמזג ב-2018 אולם משרד המשפטים האמריקאי רמז להן שמדובר ברעיון לא מוצלח.

המיזם שמחזיק בהזמנת מסגרת (IDIQ) של 1.04 מיליארד דולר מהצי האמריקאי לשנים 2023-2019 צפוי להתפרק ב-2024 ובמשרד ההגנה האמריקאי חששו שאף לא אחת משתי החברות תחזיק במספיק משאבים כדי להמשיך ולפתח את מצופי הסונאר. העסקה הנוכחית דומה מהיבט זה לרכישת פעילות ראיית הלילה של חברת Harris תמורת 350 מיליון דולר בספטמבר 2019. גם אז היה מדובר בשתי הספקיות הדומיננטיות של אמצעי ראיית לילה לצבא האמריקאי: Harris ו-L3 שנדרשו למכור את הפעילות של אחת מהן כדי לקבל את האישור להתמזג.

מניית אלביט מערכות

איום הצוללות הרוסיות

מדינות המערב, ובעיקר ארה"ב, מקדישות תשומת לב מיוחדת לאיום של הצוללות הרוסיות בעקבות הכניסה האגרסיבית של צוללות חדישות ובעלי יכולות התחמקות גבוהות מבעבר למימי מדינות בצפון אירופה כמו שוודיה ונורווגיה, לחופי בריטניה ובמקרים מסוימים גם מול חופי ארה"ב.

הצוללות של הצי הרוסי מצוידות בטילי שיוט גרעיניים וקונבנציונליים, לטווחים של 4,500-2,500 ק"מ ומתאמנות דרך קבע במימי נורווגיה. ספינות מלחמה של הצי הבריטי איתרו באוגוסט 2020 צוללת רוסית שהפליגה במימי התעלה הבריטית והצי האמריקאי הזהיר בסוף 2019 כי הפעילות של צי הצוללות החמקניות הרוסיות במימי האוקיינוס האטלנטי עלולה להרחיק עד החוף המזרחי של ארה"ב. במקביל קיימת גם פעילותה של סין במימי האוקיינוס ההודי באמצעות החזקת בסיסים בדג'יבוטי במזרח אפריקה ובגוודר בפקיסטן שמפעילה לחץ על הודו. מנגד הפעילות בים סין הדרומי מפעיל לחץ על יפן.

צוללתצילום: דובר צהל

המערב מודאג גם מהעובדה שיותר מ-50% מהצוללות בעולם נמצאות בידי מדינות בעלות אוריינטציה תוקפנית כמו צפון קוריאה, השיאנית העולמית עם 83 צוללות, סין (74 צוללות) רוסיה (62) ואיראן (34) בעוד לארה"ב יש 66 צוללות ולבריטניה, המדינה המדורגת שנייה בברית נאט"ו מבחינת כמות צוללות, יש 10 צוללות בלבד. החשש האמריקאי מהאיום הגובר של הצוללות הרוסיות בא לידי ביטוי בעובדה כי למרות הקטנת תקציב הביטחון ב-2 מיליארד דולר ע"י הקונגרס, תקציב ההצטיידות של הצי הוגדל ב-4 מיליארד דולר כדי להבטיח את רכישתה של צוללת חדשה מסוג Virginia בעלות של 2.1 מיליארד דולר ו-9 מטוסים חדשים מסוג P-8A, המשמשים לאיסוף מידע המשוגר ע"י מצופי הסונאר, בעלות של 1.6 מיליארד דולר.

אלביט מביטה לאופק

רכישת Sparton היא חלק מבניית היכולות של אלביט מערכות בתחום התת ימי ומיצובה כשחקן משמעותי בשוק הגדול בעולם ובמדינה בעלת נוכחות משמעותית באוקיינוסים ברחבי העולם. הרכישה משתלבת גם באסטרטגיה הכללית יותר של בניית נוכחות תעשייתית חזקה בשוק האמריקאי כדי שתוכל להתמודד על נתחים מתקציב הביטחון הגדול בעולם. הכניסה של אלביט מערכות לתחום הימי בארה"ב באמצעות רכישת Sparton עשויה להיות אמצעי להרחבת מכירותיה בעתיד לצי האמריקאי משום שהפנטגון בוחן את האופציה לעשות שימוש משמעותי בכלי טייס בלתי מאוישים ללוחמה בצוללות מסוג שאלביט מערכות כבר פיתחה ומכרה לחיל הים הישראלי.

כלי שיט בלתי מאוישצילום: דוברות אלביט מערכ

פעילותה של אלביט מערכות בתחום התת ימי כוללת את כלי השייט הבלתי מאוישים מסוג שחף שפיתחה ונמסר לחיל הים בתחילת 2016. השחף מסוגל לאתר מוקשים ימיים, לבצע לוחמה אלקטרונית ולירות טורפדו בצוללות. כחלק מתהליך זה רכשה אלביט מערכות ב-2017 את חברת GeoSpectrum הקנדית שמפתחת ומייצרת סונארים חדשניים לניווט ולגילוי צוללות ואניות באמצעות גלי קול משני סוגים: סונאר פסיבי, כלומר סונאר שרק מאזין לקולות שפולטים עצמים תת מימיים כמו צוללות; וסונאר אקטיבי, שמשגר גל קול קצר ומעריך על ידי מדידת משך הזמן עד חזרתו של הקול באיזה מרחק נמצא העצם שהחזיר את גל הקול. גיאוספקטרום מפתחת ומייצרת גם מערכות תת ימיות לתקשורת בין צוללות והיתרונות היחסים שלה הם בתחום החיישנים ויכולות עיבוד אותות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker