בזק מתחילה לשלם את מחיר הרפורמה הקווית החדשה של משרד התקשורת

בעקבות הפחתת מחירי השיחות הקוויות, מידרוג בוחנת את דירוג האג"ח של בזק ■ לבזק יש שש סדרות של אג"ח בהיקף של 6.2 מיליארד שקל ■ לפי האנליסטים של מידרוג, החלטה להפחית את התעריפים הקוויים עלולה לפגוע בתזרים של החברה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משרדי בזק בתל אביב
משרדי בזק בתל אביבצילום: AMIR COHEN/רויטרס

החלטת שר התקשורת הפורש, יועז הנדל, על הפחתת מחירי הטלפוניה הקווית, הביאה את חברת הדירוג מידרוג לבחון את דירוג איגרות החוב של בזק. הסדרת תעריפי הטלפוניה הנייחת של בזק עלולה לפגוע ברווח ובתזרים המזומנים של החברה במידה משמעותית.

ההמלצה של משרד התקשורת עדיין צריכה לעבור שימוע, ועשויה להשתנות. ואולם להערכת מידרוג, "הורדת התעריפים צפויה לפגוע בהכנסותיה של בזק בטווח הקצר והבינוני, לצד פגיעה משמעותית בתזרימי המזומנים של החברה". לבזק יש שש סדרות של אג"ח בהיקף כולל של 6.2 מיליארד שקל.

הכנסות בזק משירותי טלפוניה קווית הסתכמו בכמיליארד שקל בארבעת הרבעונים העוקבים עד 30 בספטמבר 2020 והיוו כרבע מהכנסות החברה בתחום התקשורת הפנים-ארצית הנייחת בתקופה זו. בעשור האחרון מאופיין תחום הטלפוניה הקווית בירידה בביקושים, שבאה לידי ביטוי בירידה בשיעור הבעלות על קו טלפון נייח ובשחיקה הדרגתית בכמות השיחות שמקורן ברשתות נייחות. מגמה זו נובעת בעיקר מהעלייה בהיקף השימוש בטלפונים סלולריים וכן מעלייה בכמות השיחות על גבי רשת האינטרנט.

פגיעה במקור הכנסה משמעותי

ב-2019-2015 רשמה בזק ירידה שנתית ממוצעת של 8.8% בהכנסות הטלפוניה הקווית. ב-2020 חלה האטה בקצב הירידה בהכנסות בזק מטלפוניה קווית, ככל הנראה בהשפעת התפשטות מגפת הקורונה. למרות המגמה השלילית המתמשכת, הטלפוניה הקווית מהווה מקור הכנסה משמעותי עבור החברה, ובעלת נראות גבוהה יחסית ותרומה משמעותית לרווחיות ולתזרים המזומנים שמייצרת בזק בתחום התקשורת הפנים-ארצית. בטווח הארוך, לאור מגמת השחיקה בשירות על פני זמן, ההשפעה של פגיעה זו עשויה להצטמצם.

מנגד, התנעת תוכנית פרישת הסיבים על ידי בזק, החל באוקטובר 2020, מהווה התפתחות משמעותית וחיובית עבור החברה, שביכולתה להגיע לכיסוי משמעותי של משקי בית בישראל בתוך שנים ספורות. מידרוג מעריכה כי למרות התחרות הגבוהה בתחום, בזק תשמור על מעמד מוביל גם בתשתית הסיבים עם כניסה לפעילות הפרישה ובזכות יכולות ההנדסה והשירות הגבוהות שלה.

פרישת סיבים אופטיים של בזקצילום: רונן טופלברג

במידרוג מסבירים: "המלצות משרד התקשורת להפחתת תעריפי הטלפוניה הקווית מצביעות על פגיעה פוטנציאלית משמעותית בתזרים החופשי של בזק, ומכאן ביכולת שירות החוב ובפוטנציאל הקיטון בחוב הפיננסי. אנו סבורים כי על מנת להעריך את מידת ההשפעה של המלצות משרד התקשורת על הכנסותיה של בזק ותזרימי המזומנים, יש להמתין לקביעת ההחלטה הסופית של משרד התקשורת, לאחר תום השימוע. כמו כן, מידרוג תבחן במסגרת תהליך בחינת הדירוג את השלכות הורדת התעריפים, בתרחישים שונים, על תוצאות החברה בהינתן תוכניתה העסקית לשנים הקרובות ומהלכים ממתנים שהחברה עשויה לנקוט בהם".

מידרוג מעריכה עוד, כי תוצאות הבחינה יכולות להוביל להורדת הדירוג, או לשינוי אופק הדירוג בלבד אגב אישור הדירוג הקיים, וזאת כתלות בעוצמת הפחתת התעריפים ובהשפעתם על מיצובה העסקי של בזק, היקף הכנסותיה וחוזקן, יחסי הכיסוי התזרימיים וגמישותה הפיננסית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker