אספן משקיעה 400 מיליון שקל בתחום המלונאות: "יהיה כאן גל תיירות אחרי הקורונה"

החברה רוכשת 50% מהמניות של חברת פאי סיאם, שבבעלות היזם שלמה דהוקי ■ יו"ר אספן: "זו הזדמנות שהקורונה יצרה, גל התיירות יכלול מבקרים מאיחוד האמירויות"

ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כיכר ציון, ירושליםצילום: אמיל סלמן
ג'ניה וולינסקי

חברת הנדל"ן אספן גרופ הודיעה היום (ד') כי תשקיע 405 מיליון שקל בתמורה ל-50% מהמניות בחברת פאי סיאם, שבבעלות היזם שלמה דהוקי. בחברה רואים בכך עסקה אסטרטגית שמטרתה הרחבת הפעילות בתחום המלונאות בישראל. במקביל להשקעת אספן בפאי סיאם, ישקיע דהוקי 37 מיליון שקל באספן כנגד הקצאת מניות בשיעור 5% מהונה הרשום, לפי מחיר מניה של 11.68 שקל.

פאי סיאם היא חברת נדל"ן מניב, בדגש על תחום המלונאות והדיור המוגן, ומתמקדת בירושלים ותל אביב. לאספן גרופ, חברה נדל"ן שעיקר פעילותה בתחום המשרדים, התעשייה והלוגיסטיקה, היתה עד כה דריסת רגל בתחום המלונאות עם מלון אחד בחדרה ומלון נוסף בגרמניה, אבל השותפות עם פאי סיאם מסמנת התרחבות משמעותית בתחום.

גיא פרג, יו"ר דירקטוריון אספן גרופ, מסביר שהמיקוד במלונאות נובע מההזדמנות שנוצרה בעקבותה משבר הקורונה. לדבריו, על אף שחלק גדול מהמלונות בישראל עדיין סגורים לאור המגבלות על פעילותם, "זה בדיוק הזמן להיכנס לתחום. אלו הן עסקות לטווח הארוך, וסביר שהסכמי השלום שנחתמים (כמו עם איחוד האמירויות ובחריין), יביאו לפה גל עצום של תיירים.

"אלמלא הקורונה, העסקה כנראה לא היתה מתרחשת. בתקופה רגילה, אי אפשר לרכוש נכסים במיקומי פריים כמו ירושלים ותל אביב. מי שמכיר את שוק הנדל"ן יודע כמה קשה לקנות נכסים במיקומים טובים בישראל. הסיבה לכך היא שיש תחרות עצומה ואנשים פשוט לא מוכרים".

פרג ביקש לא לציין את גובה הדיסקאונט שהם קיבלו להערכתו בזכות הקורונה, אבל סיפר כי "הצלחנו לסגור את העסקה בתנאים נהדרים". צופית הראל, מנכ"לית אספן גרופ, מוסיפה כי "2019 היתה שנת שיא במלונות, עם 8.3 מיליון לינות בישראל - ושיעור תפוסה של 70%". לדבריה, "בעשור האחרון היתה קפיצה בתחום והמלונות בירושלים ותל אביב נמצאים בתפוסה גבוהה יותר מהממוצע הארצי.

"אנחנו מאמינים שבזכות החיסונים - התיירות לישראל תהיה חזקה. הכניסה לתחומי המלונאות והדיור המוגן והרחבת הפעילות של אספן בישראל יאפשרו לחברה לגוון את פורטפוליו הנכסים שלה - ולפזר את סיכוניה העסקיים".

לגבי הצפי לפגיעה בנדל"ן למשרדים בעקבות הקורונה, ציינה הראל: "80% מנכסי המשרדים שלנו הם בהולנד. לשמחתנו, המדינה תומכת מאוד בכל החברות והשוכרים שלנו לא נפגעו ומקיימים הסכמים. רואים את זה גם בדו"חות הכספיים שלנו".

את הרבעון השלישי של 2020 סיימה אספן גרופ עם הכנסות של 46 מיליון שקל ורווח נקי של 29.5 מיליון שקל (מתוכם 26.1 מיליון שקל מיוחס לבעלי המניות).

פרג אומר כי להערכתו כדי לשמר עובדים, עסקים יחזרו לעבוד מהמשרדים. "גם אם חלק יעברו למודל היברידי, שכולל עבודה מהבית באופן חלקי, חברות יחזרו לעבוד יותר בחדרים מאשר באופן ספייס כדי לרווח בין העובדים – ואז יצטרכו יותר שטח פר עובד", הוא מסביר, "זה אולי יקזז את הירידה בכמות השטחים".

"רוב הנכסים בשלבי הקמה"

שני המלונות הפעילים שבבעלות פאי סיאם נמצאים בכיכר ציון בירושלים (Ibis City Center ו-Ibis Styles). יתר הנכסים נמצאים בהקמה, ובהם מלון במבשרת ציון, בניין לשימור בירושלים המיועד למלונאות, מלון בהקמה בת"א, קרקע בתל אביב שמיועדת לדיור מוגן וקרקע נוספת בתל אביב להקמת מעונות סטודנטים או מרכז בריאות.

המלונות בחלקם מושכרים ומנוהלים על ידי ישרוטל או פועלים במסגרת הסכם הפעלה עם קבוצת המלונאות הצרפתית אקור (Accor). סך הנכסים של פאי סיאם, נכון ל-30 בספטמבר, מסתכם ב-1.2 מיליארד שקל. התמורה של העסקה תשולם בשלבים, ובהם 220 מיליון שקל במזומן, חלקו עד סוף 2021 והיתר עד למחצית 2022, אך ללא כל תנאי מקדים.

לאחר הנפקת המניות לאספן יעמוד ההון העצמי של פאי סיאם על כ-800 מיליון שקל. לאחר השלמת העסקה האחזקה בפאי סיאם תתחלק בין אספן לדהוקי, אבל אספן תהיה למעשה בעלת השליטה, שכן בהסכם נקבעה לה זכות הכרעה בנושאים שונים.

פרג ציין כי במסגרת העסקה אנחנו מזרימים את הכסף לתוך החברה במטרה להגדיל משמעותית את פעילותה בתחום המלונות בישראל. הכסף מיועד להמשך פיתוח". עוד סיכמו הצדדים כי הם יפעלו בשנים הקרובות כדי להנפיק את פאי סיאם בבורסת תל אביב.

ההתאוששות של ענף המלונאות לא תהיה בהכרח מיידית. לכן, לדברי פרג, מדובר בעסקה שמתאימה לחברה. "רוב הנכסים כרגע הם ממילא בשלבי הקמה וייקח עוד שנה-שנתיים עד שיושלמו. לגבי הנכסים הפעילים, אנחנו מניחים שכבר אחרי הרבעון הראשון התיירות תתחיל לחזור".

תגובות