בנק ישראל בהחלטה דרמטית: מבטל את מגבלת הפריים במשכנתא; מניות הנדל"ן זינקו

המשמעות: ניתן יהיה לקחת עד שני שלישים מהמשכנתא בריבית צמודת פריים, שהינה ריבית אטרקטיבית יותר ■ הדבר עשוי להביא לגידול בביקושים לרכישת דירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרפסות בבניה חדשה בצור יצחק

בנק ישראל הודיע היום על מהלך בעל השפעה דרמטית על שוק המשכנתאות והנדל"ן למגורים: בוטלה הגבלת שיעור רכיב ריבית הפריים בתמהיל המשכנתא, ומעתה לפחות שליש מסך המשכנתא יינתן בריבית קבועה ושני השלישים הנותרים ייבחרו בידי הלווים ללא כל הגבלה. משמעות הדבר כי ניתן יהיה לקחת עד שני שלישים מהמשכנתא בריבית צמודת פריים, כלומר בריבית אטרקטיבית יותר.

להחלטה זו השלכות משמעותיות על הבנקים שמהווים שחקנים מרכזים בשוק המשכנתאות. כ-40% מסך תיקי האשראי המצרפיים שלהם מנותבים למתן אשראי לדיור. תחום זה המשיך להיות רווחי לבנקים גם במהלך משבר הקורונה וצמח במהלך ינואר-ספטמבר ב-8%.

ההחלטה רלוונטית גם למשקי הבית שמחזיקים כיום במשכנתא ומעוניינים למחזר אותה או לאלו שמעוניינים ליטול משכנתאות חדשות, שכעת עשויות להיות זולות יותר. גם חברות הפועלות בשוק הנדל"ן למגורים, עשויות ליהנות מגידול בביקושים לרכישת הדירות.

הרציונל שעמד מאחורי החלטת הפיקוח על הבנקים הוא שבבנק ישראל לא צופים שתהיה בקרוב העלאה משמעותית בריבית הפריים. לפיכך, נטל החוב של משק בית שנטל משכנתא, צפוי לרדת. לדוגמה, משק בית ששילם 4,000 שקל בחודש כהחזר משכנתא, לפי המתווה החדש, עשוי לשלם כמה מאות שקלים פחות.

התקנה החדשה תיכנס לתוקף בעוד כמה שבועות, ומי ששוקל לקחת משכנתא חדשה, עדיף שימתין לנוסח הסופי של ההחלטה. מי שירצה למחזר את המשכנתא ולהגדיל את התמהיל הצמוד לפריים, יצטרך לשלם קנסות של עמלת פירעון מוקדם, ולכן עליו לבדוק את הכדאיות הכלכלית של המהלך.

המהלך צפוי להשפיע בעיקר על רוכשי דירות חדשות ולתדלק ביקושים בתחום.

כיום קיימים שלושה מסלולים עיקריים לנטילת משכנתאות. הראשון, מסלול צמוד לריבית פריים שנקבעת על ידי בנק ישראל ועומדת על 1.6%. מסלול זה, לפי הוראות הפיקוח על הבנקים, אמור להוות לכל היותר כשליש מהרכב הלוואת המשכנתא. המסלול השני הוא בריבית קבועה, והוא מתחלק לשני תתי־מסלולים: ריבית קבועה הצמודה למדד המחירים לצרכן; וריבית שקלית משתנה (הלא צמודה). מסלול זה אמור להוות גם הוא, כשליש מסך המשכנתא. המסלול השלישי הוא הריבית המשתנה שחלק ממנו צמוד למדד וחלקו האחר, לא. מתוך המסלול הזה, נכון להיום, ניתן לקחת שליש מהמשכנתא בריבית הצמודה לפריים. לפי ההוראה החדשה, לפחות שליש מהמשכנתא תמשיך להילקח לפי ריבית קבועה, בעוד שהשאר יילקח במסלולים אחרים, לפי בחירת הלווה.

היקף תיק המשכנתאות למשקי בית עמד נכון לסוף אוקטובר האחרון מסתכם בכ-395 מיליארד שקל. מתוך זה כ-38% (כ-152 מיליארד שקל) צמודות לריבית הפריים; כ-13.5% (כ–52 מיליארד שקל) צמודות מדד בריבית קבועה; כ-23.5% לא צמודות למדד ובריבית קבועה (כ-92 מיליארד שקל) וכן כ-5.2 מיליארד שקל בריבית משתנה צמודת מט"ח.

בעקבות החלטת בנק ישראל, נפלו מניות הבנקים שבולטים במתן משכנתאות, אבל מניות הנדל"ן זינקו - בעקבות ציפייה לצמיחה בביקושים לדירות, לאור הריבית הנמוכה השוררת היום.

מדד הנדל"ן טיפס ב-3.5%. אאורה זינקה ב-14.6%, אזורים עלתה ב-13.2%, קבוצת אשטרום התחזקה ב-7.4%, פרשקובסקי עלתה ב-9%, אפריקה מגורים זינקה ב-15.1% וישראל קנדה הוסיפה 6.9% לערכה.

המפקח על הבנקים, יאיר אבידן מסר: "לאור התנאים השוררים בשוק, מצאנו לנכון להסיר את מגבלת הפריים בתמהיל המשכנתא, ובכך להקל על ציבור הלווים, תוך שמירת האיזונים הנדרשים ברמת הלווה וברמת המערכת הבנקאית. הצעד הנוכחי יקל על ציבור לוקחי המשכנתאות ויגדיל את מגוון אפשרויות המימון העומדות בפניהם".

מבנק ישראל נמסר: "בעשור האחרון נקט הפיקוח על הבנקים מכלול של צעדים מקרו-יציבותיים נוכח ההתפתחויות בשוק הדיור. בין היתר קבע המפקח על הבנקים הגבלות על חלקה של ההלוואה לדיור בריבית משתנה מסך ההלוואה. ההגבלה הראשונה - חלקה של ההלוואה בריבית פריים לא יעלה על שליש מסך ההלוואה, והשנייה - חלקה הכולל של ההלוואה בריבית משתנה לא יעלה על שני שלישים מסך ההלוואה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker