המתווה חדש לדחיית הלוואות לעסקים קטנים וזעירים - כך זה ייראה

המתווה רלוונטי לעסקים שכבר דחו את ההלוואה ושמחזור המכירות שלהם ירד ביותר מ-25% בשלושה חודשים, בין מארס לדצמבר ■ הדחייה תהיה לרכיב הקרן בהלוואה, לחצי שנה עד שנה

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוק הפשפשים סגור בשל הסגר
ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי

בנק ישראל גיבש מתווה דחייה נוסף לתשלום הלוואות של עסקים קטנים וזעירים. המתווה החדש, שייכנס לתוקף באחד בינואר למשך שלושה חודשים, עוסק  בהלוואות עד 500 אלף שקל. הדחייה תהיה לתקופה של עד שנה, ובהלוואות גדולות יותר - עד חצי שנה.

אלה התנאים המצטברים שבהם צריכים לעמוד העסקים כדי לקבל את הדחייה הנוספת: ההלוואה נמצאת בסטטוס דחייה, נכון ל-31 בדצמבר 2020; מחזור המכירות של העסק ירד בלפחות 25% במשך שלושה חודשים (לא בהכרח רצופים), במהלך מארס־דצמבר 2020, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.

אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אייל טואג

כמו במתווים האחרים, הדחייה תינתן, ללא עמלות ובהתאם לשיעור הריבית המקורי של ההלוואה. עם זאת, בנק ישראל מדגיש כי דחיית תשלומים כמוה כאשראי חדש, ולכן על בעלי העסקים הקטנים והזעירים לשקול את צעדיהם לפני קבלת ההחלטה על דחיית תשלומי ההלוואות.

בין מארס לנובמבר 2020 אישרה מערכת הבנקאות יותר מ-180 אלף בקשות שהוגשו לדחיית תשלומי הלוואות לעסקים קטנים וזעירים, בסך כ-3.5 מיליארד שקל. כפי שמדווח בנק ישראל, בחודשים האחרונים חזרו מרבית העסקים לשלם את החזרי ההלוואות שדחו בתחילת המשבר. נכון לסוף אוקטובר נמצאות הלוואותיהם של כ-60 אלף עסקים בדחיית תשלומים, ויתרת האשראי בגינן היא כ-12 מיליארדי שקלים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker