האוצר אוסר על חברות הביטוח למכור ביטוח סיעודי קבוצתי

החברות גם לא יוכלו לחדש פוליסות קיימות לתקופת ביטוח של יותר משנה. בשנים האחרונות סבלו קבוצות של מבוטחים מבוגרים מהתייקרות חדה בפרמיות, ונותרו ללא ביטוח דווקא כאשר הם הכי זקוקים לו

נועם בר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נועם בר

>> מכתב דרמתי של המפקח על הביטוח באוצר, עודד שריג, למנהלי חברות הביטוח אוסר עליהן מיידית למכור פוליסות לביטוח סיעודי קבוצתי. "החל ממועד מכתב זה, אין לערוך חוזים חדשים אלא באישור מראש ובכתב מאת המפקח על הביטוח", נכתב במכתב.

צעד לא פחות דרמטי, הוא האיסור הכלול במכתב לחדש חוזים קבוצתיים קיימים בתחום הביטוח הסיעודי לתקופה של יותר משנה. בהוראת האוצר מוחרגות תוכניות ביטוח סיעודי קבוצתי שמוצעות לחברי קופות החולים. פוליסות ביטוח סיעודי מבטיחות למבוטחים תמיכה סיעודית במקרים שבהם הם אינם יכולים לבצע פעולות בסיסיות שהוגדרו בפוליסה.

באוצר בוחנים כעת חלופות לפוליסות הקבוצתיות המוכרות, כך שמצד אחד הן יאפשרו לקבוצת מבוטחים ליהנות מהוזלה בפרמיות, אך מנגד יבטיחו למבוטחים שהפרמיה שהם משלמים לא תתייקר משמעותית במהלך השנים.

מי שצפויים להיפגע מהחלטת האוצר הם המבוטחים המבוגרים בקבוצות גדולות. מבוטחים אלה נהנו עד כה מהמצטרפים הצעירים לתוכנית הביטוח, שקיזזו את הסיכון הכולל של הקבוצה, ובכך הוזילו לכל הקבוצה את הפרמיה. כעת אותם מבוגרים יצטרכו לסגור חוזי ביטוח פרטניים מול החברות, ולשלם פרמיה בהתאם לסיכון הספציפי שלהם.

פוליסות הביטוח הסיעודי הפכו לשערורייה, לאחר שחברות ביטוח סירבו להמשיך לבטח קבוצות מבוטחים דווקא ברגע הקריטי ביותר עבורם, כשהם הגיעו לגיל מבוגר מאוד, וגדל החשש שייהפכו לאנשים סיעודיים ויזדקקו להפעלת הפוליסה. זאת לאחר שהמבוטחים שילמו לאורך השנים לחברות הביטוח פרמיות של עשרות אלפי שקלים. קבוצות שחברות הביטוח הסכימו להמשיך לבטח, נאלצו להתמודד עם פרמיות שהתייקרו במאות אחוזים מדי כמה שנים, ואף הגיעו למאות שקלים בחודש, מה שהוביל לכך שחלק מהמבוטחים ויתרו בעצמם על המשך הביטוח.

כך היה לפני כחצי שנה עם גמלאי קרן הפנסיה מקפת הוותיקה. לאחר שמונה שנים שבהן הם בוטחו בביטוח סיעודי קבוצתי בחברת כלל ביטוח, הודיעה להם החברה כי תפסיק לבטח אותם בביטוח קבוצתי. קודם לכן נאלצו הגמלאים במקפת לספוג התייקרות של מאות אחוזים בפרמיה. בחברת כלל נתנו לגמלאים אפשרות לרכוש מכאן והלאה פוליסת ביטוח סיעודי פרטית. ואולם פוליסה כזו, לפחות עבור חלק מהגמלאים שבקבוצה, היתה יקרה בעשרות אחוזים מהפוליסה הקבוצתית. גמלאים טענו כי במסגרת הפוליסה הפרטית הם נדרשים לשלם פרמיה חודשית של יותר מ-800 שקל.

המבוטח בין הפטיש לסדן

חוזי ביטוח סיעודי קבוצתיים נחתמים בדרך כלל לתקופות של 3 ו-5 שנים, ומבחינת המבוטחים מדובר במלכודת.

מצד אחד חברות הביטוח יכולות לעדכן את התעריפים כל סוף תקופה, עם חידוש הפוליסה, ואילו הפרמיות ששולמו בעבר לא מקנות למבוטח שום זכות שנצברת. מבוטח שמצטרף לתוכנית ביטוח כזו מתחיל את התוכנית בתשלום מסוים, וכשהוא מבוגר הוא מגלה כי התשלום גדל באלפי אחוזים.

מבוטח כזה נמצא בין הפטיש לסדן: מצד אחד ייקשה עליו להפסיק פוליסה שבה החזיק כל כך הרבה זמן, דווקא כשהוא מבוגר, והסיכון שיזדקק לה גובר.

מצד שני, כמבוגר החי מקצבה, תשלום גבוה, בפרט שלא היה מתוכנן מראש, מכביד עליו מאוד. הרעיון הוא, שהמבוטחים הצעירים בקבוצה מאזנים את הסיכון הגלום בחלק המבוגר שבה, מה שממתן את ייקור התעריפים על ידי חברות הביטוח.

ואולם קבוצות שסובלות מהיעדר כמות מספקת של מצטרפים צעירים הופכות למסוכנות עבור חברת הביטוח, והתעריפים בהן מתייקרים עם העלייה בגיל הממוצע של המבוטחים. הבעייתיות בפוליסות הקבוצתיות היא הדדית, ובשנים האחרונות חלק מהן הסבו לחברות הביטוח הפסדים של מיליוני שקלים בשנה.

התארכות תוחלת החיים של אדם סיעודי מקשה על חברות הביטוח לתמחר את הסיכונים הגלומים בהתחייבות. לפני 5 שנים אדם סיעודי היה שורד בממוצע 30 חודש, ואילו כיום בעזרת הטכנולוגיה אפשר להשאיר אדם כזה בחיים 45 חודש בממוצע, כאשר ההערכה היא שהתקופה תתארך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker