שלושת התרחישים בדלק נדל"ן

מגדל החובות וקופתה הריקה של דלק נדל"ן יביאו את הצדדים לחפש פתרונות בביהמ"ש

הילה רז

>> משפטית, מצבה של דלק נדל"ן בעייתי מאוד. כרגע יש מאזן אימה בין מחזיקי האג"ח ונושי החברה מזה, לבין קברניטי החברה מזה. לשני הצדדים ברור שפנייה לבית המשפט עלולה לסבך את העניינים, להקשות על מקסום החזר החוב ולהביא לדחייה בפירעון.

אם ההחלטות בנוגע להסדר החוב יימסרו בידי השופט, הדבר לא בהכרח ישרת את מחזיקי האג"ח. בשל חוסר הוודאות בנוגע להחלטות ולניהול ההליך, יפנה כל אחד מהצדדים לבית המשפט רק אם יגיע למסקנה שהצד השני עלול להקדימו, ובכך לפגוע בו טקטית. כרגע ניתן למנות שלושה אפיקי פעולה משפטיים אפשריים שעומדים לצדדים.

1. מחזיקי האג"ח יפנו לבית המשפט בבקשת פירוק. אתמול הודיעה החברה שלא תשלם ריביות למחזיקי האג"ח. בעוד כשבועיים התחייבה לשלם למחזיקי סדרה כ"ה כ-300 מיליון שקל. אם במועד זה החברה לא תשלם את החוב, יכולים מחזיקי האג"ח להעמיד את יתרת החוב לפירעון מיידי באמצעות כינוס אסיפה. באמצעות רוב של 75% ממחזיקי האג"ח הם יכולים להעמיד את כל החוב לפירעון מיידי.

העמדה לפירעון מיידי משמעותה שהחברה חייבת למחזיקי האג"ח כסף, ואי התשלום מאפשר להם להגיש תביעה כספית ובקשות עיקולים על נכסי החברה. ואולם סביר יותר שמחזיקי האג"ח יגישו בקשת פירוק נגד החברה.

הבנקים, שדלק חייבת להם מאות מיליוני שקלים, יקדמו למחזיקי האג"ח. הבנקים יבקשו למכור חברות בנות ונכסים של דלק, ששועבדו להם בעת מתן ההלוואות לחברה. הבנקים יבצעו מכירה מהירה, וכך יכולת החזר החוב למחזיקי האג"ח תקטן. גם עובדי החברה ורשויות המס יקדמו למחזיקי האג"ח.

2. החברה תפנה בבקשה להקפאת הליכים, במקרה שבו תבין שיש אפשרות שמחזיקי האג"ח יפנו בבקשת פירוק או בדרישת פירעון מיידי של כל סדרות האג"ח. סביר להניח שהחברה תפנה ראשונה לבית המשפט לבקש הקפאת הליכים. אם בית המשפט יקבל את הבקשה, ימונה לחברה נאמן שינהל את החברה - מה שעלול לפגוע בניהולה השוטף.

3. החברה תפנה לבית המשפט בבקשה לאישור הסדר חוב. טכניקה זו אינה הדרך המקובלת, אבל היא אפשרית. באופן זה הצליח לב לבייב לגבש הסדר נושים ולהציל את אפריקה ישראל מפירוק. דלק יכולה להגיש לבית המשפט הצעת הסדר ולבקש להביא אותה לאישור באסיפות הנושים.

סביר שדלק תנסה להגיע להסדרים עם מרבית מחזיקי האג"ח מחוץ לבית המשפט, ולאחר שיהיה לה רוב היא תפנה לבית המשפט עם בקשה להסדר חוב. מאזן האימה וחוסר האפקטיביות של בית המשפט בניהול הסדר חוב הביאו לכך שרוב הסדרי החוב בישראל בוצעו מחוץ לכותלי בית המשפט, והובאו רק לאחר מכן לאישורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker