בכפוף לתיקון חקיקה: ניתן יהיה לרכוש גם קרנות סל שנסחרות בבורסת ברלין

רשות ני"ע מקדמת הצעה להרחבת הרישום הכפול של קרנות הסל (ETF) לבורסות נוספות בעולם ■ עד כה נרשמו למסחר בישראל 23 קרנות חוץ שגייסו יותר מ-640 מיליון שקל

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

רשות ני"ע פרסמה היום (ד') להערות הציבור הצעה להרחבת הרישום הכפול של קרנות הסל (ETF) לבורסות נוספות בעולם. עד כה, קרנות החוץ שהיו יכולות להירשם למסחר היו רשומות בבורסה בלונדון. מאז סוף 2019 נרשמו למסחר 23 קרנות חוץ וברשות מציינים כי נכון לסוף ספטמבר 2020, קרנות אלו גייסו בישראל יותר מ-640 מיליון שקל ומכתירים את רישומן כהצלחה. כעת מבקשים ברשות להרחיב את הסדר הרישום הכפול לבורסות נוספות בעולם.

על פי ההצעה, רשימת הבורסות במתווה החדש תכלול בורסות מובילות בארה"ב בתחום הקרנות הנסחרות, ובהן בורסת ניו-יורק, הנאסד"ק ובורסת BZX. וכן, בורסות מובילות באירופה, כגון בורסות יורונקסט והבורסות בלונדון, ברלין, ציריך, פרנקפורט ומילאנו. לצורך כניסת המתווה החדש לתוקף לאחר תום שלב הערות הציבור, הוא מצריך תיקון חקיקה וגם תלוי ברצונן של הקרנות הזרות להירשם למסחר בתל אביב.

רפורמת הקרנות הזרות שקידמה רשות ני"ע, שאיפשרה מלכתחילה את כניסתן של קרנות זרות לישראל, החלה ב-2016. אך הרפורמה כללה מגבלה והן אינן יכולות להנפיק קרן זרה שנקובה בשקלים. הרישום הכפול הוא שאיפשר לצרכנים הישראלים לרכוש קרנות זרות בשקלים. יש חשיבות גדולה לאפשרות לרכוש קרנות זרות במטבע המקומי, שכן הדבר מפחית עלויות ומנגיש אותן לציבור.

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה ציינה כי "אנו פועלים לבסס ולהרחיב את שוק ההון הציבורי ו"להגדיל את העוגה". הפיכת השוק שלנו לאטרקטיבי בקרב גורמים בינלאומיים, תאפשר את גיוון היצע אפשרויות ההשקעה לטובת הציבור הרחב. צעד זה מתווסף למהלכים שהובלנו עד כה, להתאמת פעילות הרשות לתהליכי הגלובליזציה ולפתיחת שוק ההון הישראלי לשוקי העולם. מהלכים אלו כוללים, בין היתר, מתן אפשרות לדיווחי חברות באנגלית ולדיווח בשיטה הבינלאומית (IXBRL) וצפויים להציב את השוק המקומי בקו אחד עם הסטנדרטים הנהוגים בשוקי ההון המתקדמים בעולם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker