"הם פשוט הפסיקו לשלם על הכל": מה קורה באקספון - ומדוע מזנקות מניות הסלולר

אקספון, שניצבת בפני צומת עסקי משמעותי, חייבת לחברות סכומי עתק בעקבות השימוש השוטף ברשתות, שירותים נלווים וכן עבור השקעות משותפות שביצעה יחד עמן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אקספון משיקה את חבילת הסלולר
יעקב נדבורני, מנכ"ל אקספון היוצא, בטקס השקת חברת הסלולרצילום: עופר וקנין

סלקום דיווחה הבוקר (ב') כי אקספון לא העבירה את התשלום החודשי שלה, כפי שנדרש בהסכם בין החברות. לכן, סלקום שלחה מכתב דרישה לתשלום החוב. סלקום אינה לבד; אקספון חייבת סכומים לא מבוטלים גם לבזק. בעקבות הערכות כי מצבה הפיננסי המאתגר של אקספון יוביל לכך שהחברה תירכש או כוחה כמתחרה ייחלש, הגיבו מניות חברות התקשורת המתחרות בעליות: בזק עולה בכ- 2%, סלקום מזנקת 9%, ופרטנר קופצת 6%.

הכספים שאקספון חייבת לסלקום הם עבור השימוש השוטף ברשת וכן עבור השקעות משותפות ששתי החברות נדרשות להשקיע באופן שווה. אקספון חייבת לבזק תשלום בגין שימוש ברשת שלה במסגרת השוק הסיטוני, בעבור תמסורות ונגישות, וכן בעבור תשלומים על עבודות שטכנאי בזק ביצעו. הסכומים שאקספון חייבת לבזק מוערכים בעשרות מיליוני שקלים. "הם פשוט הפסיקו לשלם על הכול", אמר בכיר המקורב לתחום.

באמצע אוקטובר ובאופן מפתיע הודיע מנכ"ל אקספון, יעקב נדבורני, כי הוא פורש מתפקידו. נדבורני היה אמון על שתי פעילויות של החברה: ספקית האינטרנט והשיחות לחו"ל אקספון (018), שירות עם כ-210 אלף לקוחות, וכן לפעילות הסלולר WE4G, שעלתה לאוויר באפריל 2018 לאחר שנדבורני הקים אותה. ל-WE4G יש 370 אלף לקוחות.

נדבורני עזב את החברה במפתיע, ללא הודעה רשמית משותפת וטרם מונה לו מחליף - מצב בעייתי עבור החברה שכעת נמצאת לפני צומת דרכים משמעותי. אקספון צריכה לאתר מקורות מימון לפרויקט דור 5, השקעה שמוערכת בכמה עשרות מיליוני שקלים בשנה. החברה זכתה בתדרי סלולר, אך ההשקעה ההונית היא משמעותית. כחברת סלולר צעירה; WE4G עדיין הפסדית, ויש ספק גדול אם היא תוכל לגבות יותר מלקוחותיה עבור רשת חדשה.

חזי בצלאל, הבעלים של חברת אקספוןצילום: עופר וקנין

בתחילת 2020 נחשפה תוכנית מיזוג של אקספון עם קשת, אך בשלב זה התוכנית ירדה מהפרק. בתוך כך, החברה צריכה להתמודד עם כוונת משרד התקשורת לבטל את ההפרדה בין ספק לתשתית, מהלך שיפגע משמעותית בספקיות האינטרנט הקטנות. כל אלה הופכות כעת לבעיות של בעל השליטה בחברה, חזי בצלאל.

מאקספון נמסר בתגובה: "בעקבות רכישת גולן על ידי סלקום נתגלעו בין החברות מחלוקות מסחריות לגביהן קיימת הידברות בין הצדדים. אקספון אינה מנהלת את יחסיה המסחריים מעל דפי העיתון, ומצרה על כך שסלקום פועלת לפגוע במוניטין אקספון לצורך קידום ענייניה.

"באשר למחלוקת עם בזק, התשלומים מועברים כסדרם אחרי קיזוז, כי זו סוגייה הנדונה מזה תקופה בבית המשפט.

"אנו מבינים את הלחץ של החברות הגדולות מהצלחתה של אקספון כמחוללת התחרות בשוק הסלולר ורצונן לראות את אקספון מחוץ לשוק, אך אנחנו פה כדי להישאר על מנת שאזרחי ישראל יקבלו חברת תקשורת הוגנת עם שקיפות מלאה בלי טריקים ובלי שטיקים ובמחיר שפוי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker