חגיגת סוכני הביטוח - עמלות בסך 9.4 מיליארד שקל בשנה

דו"ח המפקח על הביטוח חושף את העמלות שמהן נהנים הסוכנים - שעלו במיוחד בתחומי הפנסיה והבריאות ■ עוד מגלה הדו"ח: מה קרה לדמי הניהול וזינוק בהלוואת עמיתים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
משה ברקת
משה ברקתצילום: אוליבייה פיטוסי

הדו"ח של רשות שוק ההון ל-2019 - המסכם את השנה הראשונה של משה ברקת בתפקיד הממונה - מתפרסם היום (ב'). "היעד החדש שסומן ב-2019 היה לפתח ולמצב את רשות שוק ההון כרגולטור מוביל, בשורה אחת עם בנק ישראל והפיקוח על הבנקים ועם הרשות לניירות ערך", נכתב בפתיח לדו"ח שנחתם על ידי ברקת.

בהמשך מציין ברקת כי לרשות חסרים משאבים כדי לעמוד במשימה ומפנה אצבע מאשימה לתקציב ההמשכי ולאגף התקציבים: "שותפינו באגף התקציבים טרם הפנימו את הפער התקציבי הפוגעני ולא סביר בין רשות שוק ההון למקבילותיה בפיקוח הפיננסי - רשות ניירות ערך, שאין לה אחריות פיקוח יציבותית משמעותית במערכת הפיננסית, והפיקוח על הבנקים - שנהנה, בנוסף לתקציבו, ממשאבי בנק ישראל", נכתב.

ריכזנו את ארבע הנקודות העיקריות שעולות מהדו"ח:

1. פנסיה

כפי שעולה מהדו"ח, במהלך 2019 שיעור המצטרפים לקרנות ברירת המחדל היה כ-55% מכל המצטרפים. רפורמת קרנות ברירת המחדל יצאה לדרך ב-2016 כדי להגדיל את התחרות בשוק הפנסיה, שנשלט על ידי חברות הביטוח הגדולות, ולהוריד את דמי הניהול. במכרז הראשון ב-2016 נבחרו שתי קרנות - של הלמן אלדובי ומיטב דש וב-2018 הצטרפו אליהן אלטשולר שחם ופסגות.

כפי שמצוין בדו"ח, ערב כניסת הרפורמה לתוקף היו דמי הניהול הממוצעים בשוק 0.25% מהחיסכון הצבור ו-2.93% מההפקדות. הם ירדו ב-2019 ל-0.13% מהחיסכון ו-1.88% מההפקדות, בממוצע.

לפי הדו"ח, ביטול ההסכמים הקיימים עם המעסיקים בסוף מארס 2019 הגביר את מספר המצטרפים לקרנות אלה. אף על פי כן, מהנתונים שבדו"ח עולה כי עדיין בחלק מקרנות הפנסיה קיים פער ניכר בין שיעור דמי הניהול שמשלמים עמיתי חמשת המעסיקים הגדולים לבין כלל העמיתים בקרן.

גילעד אלטשולר, הבעלים של בית ההשקעות אלטשולר שחםצילום: אייל טואג

במגדל, כלל והפניקס קיימים הפערים הגבוהים ביותר בדמי ניהול בהפקדות. כך למשל, בעוד דמי הניהול הממוצעים עבור עובד באחד מחמשת המעסיקים הגדולים הוא 1% במגדל, 1.1% בכלל ו-1.8% בהפניקס, מי שאינו משתייך אליהם ישלם פי שניים. במגדל הוא ישלם 2.2% מההפקדות, בכלל 2% ובהפניקס 2.4%. גם בדמי הניהול מהנכסים, הפערים הגבוהים ביותר הם בכלל ביטוח, הפניקס, מנורה מבטחים ומגדל - ומגיעים לכדי 60% בכלל והפניקס. 

סוגיה נוספת שעולה מהדו"ח היא הגרעון האקטוארי. מפני שקרן הפנסיה בנויה על ערבות הדדית, התוצאות מתחלקות בין המבוטחים. גירעון כזה נוצר למשל עקב ריבוי תביעות מוצדקות. לפי הנתונים מהדו"ח, נראה כי דווקא קרנות ברירת המחדל נמצאות בעודף אקטוארי ב-2019, ואילו חמש הקרנות האחרות נמצאות בגרעון אקטוארי שבין 0.03% בהראל ל0.29% במגדל. 

כשמסתכלים על שוק הפנסיה בנפרד מיתר החיסכון ארוך הטווח, מנורה מבטחים עדיין שולטת ב-33% מהשוק. למגדל, הראל וכלל יש 18% כל אחת, הפניקס עם נתח שוק של 7% - הקטן מבין חברות הביטוח. מבין בתי ההשקעות, למיטב דש יש 3%, לאלטשולר יש 2%, לפסגות 1% ולהלמן אלדובי יש 0.01% בלבד. האחוזים מתייחסים לסך הנכסים המנוהלים בקרנות הפנסיה. עם זאת, אם כוללים את כל החיסכון הפנסיוני, לרבות ביטוחי מנהלים ואת ענף הגמל, התמונה מעט שונה, הגם שעדיין חברות הביטוח גדולות יותר מבתי ההשקעות אבל הפערים מצטמצמים.

אם בוחנים את כל התיק, מי שמובילה היא מגדל עם 16% מהנכסים המנוהלים בשוק; אחריה מנורה מבטחים וכלל עם 15% ו-14% בהתאמה. לאחר מכן עומדת ברשימה הראל עם 13% והפניקס עם 10%. לאלטשולר שחם – הגוף הגדול ביותר בענף הגמל עם נתח שוק של 21% - יש בסך הכל 9% מתיק החיסכון הפנסיוני הכולל. לפסגות יש 5%, למיטב דש 4% ולילין לפידות 3%.   

2. ביטוח בריאות

ביטוח הבריאות ממשיך להיות אחד מאפיקי הביטוח הצומחים בישראל, אם כי הקצב הואט. מדו"ח הפיקוח עולה כי סך הפרמיות ששילמו ב-2019 על ביטוח בריאות הוא 12 מיליארד שקל, לעומת סך פרמיות של 11.2 מיליארד שקל ב-2018 - גידול של 7.8%. זאת לעומת גידול של 10.2% שהיה בין השנים 2018-2017.

בתחום ביטוח בריאות הפרט שלושת הביטוחים - ביטוח סיעוד, ביטוח הוצאות רפואיות וביטוח מחלות קשות - היו 82% מסך הפרמיות של ביטוח הבריאות, והסתכמו ב-7 מיליארד שקל. הפרמיות של ביטוח בריאות קבוצתי הסתכמו ב-7.9 מיליארד שקל, ומהן רק ביטוח סיעוד וביטוח הוצאות רפואיות היו 85% מהביטוחים שנרכשו.

יהודה בן אסאייג, מנכ"ל מנורה מבטחיםצילום: יעל צור

ביטוח סיעוד הוא חלק חשוב מאוד בביטוח הבריאות, שכן התארכות תוחלת החיים מעלה את הסבירות כי ביטוח זה ימומש. ב-2019 סך הפרמיות בביטוח סיעוד פרט הסתכמו ב-1.85 מיליארד שקל, ובביטוח סיעוד קבוצתי הן הסתכמו ב-2.7 מיליארד שקל. סך הפוליסות בביטוח סיעוד הוא 5.3 מיליון פוליסות, מתוכן 951 אלף פוליסות בביטוח סיעוד פרט ו-4.4 מיליון פוליסות בביטוח קבוצתי (מתוכן כ-4 מיליון הן הביטוח סיעודי הקבוצתי של קופות החולים). המשמעות היא שלמרבית אזרחי ישראל יש ביטוח סיעודי בסיסי זה של קופות החולים.

3. סוכני הביטוח

עמלות בגובה 9.4 מיליארד שקל זרמו לכיסי סוכני הביטוח ב-2019 - כך עולה מהדו"ח של הפיקוח על הביטוח ל-2019. זאת, לעומת סך עמלות של 9.3 מיליארד שקל ב-2018, כלומר גידול 1% ובמונחים כספיים מדובר על גידול של 100 מיליון שקל. עמלות הסוכנים הן אחד המרכיבים העיקריים במחיר הביטוח.

הגידול בעמלות עלה בתחום הפנסיה והגמל (4%), בתחום ביטוחי הבריאות (4%) ובביטוח הכללי (1%),ואילו בתחום ביטוח החיים חלה ירידה של 4%. עוד עולה מהדו"ח כי החברה ששילמה הכי הרבה עמלות לסוכנים בביטוח כללי היא הפניקס - 15.1% מהפרמיות היו עמלות לסוכנים. אחריה נמצאת חברת שומרה ששילמה 15% מהפרמיות כעמלות לסוכנים, ובמקום השלישי נמצאת חברת איילון עם 14.7% עמלות לסוכנים. חברת כלל ביטוח  שילמה 13.4% מהפרמיות כעמלות לסוכנים, מגדל שילמה 12.8% והראל שילמה 12.3%.

אתי אלישקוב, מנכ"לית ומייסדת ליברהצילום: אבי מועלם

המעניין הוא שגם צמד חברות הביטוח הדיגיטליות החדשות - שאמורות להיות כאלה שיעבדו ללא סוכנים - שילמו לא מעט כסף לסוכנים. כך, ליברה שילמה 1.5% מהפרמיות כעמלה לסוכני הביטוח, ואילו ווישור שילמה 1% כעמלה לסוכנים. ממוצע העמלות מהפרמיות בביטוח כללי הוא 11.7%.

בביטוח בריאות שיעור העמלות לסוכני הביטוח קופץ באופן משמעותי, כשהממוצע הוא 19.1% מהפרמיה. כלל ביטוח היא החברה שמשלמת לסוכנים את העמלה הגבוה ביותר - 28.3% מהפרמיה, אחריה נמצאת מגדל עם 27.1% מהפרמיה ואילו הראל - החברה הגדולה בתחום - משלמת לסוכנים 16.1%, העמלה הנמוכה מבין החברות הגדולות.

מי שאמורה להוות תחרות לסוכני הביטוח זו מערכת הבנקאות, אבל היא לא מצליחה להרים את פעילות הייעוץ בתחום הפנסיוני. ב-2019 קיבלו 33.9 אלף לקוחות ייעוץ בתחום הפנסיוני, לעומת 35.1 אלף לקוחות ב-2018 - ירידה של 3.4%.

4. הלוואות 

מגמה בולטת שעולה מהדו"ח היא העלייה במספר ההלוואות לעמיתים, במיוחד מתוך קרנות הפנסיה. ב-2019 חלה עלייה של כ-30% בסכום ההלוואות שניתנו מקרנות הפנסיה וביטוחי החיים, ועלייה של כ-23% בסכום ההלוואות בקופות הגמל.

סך ההלוואות שניתן מתוך קרנות הפנסיה ב-2019 הגיע לכדי 14 מיליארד שקל. תוצאה זו לא מפתיעה, שכן זהו אפיק הלוואות שמציע ריבית נמוכה משמעותית גם ביחס להצעות שניתן לקבל בבנקים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker