צמצום מסגרות האשראי ללקוחות לאומי והפועלים - אלה ההנחיות הסופיות

על פי הערכות, לאומי והפועלים יצטרכו לצמצם מסגרות בסוף ינואר 2021 בהיקף מצטבר של כ-13 מיליארד שקל ■ המהלך אמור לאפשר להעביר לפחות חלק מהלקוחות לחברות כרטיסי אשראי ולבנקים הבינוניים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: David Paul Morris / Bloomberg

ועדת הכלכלה של הכנסת בראשות ח"כ יעקב מרגי (ש"ס) אישרה את מתווה הפשרה שגיבשו בנק ישראל ומשרד האוצר, בנוגע לצמצום מסגרות בכרטיסי אשראי ללקוחות בנק הפועלים ולאומי. זאת כחלק מחוק שטרום להגברת התחרות במערכת הבנקאות.

על פי הסכמות שגובשו, יישום סעיף זה יחל כפי שנקבע בחוק בסוף ינואר 2021 ויימשך שלוש שנים, כלומר עד סוף ינואר 2024. ואולם, בסוף ינואר 2021 הפועלים ולאומי לא יצטרכו לצמצם את המסגרות של לקוחותיהם בכרטיסי האשראי, כך שיגיעו ל–50% לעומת 2015, אלא רק לכ–45%. כמו כן נקבע בפשרה כי גובה המסגרת בכרטיס אשראי שממנו לא תפחת המסגרת, יועלה ל– 7,500 שקל במקום 5,000 שקל על פי החוק המקורי.

ההקלות הללו ניתנו לבנקים לתקופה של  שנה - ובסיומה הם יצטרכו להשלים את צמצום המסגרות כפי שנדרש מהם ל-50% כלומר לצמצם 5% נוספים. כל זאת אף שייתכן שמשבר הקורונה עדיין יהיה בעיצומו והבנקים יבקשו הארכה נוספת.

בינתיים מסתמן כי במהלך סוף ינואר 2022 עד סוף ינואר 2024 יחולו הכללים שנקבעו לגבי המסגרות בחוק המקורי. בתחילת 2024 יופסקו המגבלות על הבנקים והם יוכלו לשוב ולהעניק מסגרות ללקוחותיהם ללא הגבלות.

סניף של בנק הפועליםצילום: דודו בכר

הפשרה שהושגה מגלמת מספרים והטבות נמוכים בהרבה מאלו שניסו הבנקים לקבל, אך הם השיגו לא מעט במאבק שניהלו. מה שעדיין לא ברור הוא, כיצד לקוחות משקי הבית ייהנו מהשינוי הזה.

 כך או אחרת, יישום סעיף המסגרות בחוק שטרום נועד לאפשר להעביר לפחות חלק מהלקוחות מהפועלים ולאומי לחברות כרטיסי אשראי ולבנקים הבינוניים דיסקונט, מזרחי טפחות, הבינלאומי וירושלים. זאת כדי להגביר את התחרות במערכת הפיננסית.

 גורמים מקצועיים בענף כרטיסי האשראי מעריכים כי משמעות ההקלה שניתנה לבנקים תביא לכך שלאומי והפועלים יצטרכו לצמצם מסגרות בסוף ינואר 2021 בהיקף מצטבר של כ-13 מיליארד שקל (לאומי כ-9 מיליארד שקל והפועלים כ-4 מיליארד שקל), כלומר בכ-2 מיליארד שקל פחות ממה שהיו צריכים, כשאת 2 מיליארד השקלים הנוספים הם יצטרכו לצמצם בסוף ינואר 2022.

כמו כן בענף כרטיסי אשראי מעריכים כי העלאת הרף ל-7,500 שקל יביא לכך שלפחות בשנת 2021 לאומי והפועלים ייהנו מכך שיותר מ-100 אלף לקוחותיהם (בשני הבנקים יחד), שחשבונותיהם אמורים היו להיפתח לתחרות, יישארו בידי הבנקים ויהיו מוחרגים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker