מערכות סולאריות מעל מטעים וכרמים - מנוע הצמיחה של דוראל אנרגיה

החברה תקדם מיזמים שישלבו ייצור חשמל במערכות פוטו וולטאיות בשטחי חקלאות, ומעריכה כי מתקנים אלה יהוו את אחד ממנועי הצמיחה החשובים שלה לשנים הקרובות

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דוראל: מתקנים פוטו וולטאיים לשיפור יבולים
יורם גביזון

חברת האנרגיה המתחדשת דוראל מרחיבה את הפעילות הפוטו וולטאית שלה לתחום השימוש הדו תכליתי בקרקעות חקלאיות. דוראל, שמנהל יקי נוימן, תקדם מיזמים שישלבו ייצור חשמל במערכות פוטו וולטאיות מעל לגידולים חקלאיים כמו מטעים וכרמים.

לדברי נוימן, החברה השלימה הקמת מתקן הדגמה אגרי וולטאי בקיבוץ איילת השחר וחתמה על הסכמי שיתוף פעולה בהיקף של 15 מגה וואט כל אחד עם קיבוצים ומושבים ברחבי הארץ, כולל עם תאגיד חקלאי גדול וכמה קיבוצים. לדבריו, החברה חתמה על עסקות עם קיבוצים להקמה של מתקנים דו תכליתיים על שטח חקלאי של 1,000 דונם בהספק של 150-100 מגה וואט והיא צופה שתגיע לחתימה על עשרות עסקות נוספות שכל אחת מהן תהיה בהספק של 15 מגה וואט.

נוימן אמר שהחברה קיבלה את אישור המדען הראשי במשרד האנרגיה ורשות החשמל להקמת מתקן חלוץ (פיילוט אגרי וולטאי אחר, בהספק של עד 10 מגה וואט) עם אישור תעריפי שיהיה צמוד לתעריף החשמל במתקנים פוטו וולטאיים על גגות ומאגרי מים.

יקי נוימן, מנכ"ל דוראלצילום: דניאל שיטרית

דוראל החלה במגעים עם גורמים חקלאיים גדולים להקמת מתקנים שיעשו שימוש דו תכליתי בקרקעות חקלאיות גם בחו"ל, ומעריכה כי מתקנים אלה יהוו את אחד ממנועי הצמיחה החשובים שלה לשנים הקרובות. נוימן העריך שסיכויי ההצטרפות של חקלאים למיזם הדו תכליתי גבוהים, משום שהוא מגדיל את ההכנסות של החקלאים מתא שטח נתון ומשום ששיטת הגידול החקלאי בה תעשה שימוש במיזמים כמו גידול בהדליה -כלומר, מתן תמיכה לצמח באמצעות עמודי מתכת, שיטה שמגדילה גם את היבולים.

דוראל כבר פועלת בתחום המתקנים הדו תכליתיים באמצעות הקמת מערכות פוטו וולטאיות על גגות, מאגרי מים ובריכות דגים והקימה מערכות בהספק של 69 מגה וואט. אלה פועלות על פי תעריף מובטח של 23.35 אגורות לקילו וואט שעה לתקופה של 25 שנה, וחלקה המשוקלל של דוראל במערכות אלה הוא 24%. דוראל גם שותפה בשיעור משוקלל של 25% במערכות בהספק של 40 מגה וואט שפועלות על פי תעריף מובטח של 23.07 אגורות לקילו וואט בשעה לתקופה של 25 שנה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker