6 הצעות הוגשו במסגרת מכרז ההתפלה השני, בהן של תשובה, דנקנר ומאיר דור, זלקינד ובני גאון

יוקמו 2-3 מתקנים לאורך חופי הים התיכון בהם יותפלו כ-65 מיליון מ"ק בשנה; היקף ההשקעה בכל מתקן - 70-100 מיליון דולר

אלי דניאל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אלי דניאל

היום נקבע ציון דרך נוסף בתחום התפלת מי הים בישראל, וזאת לאחר שבספטמבר 2001 נבחרה הקבוצה הראשונה אשר תקים את מתקן ההתפלה באשקלון. 6 קבוצות הגישו היום את הצעותיהן למכרז התפלה השני. במסגרתו מכרז זה יוקמו 2-3 מתקני התפלה לאורך חופי הים התיכון, ובהם יותפלו מי ים בתפוקה שנתית כוללת של כ-65 מיליון מ"ק מים. ועדת המכרזים צפויה להכריז על הזוכים בתוך מספר חודשים. הפעלת המתקנים צפויה להתחיל בשנת 2004.

המכרז, אשר פורסם במהלך מאי 2001 ע"י משרד התשתיות, הינו מכרז לתכנון, מימון, הקמה והפעלה של מתקן להתפלת מי ים לתקופה של 25 שנה, בהיקף תפוקה של 15 עד 30 מיליון מ"ק מים לשנה למתקן.

בראש ועדת המכרזים המיוחדת להתפלת מי ים עומד דוד גרשונוביץ, סגן בכיר לחשב הכללי, וחברים בה יעקב אפרתי, מנכ"ל משרד התשתיות, ויצחק גורן, מנכ"ל המשרד לאיכות הסביבה.

על פי תנאי המכרז, המתמודדים בו יעמידו את הקרקע הדרושה להקמת מתקן ההתפלה וידאגו לקבלת האישורים הדרושים לשם הכשרת האתר ולהקמת המתקן. ועדת המכרזים תהיה רשאית לרכוש באמצעות המכרז כמות שלא תעלה על 65 מיליון מ"ק של מי ים מותפלים בשנה, ולשם כך צפויים להיבנות 2-3 מתקני התפלה.

בניגוד למכרז שנערך להקמת המתקן באשקלון, אשר נעשה בשיטת Build-Operate-transfer, מכרז ההתפלה הנוכחי הינו מכרז Build-Owned-Operate, כך שעם תום תקופת הזיכיון ייוותר המתקן בידי הקבוצה שתקים אותו.

שר האוצר סילבן שלום אמר כי המכרז הינו חלק מביצוע החלטות הממשלה, להקמת מתקני התפלת מי ים בהיקף של 200 מיליון קוב מים לשנה. לדבריו, ההשקעה הצפויה במתקנים אלה עומדת על כ-70 מיליון דולר לכל מתקן והיא תיצור מאות מקומות תעסוקה חדשים.


6 הקבוצות המתמודדות במכרז הן:

קבוצת Via Marix Desalination, הכוללת את תה"ל, צינורות המזה"ת (צנמז: ת"א) מקבוצת גאון-אגרו תעשיות, גרנית הכרמל (גרנית: ת"א) באמצעות טמבור אקולוגיה, אוסיף (אוסיף: ת"א) ואוקיאנה (אקאנה: ת"א) . קבוצה זו הציעה להקים מתקן בעל תפוקה של כ-30 מיליון מ"ק מים לשנה באתר פלמחים. עלות ההשקעה במתקן זה נאמדת בכ-80 מיליון דולר, כאשר לקבוצה ישנו הסכם ליווי פיננסי עם בנק הפועלים.

קבוצת Carmel Desalination , הכוללת את דור כימיקלים (דורכמ: ת"א) , קבוצת ברן (ברן: ת"א) וחברת Ionics האמריקאית, כאשר ממש לקראת מועד ההגשה חברה אליהן גם חברת א.דורי. קבוצה זו הציעה להקים מתקן בעל תפוקה של כ-30 מיליון מ"ק מים לשנה באתר של דור כימיקלים בחיפה. עלות ההשקעה במתקן זה נאמדת ב-80-100 מיליון דולר.

קבוצת T.A.T Desalination, הכוללת את פולאר השקעות (פלר: ת"א), שיכון ובינוי (שוב: ת"א), אשקוגן, חברת טוראל שבשליטת איש העסקים שלמה רודב וחברת Inima הספרדית. קבוצה זו הציעה להקים מתקן בעל תפוקה של כ-30 מיליון מ"ק מים לשנה באתר אשקוגן.

קבוצת Western Galilee, הכוללת את הנדסת התפלה (IDE טכנולוגיות) הנמצאת בשליטת קבוצת דלק (דלקקב: ת"א) וכי"ל (כיל: ת"א) ; דנקנר-אלרן תשתיות וחברת Vivendi. יצוין כי חברות אלה זכו במשותף במכרז ההתפלה הקודם באשקלון.

קבוצת Desalination Enterprise, הכוללת את דנבאר משאבים (דנמש: ת"א) מקבוצת אנגל ומבטחים. קבוצה זו הציעה להקים מתקן התפלה באתר באזור חיפה.

קבוצת יובלים התפלה, הכוללת את אלקו (אלקו: ת"א) , שמן תעשיות (שמן: ת"א) וחברת Vitania.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker