מנכ"ל גב ים: "חברות ההיי-טק לא מוותרות על דריסת רגל פיזית במשרד, התפוסה יציבה"

גב ים שומרת על יציבות יחסית בתוצאות הכספיות, חרף משבר הקורונה - שהעביר חלק משמעותי משוכריה לעבודה מהבית ■ הרווח הנקי התזרימי קטן ב-3% ברבעון, אך גדל ב-8% בינואר-ספטמבר, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק גב-ים נגב בבאר שבע (אילוסטרציה, למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה)צילום: אליהו הרשקוביץ

"חברות ההיי-טק לא מוותרות על דריסת רגל פיזית במשרד. הצורך בנדל"ן ובגיוס עובדים לא נפגע - גם במשבר הקורונה. בפארק תעשייה בהרצליה אנו רואים הגעה של 60%-70% מהעובדים לבנייני המשרדים. אותן חברות בינלאומיות, המחזיקות מרכזי פיתוח בישראל, פועלות סביב השעון. הן יקבעו את המגמה בשוק במשרדים", כך אומר אבי יעקובוביץ', מנכ"ל חברת הנדל"ן גב ים.

לדבריו, "משבר הקורונה הוא אירוע מתגלגל, שיימשך בשנתיים הקרובות, ולכן ההתמודדות שלנו מרובת אתגרים. כיום, אחוזי ההגעה במשרדים הם 30%-50%. השוכרות - בעיקר חברות הייטק - מדברות על הרחבת שטחים. גם אם בסוף המשבר 10%-20% מהעובדים יישארו בבית, הנדל"ן המניב לא יפגע. הנבואות השחורות לא פוגשות את המציאות שאותה אנו חווים".

גב ים, שפירסמה היום (ד') את דו"חותיה הכספיים, עוסקת בייזום, הקמה וניהול פארקים לתעשיות עתירות מדע, מבנים לתעשייה, מסחר, משרדים ומגורים. החברה מחזיקה בנדל"ן להשקעה בשווי של 8.1 מיליארד שקל. החברה דיווחה על רווח נקי תזרימי (FFO) של 59 מיליון שקל ברבעון השלישי, ירידה של 3.2% לעומת הרבעון השלישי של 2019. במבט רחב יותר, ה-FFO הסתכם בינואר-ספטמבר 2020 בכ-181 מיליון שקל, גידול של כ-8.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

הכנסותיה של גב ים גדלו ברבעון השלישי ב-3% ל-134 מיליון שקל, ביחס לרבעון המקביל ב-2019. על אף המשבר, גב ים דיווחה על עלייה ריאלית של 4.8% בדמי השכירות עם חידוש של 47 חוזים. לחברה שיעור תפוסה גבוה של 96% בנכסיה. כ-74% מהכנסות מיוחסים מנכסים להיי-טק ומשרדים; כ-19% מנכסים ללוגיסטיקה ותעשייה, והיתרה מנכסים מניבים בייעוד מסחרי.

אבי יעקובוביץ, מנכ"ל גב יםצילום: סיון פרג'

גב ים הרוויחה ברבעון השלישי 47 מיליון שקל, ירידה של כ-57% ביחס לתקופה המקבילה ב-2019. הירידה נבעה בעיקר מכך שגב ים לא רשמה ברבעון הכנסות מעליית בשווי הוגן של נדל"ן להשקעה, לעומת הכנסות בסך 95 מיליון שקל ברבעון המקביל. לחברה צבר פרויקטים משמעותי, בהיקף של כ-265 אלף מ"ר, שחלקה בהשקעה הוא כ-1.6 מיליארד שקל. החברה מהוונת את נכסיה בשיעורים שמרניים של 7.3%-8.1%.

"ההיי-טק בישראל מראה על המשך צמיחה, ומהווה סוג של קטר בעולם המשרדים, המאיץ את המגמות בשוק הנדל"ן המניב. פארקי ההיי-טק המובילים והמטרופולין נשארו בליבת חברות הטכנולוגיה הגדולות, והם מספקים את הכמות והאיכות של ההון האנושי הנחוץ. הגבייה מתנהלת בקצב רגיל וזהה לתקופה המקבילה אשתקד - כל החוזים מכובדים. שיעורי התפוסה נותרו גבוהים ולא רואים שינוי מגמה. אין ויתור על שכר דירה, למעט הקלות נקודתיות למסחר", אמר יעקובוביץ'. שיעורי התפוסה בכלל נכסי החברה עומדים על 96%.

באחרונה שוכרת מרכזית של גב ים - מיקרוסופט -  עזבה את הבניין בהרצליה. לדברי יעקובוביץ', "הבניין לא יישאר ריק. בהרצלייה ההיצע נמוך מהביקוש. יש שני לקוחות שכבר חתמו, ולקוח נוסף נמצא במשא ומתן. השוק בהרצליה רותח, וכל מטר מתמלא. אנו מקדמים תב"ע בקמפוס אפל לתוספת של 30 אלף מ"ר. בכלל השטחים שלנו, אנו מנהלים מספר מגעיםן מתקדמים עם חברות בינלאומיות וישראליות גדולות לשכירות עשרות אלפי מ"ר חדשים", סיכם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker