מתקרבת לת"א 35? המחיר בהצעת הרכש לאשטרום נכסים הוקפץ, המניה מזנקת

קבוצת אשטרום שיפרה ב 30% את יחס ההמרה, כך שהיא מציעה לבעלי המניות בחברה הבת, אשטרום נכסים, 0.45 מניות של הקבוצה על כל מניה שברשותם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל אשטרום גיל גירון (ימין) והיו"ר רמי נוסבאום
מנכ"ל אשטרום גיל גירון (ימין) והיו"ר רמי נוסבאוםצילום: ישראל הדרי

האם קבוצת אשטרום תצליח למחוק את החברה הבת, אשטרום נכסים, בניסיון השני? הקבוצה שיפרה אתמול (ראשון) את המחיר בהצעת הרכש ב-30% ביחס להצעה הקודמת. לפי פרטי ההצעה, כל בעל מניה מהציבור באשטרום נכסים יקבל 0.45 מניות של קבוצת אשטרום. המחיר בהצעת החדשה מגלם פרמיה של כ-13% על השוק.

ההחלטה של קבוצת אשטרום להעלות את מחיר הצעת הרכש התקבלה לאחר סבב שיחות עם גופים המוסדיים - בהם כלל, הראל ומנורה מבטחים. הגופים המוסדיים ובעלי המניות מהציבור מחזיקים יחד ב-39.5 מיליון מניות של אשטרום נכסים, שמהוות 45.6% מהונה המונפק.

בתגובה לשיפור הצעת הרכש, מניית אשטרום נכסים מזנקת ב-17%, ושוויה עולה ל-1.6 מיליארד שקל. מאז פרסום הצעת הרכש הראשונה בספטמבר, מניית אשטרום נכסים זינקה ב-44%. עם זאת, מתחילת השנה הניבה המניה תשואה שלילית של 14%. במקביל, גם מניית קבוצת אשטרום עולה ב-6% במחזור גבוה. הקבוצה נסחרת לפי שווי של 3.5 מיליארד שקל.

מניית אשטרום נכסים

מחיקת אשטרום נכסים צפויה לאפשר את כניסתה של קבוצת אשטרום למדד ת"א 35. בחודשים האחרונים שקלו בקבוצה לבצע הנפקת מניות במטרה להגדיל את שיעור אחזקות הציבור ולהיכנס למדד. ואולם, ככל שהצעת הרכש לחברה הבת תיענה, כך ההנפקה תתייתר. ב-2018 כבר מחקה קבוצת אשטרום חברה בת אחרת מהמסחראשדר, בהשקעה של 160 מיליון שקל.

במטרה להפוך את אשטרום נכסים לפרטית, קבוצת אשטרום עשויה לפעול בעתיד להחלפת שש סדרות החוב הסחירות שלה, בערך נקוב של 2 מיליארד שקל, בחוב של קבוצת אשטרום. המהלך יאפשר לבצע עסקות מהירות בנכסי אשטרום נכסים, כך שפעילותה תותאם לתקופת הקורונה מבלי להידרש לאישורים מסורבלים של עסקות בעלי עניין. בנוסף, המהלך יחסוך את העלויות של אחזקה בחברה ציבורית.

מניית קבוצת אשטרום

משבר הקורונה פגע קשה באשטרום נכסים. החברה, הפועלת בתחום הנדל"ן המניב בישראל, גרמניה ובאנגליה, מחזיקה בנכסי משרדים ומסחר בהיקף של 549 אלף מ"ר – חלקם נפגעו קשה מהמשבר. בעקבות המשבר, מניית אשטרום נכסים נפלה ב-50% (מ-17 בפברואר ועד סוף יוני) – כך שמדובר בשעת כושר נוחה למחיקת החברה. בשעה שמניות של חברות הנדל"ן אחרות הצליחו להתאושש, אשטרום נכסים המשיכה להיסחר סביב מחירי שפל של 11 שקל עד סוף יוני.

גורם בכיר באחד המוסדיים התייחס לעדכון הצעת הרכש ואמר: "אני לא יודע אם נענה להצעה או לא. אין כאן דרמה גדולה, הם לא קונים מאתנו את החברה, הם נותנים לנו מניות של החברה האם שמחזיקה בחברה הבת. הסיבה שלא נענו בפעם הקודמת היתה כי יחס ההמרה שיחק לטובתם. כעת הם שיפרו את ההצעה וזה משפר את מצבנו".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker