הקניונים בארה"ב עומדים ריקים - האם זה הנדל"ן שלו מחכים המשקיעים?

מנכ"ל ומייסד קרן הנדל"ן אלטו, יניב מלמוד: "מודל הקניון הגדול, עם 200-100 סוחרים, כבר לא עובד בארה"ב. האונליין הרבה יותר נוח וזול לרכישה, והמקומות הפתוחים והקטנים יתחזקו"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
קניון אמריקן דרים בניו ג'רזי
קניון אמריקן דרים בניו ג'רזיצילום: צח יוקד

הקורונה גרמה זעזוע בענף הקניונים. קניונים ומרכזי קניות בכל העולם נותרו נטושים במשך חודשים ארוכים. "הקניונים ומרכזי המסחר הפתוחים נפגעו מאוד עוד לפני הקורונה. 12% מסך הריטייל התבצע דרך האינטרנט, לכן לא ראינו בנייה של מרכזי מסחר חדשים. הקורונה האיצה את המגמה. הצפי הוא שבסוף 2020 המסחר דרך האינטרנט בעולם, שמגלגל כיום כ-600 מיליארד דולר, יעלה ל-800 מיליארד דולר", כך אמר מנכ"ל ומייסד קרן הנדל"ן אלטו, יניב מלמוד, בכנס וירטואלי שאירגנה הבורסה לניירות ערך ליועצי ההשקעות בבנקים.

מלמוד דיבר על ההשפעה של מגפת הקורונה על שווי הנכסים, וציין כי "אם התפוסה של הקניון או המרכז המסחרי ירדה בעשרות אחוזים, והגבייה ירדה בעשרות אחוזים, וגם אם החברה לא ביצעה הפחתה שווי משמעותית לנכס -  בסוף השנה היא תחטוף מהשמאי".

לדבריו, התחום היחיד שנהנה מצמיחה גם השנה הוא תחום הלוגיסטיקה. "יש ביקוש ליותר שטחים ונכסים, וזה הוביל לפריחת התחום ולמחירים גבוהים מאוד. הסיבה לכך היא לא רק המסחר אונליין, אלא העובדה שחברות צריכות מרלו"גים ומחסנים חכמים, ולכן לדעתי המגמה תתעצם בכל העולם".

יניב מלמוד
יניב מלמודצילום: אתר החברה

קרן אלטו הוקמה ב-2009 וגייסה כ-1.2 מיליארד שקל לשלוש קרנות שונות. לדברי מלמוד, מיום הקמתה רכשה 63 נכסים, בשווי 1.25 מיליארד דולר, מתוכם מכרה 28 מימושים בתשואה שנתית נטו (Net IRR) בסך של 18%. לחברה משרד בישראל ושלושה משרדים בארה"ב - בדאלאס, מיאמי ואוהיו.

"ברוב תחומי הנדל"ן בארה"ב אין כיום עסקות. גם הבנקים לא נותנים הלוואות לתחום. רוב העסקות בתחום הנדל"ן הן במזומן", אמר מלמוד.

האם יש בארה"ב הרבה עסקות נדל"ן של עסקים שפשטו את הרגל?

"עם כל הצער, יש מי שרוצה לרכוש (נדל"ן מעסקים שפשטו רגל; ש"א) - ואנחנו רוצים לרכוש - אבל אנחנו עוד לא שם. הבנקים מעניקים הארכת זמן לפירעון ההלוואות לעסקים המתקשים. אך הצפי שלי הוא שאחרי אי הוודאות של הבחירות בארה"ב, הבנקים יוציאו עסקות לשוק, אך צריך לשים לב שרוכשים עסקים טובים במיקום טוב עם שוכרים טובים".

לדברי מלמוד, "מודל הקניון הגדול, עם 200-100 סוחרים, כבר לא עובד בארה"ב. האונליין הרבה יותר נוח וזול לרכישה, ולכן המקומות הפתוחים והקטנים שבאים לשרת את השכונות ונותנים שם את החוויה של הבילוי יחד עם האיסוף של הדברים מהחנות עצמה יתחזקו. לא קל לתת שירות כזה בקניון ענק, אבל ניתן לעשות אותו במרכז המסחרי ליד הבית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker