בית הזיקוק באשדוד: שפיר, מלאכי אלפר וחברה זרה הגישו הצעות רכישה

חברת פז, הבעלים של בית הזיקוק, בחרה שלא לדווח על ההצעות שקיבלה - כנראה משום שהן אינן מחייבות בשלב זה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
בית הזיקוק של פז באשדוד
בית הזיקוק של פז באשדוד. נמכר בעיתוי בעייתיצילום: אילן אסייג

שלוש הצעות אינדיקטיביות (לא מחייבות) הוגשו בשבוע שעבר לרכישת בית הזיקוק באשדוד, שבבעלותה המלאה של חברת פז. מגישי ההצעות הן חברת התשתיות שפיר; קבוצה של מלאכי אלפר - מנכ"ל בית הזיקוק באשדוד עד ינואר 2020 - וקרן יאנג, שהוקמה באופן ייעודי לצורך רכישת בית הזיקוק; וחברה זרה.

שווי בית הזיקוק במאזנה של חברת פז עומד על 2.9 מיליארד שקל, אחרי הפרשה של 566 מיליון שקל שהחברה ביצעה בדו"חות הכספיים ל-2019. על פי הערכות, כל ההצעות נמוכות מהשווי המאזני של בית הזיקוק.

גולדמן סאקס, שמנהל את תהליך המכירה, בוחן בימים אלה את הצעות הרכש בהתייחס להנחות שבבסיס ההצעות, מקורות המימון של המציעים ופרק הזמן שלהערכת כל אחד מהמציעים יידרש עד להשלמת התהליך.

חברת פז בחרה שלא לדווח על ההצעות שקיבלה, למרות שמדובר בנכס מהותי ולמרות שמכירתו עשוי להביא לחלוקה משמעותית של דיווידנד ולשינוי בפעילותה. נראה שהסיבה לחוסר הדיווח היא העובדה שההצעות שהוגשו אינן מחייבות.

מכירת בית הזיקוק באשדוד מתבצעת בעיתוי בעייתי, שצפוי להשפיע על התמורה שתקבל פז. זאת לאור השפל במרווחי הזיקוק כתוצאה מירידה חדה בביקוש, על רקע משבר הקורונה. עיתוי היציאה מהמשבר וקצב ההתאוששות של הביקוש ישפיעו מהותית על תזרימי המזומנים שבית הזיקוק יניב בשנים הראשונות שלאחר הרכישה – מה שישפיע על שיעור התשואה הפנימי של ההשקעה.

האי ודאות הקיצונית שבו מצויה הכלכלה העולמית משפיעה על כל עסקה, וגם על מכירת בית הזיקוק - וסביר להניח שרמת הסיכון הגבוהה תשתקף במחיר שתקבל פז.

בית הזיקוק ספג הפסד תפעולי תזרימי של 135 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2020, כולל הפסד EBITDA של 16 מיליון שקל ברבעון השני, כתוצאה מירידה של 50% בביקוש לסולר ולבנזין והורדת התפוקה של בית הזיקוק ב–30%. לבית הזיקוק כושר זיקוק של 5.4 מיליון טון לשנה. הוא מספק שליש מצריכת התזקיקים בישראל, וכ–55% מהמכירות לרשת תחנות התדלוק של החברה.

נראה שהחלטת החברה למכור את בית הזיקוק למרות העיתוי הבעייתי נובעת מרצונה להתמקד בקמעונות - כלומר, בעסקי תחנות התדלוק, חנויות Yellow וסופר יודה והנדל"ן המסחרי – במקום להשקיע את יתרות המזומנים שלה בהוצאות התפעול של בית הזיקוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker