פרשת האופיואידים: פרדו פארמה של משפחת סאקלר תשלם 8.3 מיליארד דולר להסדר

ההסדר יסיים את החקירה הפלילית בעניינה של פרדו - אך לא יפטור את החברה מהתמודדות עם אלפי תביעות לפיצוי על העלויות הכבדות שגרמה מגפת ההתמכרות למשככי כאבים

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מארזים של התרופה אוקסיקונטין
יורם גביזון

חברת פרדו פארמה, יצרנית משכך הכאבים הנרקוטי אוקסיקונטין, תודה בשלושה סעיפי אישום ותשלם 8.3 מיליארד דולר כדי לסיים חקירה של משרד המשפטים האמריקאי. כך החברה תסיר את האיום מפני תביעה פלילית מצד הממשל האמריקאי.

החברה מעורבת בפרשת התפתחות מגפת משככי הכאבים הנרקוטיים (אופיואידים) שהביאה למוות מהתמכרות של 400 אלף אמריקאים ב-20 השנים האחרונות. ההסדר כולל תשלום של 225 מיליון דולר בלבד והיתרה מיועדת לפיצוי 2,600 תובעים בתביעות אזרחיות שהוגשו כנגד החברה על ידי מדינות, ערים, קהילות ושבטים בארה"ב.

הממשל צפוי לחלט פיקדונות ב-2 מיליארד דולר. בנוסף, פרדו תשלם קנס של 3.5 מיליארד דולר ופיצויים ב-2.8 מיליארד דולר כדי להסדיר תביעות אזרחיות. כחלק מההסדר, תודה פרדו בבתי משפט בניו יורק בשלוש עבירות של הונאת הממשל האמריקאי והפרה של החוקים בנוגע לתשלומי שוחד לרופאים ב-2017-2009.

סטיב מילר, שמשמש כיו"ר החברה מ-2018, הביע חרטה עמוקה על מעשיה של פרדו כפי שהם מתוארים על ידי משרד המשפטים ומקבל אחריות על מעשים אלה. ההסדר אינו כולל התחייבות של הממשל שלא לתבוע את בעלי החברה או עובדיה בעתיד. הבעלים של חברת פרדו, משפחת סאקלר, ישלמו בנפרד 225 מיליון דולר להסדיר תביעות אזרחיות.

עיתוי ההסדר והנכונות של משרד המשפטים האמריקאי להגיע להסדר עם פרדו - למרות התנגדות עזה של מדינות להסדרים מקלים וכן טענות להברחת 4 מיליארד דולר מהרווחים משיווק אוקסיקונטין למקלטי מס - נתפשים כניסיון לסייע לנשיא ארה"ב דונלד טראמפ להציג את עצמו כמי שנלחם בחברות התרופות וגורם להן לשאת באחריות למעשיהן.

חברת טבע היא אחת הנתבעות באלפי תביעות אזרחיות שהוגשו נגד יצרניות ומפיצות של משככי כאבים נרקוטיים מקוריים וגנריים. החברה התחייבה, כחלק מהסכם עם ארבעה תובעים כלליים של מדינות שנחתם באוקטובר 2019, לתשלום של עד 250 מיליון דולר במזומן בתקופה של שלוש שנים ותעביר ללא תמורה את הגרסה הגנרית לתרופה Suboxone לטיפול בתופעות של מנת יתר של אופיואידים, בסך 26 מיליארד דולר על פני 10 שנים. הסכם זה טרם גובש להסכם מחייב וטבע עומדת בפני תביעות שהוגשו נגדה, למשל במדינת ניו יורק. המשפט בניו יורק, שאמור היה להתחיל במארס 2020, נדחה למועד בלתי ידוע בשל מגפת הקורונה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker