שותפות האגרו-טק סמארט אגרו תנסה לגייס 25 מיליון שקל בבורסה

מטרת הגיוס - לממן השקעה בסך 2 מיליון דולר בחברת קאנבריד, המפתחת גנטיקה משופרת של זרעים ■ 5 מיליון שקל מהסכום יושקעו על ידי ליאור תמר ומשפחת גורן

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מעבדה לפיתוח זרעי קנאביס
מעבדה לפיתוח זרעי קנאביסצילום: אייל טואג

הביקוש העולמי הגדל לחקלאות חכמה יותר - שמפיקה יבולים מניבים ואיכותיים יותר - הפך את ישראל לאחת המדינות המובילות בתחום. לאחר שהתפרסם היום ששותפות האגרו-טק רימונים TLV תנסה לגייס 25 מיליון שקל בבורסה במטרה לבצע השקעות בחברות שמנסות למנוע מחסור עולמי במזון, ל–TheMarker  נודע שסמארט-אגרו, שותפות אגרו שהוקמה לפני כמה חודשים - בדרך לבורסה בתל אביב.

סמארט אגרו, המתמחה בהשקעות בתחום האגרו-טק, מתכוונת לגייס 25 מיליון שקל. 20 מיליון שקל יגויסו  מהציבור, והיתרה - 5 מיליון שקל - תושקע על ידי השותפים ליאור תמר ומשפחת גורן.

מטרת הגיוס היא לממן, בין היתר, השקעה בסך 2 מיליון דולר, אותה  התחייבה השותפות לבצע בכפוף לגיוס בחברת קאנבריד (CanBreed).

יו"ר הדירקטוריון בשותפות הוא ארז מלצר, לשעבר מנכ"ל גדות כימיקלים, מנכ"ל אפריקה ישראל ומנכ"ל נטפים. בשנים האחרונות משמש מלצר בתפקיד יו"ר פעיל של המרכזים הרפואיים של הדסה, ובמקביל מתרכז בהשקעה וניהול תחומי האגרו-טק והביומד.

מנכ"ל השותפות הוא עמרי רוטמן, לשעבר סמנכ"ל הכספים של חברת קיימא ביו-אגריטק ממושב שרונה שבגליל, וסמנכ"ל הכספים של קרן ההון סיכון אתגר שניהלה בעבר כ-200 מיליון דולר. סמנכ"לית הכספים ופיתוח עסקי היא רו"ח לימור סטולר, לשעבר מנכ"לית Rootility, שפיתחה שיטה לשיפור שורשי הצמח, וסמנכ"לית הכספים של חברת רוסטה גרין, אותה הובילה להנפקה בבורסה בתל אביב ויותר מאוחר למכירתה לענקית הזרעים מונסנטו.

ארז מלצר
ארז מלצרצילום: אייל טואג

את ההנפקה של סמראט-אגרו מובילה לאומי פרטנרס חתמים. מקורבים לשותפות טוענים שהם קיבלו התחייבויות כמה גופים מוסדיים שייהפכו לבעלי עניין לאחר ההנפקה. את יתרת הכספים תשקיע סמארט-אגרו בחברות אגרו-טק מהשוק הישראלי, שמחזיקות בטכנולוגיות חדשניות המיועדות לתעשיית החקלאות.

לפי המאגר של Startup Nation Central כיום בישראל 440 חברות אגרו-טק. 

שדה מלונים בעוטף עזה
שדה מלונים בעוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

קאנבריד הוקמה ב-2017 ומפתחת גנטיקה משופרת של זרעים על בסיס טכנולוגיית עריכה גנטית שנקראת CRISPR, המשמשת את תעשיות האגרו-טק להשבחת יבולים חקלאיים. הטכנולוגיה מאפשרת חיתוך מדויק של הדנ"א של הזרע במטרה להשתיק או להפעיל גנים.

CRISPR מיישמת כיום את הטכנולוגיה של סמארט אגרו על מגוון גידולים חקלאיים של ירקות וגידולי שדה, ובכלל זה זרעי קנאביס רפואי ותעשייתי.

לדברי השותפות, שווקי היעד אליהם פונה קאנבריד נאמדים במיליארדי דולרים. לשיטת  יזמי סמארט אגרו, החברה מחזיקה בפתרון לצרכים רבים החל בהתאמת את מבנה הצמח לקטיף מכני, הגדלת תכולת החלבון שלו והתאמת הגידול שלו לאקלים המשתנה.

במקרה של שוק הקנאביס, החברה מציעה פתרונות לכל פלחי השוק: החל בקנאביס רפואי, דרך קנאביס תעשייתי וכלה בזני קנאביס עם פרופיל כימי ספציפי המתאים לתעשיית הפארמה. קאנבריד תשיק את מוצר הבטא שלה לשוק זה עד סוף השנה הנוכחית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker