בית הדין לעבודה דחה את תביעת טייסי אל על לבטל את הסכם ההתייעלות

הסכם ההתייעלות שחתמה ההסתדרות בשם ועד הטייסים לא יבוטל - למרות דרישת הטייסים וטענתם כי יוצגו באופן לא הוגן

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של אל על וצוות המטוס
מטוס של אל על וצוות המטוסצילום: דוברות אל על

דורי ספיבק, שופט בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, דחה היום (ג') את תביעת ועד טייסי אל על שביקש לבטל את הסכם ההתייעלות שעליו חתה ההסתדרות בשמם באמצע יולי 2020.

ועד הטייסים, שמונה 600 טייסים, נימק את בקשתו בכך שיוצג באופן לא הוגן על ידי ההסתדרות במהלך המו"מ לקראת החתימה על ההסכם. לטענתם, ייצוג זה הוא עילה לביטול ההסכם ולחידוש המו"מ הקיבוצי.

השופט דורי ספיבק
השופט דורי ספיבקצילום: אתר בתי המשפט

ספיבק הכריע לטובת ההסתדרות וחברת אל על וקבע כי הפער בין ההסכם שנחתם לבין עמדות הטייסים במו"מ לא היה גבוה במיוחד והיה נמוך פי כמה מהפער לו טענו הטייסים בבית המשפט. ההסתדרות טענה שסך ההתייעלות שגלום בהסכם הוא 105 מיליון דולר לשנה, לעומת טענת ועד הטייסים כי היקף ההתייעלות הגלום בו הוא 145 מיליון דולר לשנה - בעוד שהם הסכימו במהלך המו"מ לקיצוץ של 80 מיליון דולר לשנה לכל היותר.

ספיבק קיבל את טענת ההסתדרות, ולפיה חתמה על ההסכם משום כי חששה שאם לא תעשה כן, למרות עמדתו הלעומתית של הוועד הנכנס, היא תסתכן בכך שאל על תחל תוך שבועות ספורים בהליכי חדלות פירעון. השופט ביקר את יו"ר הוועד המכהן, ניר ראובני, וקבע שעם כניסתו לתפקיד בחר לנקוט קו תקיף ולעומתי כלפי ההנהלה כולל השבתה פראית של הפעילות שנותרה לאל על מבלי שהוכח שאיזה מהצעדים שנקט נעשה בתיאום עם ההסתדרות.

ספיבק ציין כי ועד הטייסים בנקודת זמן קריטית של השלמת המו"מ הימר על כל הקופה ועל עך שהסתדרות לא תחתום על ההסכם בלי הטייסים וללא הערותיהם. עורכי הדין אוהד גלעדי, רוני איטח-גנט ועו"ד אור אייבשיץ ממשרד נ. פיינברג ושות' ייצגו את אל על.

ועד הטייסים מסר בתגובה: "ועד הטייסים מברך על החלפת הדירקטוריון היום ומקווה שזה צעד ראשון ליחסי עבודה תקינים בהם טייסי החברה והנהלתה לא יזדקקו לבתי המשפט כדי לדבר ביניהם".

בנוסף, היום מונה דוד ברודט לתפקיד יו"ר החדש של חברת אל על לאחר שהדירקטוריון הקודם התפטר ומונו במקומו חמישה חברי דירקטוריון חדשים לצד ברודט: פרופסור גבריאלה שלו, דורון כהן, מוטי אנגלמן, ג'ייסון גרינבלט ועמיקם בן צבי, שמונה לסגן יו"ר אל על.

תמי מוזס בורוביץ', בעלת השליטה הקודמת בחברה, התפטרה ושיגרה לעובדי החברה מכתב פרידה: "משפחת אל על היקרה. היום מתחלף הרכב הדירקטוריון בחברה. ביום זה אני מבקשת לומר לכולכם תודה. עברנו יחד כבר דרך ארוכה. צעדנו יחד להישגים. צלחנו יחד קשיים. אני מבקשת להודות לכולכם על כל מה שעשיתם עבור חברת התעופה האהובה שלנו. תודה על הקרבה בלתי פוסקת, מסביב לשעון, גם על חשבון זמנכם החופשי ועל חשבון משפחותיכם. תודה על מסירות שאינה יודעת גבול.

תמי מוזס בורוביץ
תמי מוזס בורוביץ'צילום: ניר קידר

"באופן אישי באירוע המורכב אליו נקלעה אל על בחודשים האחרונים חסר לי בעלי האהוב, דדי, אשר כל שלמדתי – למדתי ממנו. לדאבוני בשל מצבו הבריאותי נבצר ממנו לקחת חלק באירועים בחודשים האחרונים, אך אני שמחה כי הוא יזכור את אל על חזקה ופורצת דרך. אני אסירת תודה על ההזדמנות שנפלה בחלקי להיות חלק ממשפחת אל על. אל על תישאר לנצח בלבי. אפשר לעזוב את אל על, אבל אל על לעולם לא עוזבת אותך. אני אוהבת אתכם ומחבקת אתכם. אני משוכנעת שתמשיכו לעשות חיל ולהצעיד את אל על לעתיד בטוח ולהישגים נוספים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker