האשטג ארביטראז': האם מדבקות בוואטסאפ יעודדו צעירים להתעניין בבורסה?

רשות ני"ע מנסה לקרב צעירים למושגי פיננסים ומשיקה את שבוע המשקיעים הבינלאומי ■ "הקמפיין נועד להנגיש את הנושא לקהל יעד צעיר ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט"

ג'ניה וולינסקי
ג'ניה וולינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: ענבל מרמרי

החינוך הפיננסי בישראל, בפרט בכל הנוגע להשקעות בשוק ההון, לוקה בחסר ומבחינים בכך גם בשיעורי ההחזקה הישירה במניות על ידי הציבור. 55% מהאמריקאים מחזיקים ישירות במניות, 37% מהאוסטרלים ו-33% מהבריטים -  אך בישראל רק 6%. רשות ני"ע מנסה לשנות זאת ומשיקה היום (א') את שבוע המשקיעים הבינלאומי, זו השנה הרביעית. כפי שמסרו ברשות, השנה הקמפיין נועד להנגיש את תחום ההשקעות לקהל יעד צעיר שמצוי ברשתות החברתיות וברשת האינטרנט.

שבוע המשקיעים נוסד כדי להעלות את המודעות לחשיבות של חינוך פיננסי ככלי מרכזי לקידום צרכנות פיננסית אחראית בקרב הציבור. בהקשר זה שותפה רשות ניירות ערך הישראלית יחד עם כ-100 רשויות מפקחות ברחבי העולם לקמפיין שמוביל ארגון IOSCO, פורום לשיתוף פעולה בין רשויות ניירות ערך בעולם.

סטורי של הרשות ניירות ערךצילום: הרשות ניירות ערך

במרכז הקמפיין השנה סקר מאפייני משקיעים שנכתב בסיוע המרכז לפנסיה, ביטוח ואוריינות פיננסית באוניברסיטת בן-גוריון, שעוסק בזיהוי קשרים בין ידע ותכונות אופי לבין נטייה ומוכנות להשקעה בשוק ההון. התוצאות של הסקר הן חמישה סוגי משקיעים שונים, שמוגדרים על ידי הרשות, בהתאם לאופי הסיכון והיכולת לפעול בשוק ההון, כך: אריה, קואלה, פלמינגו, סוריקטה וגוזל.

כחלק מהפנייה לצעירים, מציינים ברשות כי הפרסומים ילוו בסרטונים קצרים ואפקטי AR באינסטגרם והושקו גם מדבקות לשימוש בערוץ WhatsApp הקשורות בהשקעות בניירות ערך, עם מלל כמו "להשקיע במהירות? להשקיע בזהירות!"; "להתייעץ זו השקעה חכמה" ועוד.

הרשות צפויה לקיים מפגש אונליין בנושא שוק ההון בראי הקורונה, בראשות יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה, ובהשתתפות מנהלת מחלקת תאגידים, עו"ד שרה קנדלר. במפגש תתקיים גם הרצאה אורחת של היזמת ומרצה בינלאומית, צמרת פירסט. על פניו נראה, שהמשימה של הרשות בראש ובראשונה לעניין את הצעירים בתחום ההשקעות, כדי שירצו ללמוד ולהרחיב על הנושא.

יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה מסרה בהקשר זה כי "בעידן הנוכחי, האינטרנט מעניק לציבור נגישות לסוגי מידע רבים. מנגד, הציבור חשוף ואף מוצף בהצעות מגוונות מטעם גופים שונים. לכן, אנו רואים חשיבות רבה בשימוש באמצעים האינטרנטיים כדי לגעת בפסיפס האנושי המרכיב את הציבור הישראלי".

בשנים האחרונות מקיימת הרשות קמפיינים שנועדו להנגיש את החינוך הפיננסי לציבור הרחב ובהם "המדריך לגלקסיה להשקעות בלתי מפוקחות" - מסמך הכולל את התובנות של הרשות בנושא והקמת אתר השקעות מזויף (WWW.RNE.CO.IL) שנועד להעלות את מודעות הציבור לסיכוני התרמית.

המיקוד של הרשות בפניה לצעירים מתבטא גם בפעילות שמנסים לקדם ברשות ברשתות החברתיות, שם עולים תכני הסברה ובהם מונחים בסיסיים בנושאי השקעות. כך, בשבוע שעבר עלה קמפיין שנועד להגדיל את כמות העוקבים באינסטגרם של הרשות, במסגרתו עלו סטוריז עם מספר משפיעני רשת מתחומים שונים, עם ההאשטג #משקיעיםבלדעת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker