מיכאל שטראוס, לשעבר יו"ר חברת שטראוס, מת בגיל 86

עם מותו של מיכאל שטראוס צפוי שינוי במבנה השליטה בחברת המזון השנייה בגודלה בישראל שנסחרת בשווי של 11.5 מיליארד שקל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאל שטראוסצילום: איציק בן מלכי

מיכאל שטראוס, לשעבר יו"ר חברת שטראוס אחזקות ואחד התעשיינים הבולטים בישראל, מת היום (שבת) בגיל 86. באחרונה לקה שטראוס בהתקף לב ביוון, וילדיו טסו אליו. בהמשך הוטס לישראל, ובימים האחרונים אושפז ב"אסותא". שטראוס הותיר אחריו שלושה ילדים: עפרה שטראוס, כיום יו"ר קבוצת שטראוס גרופ, עירית שטראוס-קופלר ועדי שטראוס, שמכהן כיו"ר חברת שטראוס אחזקות, בעלת השליטה בחברת שטראוס הציבורית. שטראוס הותיר אחריו גם אחות - רעיה שטראוס-בן דרור, 12 נכדים ושני נינים.

שטראוס נולד ב-1934 בעיר אולם שבגרמניה לד"ר ריכרד שטראוס ולהילדה, ובהיותו בן שנתיים עלה לישראל בעקבות התגברות רדיפות היהודים בגרמניה הנאצית. משפחת שטראוס הקימה את ביתה בעיר נהריה, ומשק הפרות שהקימו בחצר ביתם היה הגרעין להקמתה של חברת שטראוס שתחת הנהגתו של מיכאל שטראוס הפכה ליצרנית המזון השנייה בגודלה במדינה.

בצעירותו, נטל שטראוס חלק במאבק נגד השלטון הבריטי וסייע בהעלאת מעפילים אל חופי הארץ. משסיים את לימודיו בבית הספר הימי בחיפה, שירת בצי הסוחר וב-1951 התגייס לצה"ל ושירת בחיל הים. בתום שירותו הצבאי החליט לסייע להוריו במחלבה, שהיתה נתונה בקשיים כספיים, וויתר על חלומו להיות ימאי. הוא נרשם לקורס טכנאי חלב במכון וייצמן ברחובות, שם גילה את עולם החלב ומוצריו. למרות קשייה הכלכליים של המשפחה, נסע מיכאל ב-1956 ללימודי טכנאות חלב בשווייץ. משווייץ המשיך לעיר הולדתו אוּלם שבגרמניה, כדי להתמחות במפעל Milkana של חברת יוניליוור ובהמשך השנים למד מינהל עסקים בהרווארד.

ההשכלה וההתמחות בתחום החלב שרכש שטראוס בשווייץ ובגרמניה היו הבסיס למהלכים שהפכו את שטראוס לחברת החלב החדשנית והמובילה בישראל. מאוחר יותר הובילו הדברים האלה להסכמי שיתוף פעולה של שטראוס עם ענקיות מזון בינלאומיות שהסירו משטראוס את מגבלות הצמיחה שבשוק הישראלי הקטן. שטראוס היה מחולל ה-DNA של שטראוס כחברה חדשנית, ובעלת אוריינטציה בינלאומית שמוכנה לספוג הפסדים בטווח הקצר כדי לבסס נוכחות בשווקים בינלאומיים בעלי פוטנציאל צמיחה כמו שוק הקפה הבינלאומי, שוק המים ושוק החומוס.

הפך את שטראוס לחברה בינלאומית

עם שובו מאירופה, הוביל שטראוס לחתימה של הסכם ידע ותגמולים בין שטראוס לחברת ז'רבה הצרפתית. ב-1969 חתם על הסכם שותפות בינלאומי בין שטראוס לחברת ז'רבה-דנונה, שרכשה 28% ממניות שטראוס במחלבה. ב-1972 הוא הקים בנהריה מפעל חדשני לייצור יוגורט ומעדני חלב בבעלות משותפת עם ז'רבה-דנונה. גולת הכותרת של המפעל החדש היה מעדן "דני" ששווק תחת הסלוגן "כי בשבילו זה דני ובשבילך חלב". ההצלחה של מעדן דני היתה הבסיס לדומיננטיות של שטראוס, שנמשכת עד היום בשוק מעדני החלב בעל שולי הרווח הגבוהים יחסית לשוק החלב הניגר - שבו שולטת תנובה ושולי הרווח בו מצומצמים.

שטראוס הביא ב-1974 את יוגורט דנונה, שהיה בזמנו פריצת דרך מהפכנית לקטגוריה לא מוכרת בישראל. מספר שנים לאחר מכן, יוצר במפעל מעדן חדש - "מילקי", שנחשב עד היום למעדן החלב המצליח ביותר בארץ, וניסיונות רבים של חברות תנובה וטרה לחקותו נכשלו. ב-1975, לאחר מותו של ד"ר ריכרד שטראוס, התמנה מיכאל שטראוס ליו"ר מחלבות שטראוס.

תחת ניהולו הפכה החברה למעסיק מרכזי באזור הצפון, ובהמשך גם ברחבי ישראל. ב-1991 מונה מיכאל שטראוס לנשיא ויו"ר קבוצת שטראוס. בהובלתו המציאה החברה קטגוריה חדשה: סלטים מצוננים לצריכה ביתית תחת החברה הבת סלטי אחלה. שטראוס הקימה ב-1997 בכרמיאל מפעל חדשני והיחיד מסוגו בעולם לייצור חומוס בקווים רציפים. את המפעלים הבאים לחומוס ולסלטים, כבר הקימה חברת שטראוס בארה"ב, בזכות מערך קשרים שמיכאל טווה. בכך הגשימה את חזונו של שטראוס ומימשה את התשתית שיצר לחדירה לשוק האמריקאי. חזון שאיפשר לשטראוס להפוך לבעלים של חברת סלטים טריים בינלאומית שפועלת כיום בארה"ב, קנדה, מקסיקו, אוסטרליה, ניו זילנד, הולנד וגרמניה.

מיכאל שטראוס הוביל ב-1997 את המיזוג המשמעותי ביותר עד היום בשוק המזון הישראלי, כשרכש את השליטה בחברת עלית בתום התמחרות מתוחה עם דייוויד פדרמן - שסדקה את הידידות בין השניים. המהלך האסטרטגי של כניסה לשותפות עם חברת עלית ורכישת השליטה בה, הקנה לקבוצת שטראוס דריסת רגל בשווקים בינלאומיים, באמצעות תחום הקפה הקלוי. ואכן, קבוצת שטראוס היא כיום יצרנית הקפה החמישית בגודלה בעולם במונחי רכש קפה ירוק.

שטראוס הוביל גם כיו"ר החברה - וטרם פרישתו מהניהול השוטף - את הכניסה ב-1999 לשותפות שווה, בתחום החטיפים המלוחים, עם תאגיד הענק פפסיקו-פריטו ליי. שיתוף פעולה זה הורחב, בהובלתה של בתו עפרה שטראוס, גם לתחום הסלטים באמצעות החברות סברה ואובלה, הפעולות באה"ב, קנדה, אירופה ואוסטרליה.

ב-2001 העביר מיכאל שטראוס את שרביט ניהול קבוצת שטראוס-עלית לידי בתו עפרה, לא לפני שהעניק לחברה את מה שהחשיב כ"מפעל חיים" - המחלבה הגדולה והמתקדמת ביותר במזרח התיכון שהקים באחיהוד שבגליל. שטראוס ועלית התמזגו סופית ב-2004 בהובלתה של עפרה שטראוס, וכיום החברה פעילה בחמישה מגזרים: שטראוס ישראל, שטראוס קפה, חברות הסלטים והמטבלים הבינלאומיות סברה ואובלה, שטראוס מים וחטיבת חדשנות שמובילה את פעילות חממת The Kitchen ואת אלפא שטראוס.

מיכאל שטראוס שימש לאורך השנים כחבר במועצות ציבוריות רבות, כולל בהנהלה המצומצמת של המועצה לענף החלב בישראל, כיו"ר המי"ל, כיו"ר איגוד המפרסמים, כיו"ר אגף המזון ויו"ר ועדת הביקורת וחבר הנשיאות בהתאחדות התעשיינים. הוא זכה בהוקרה רבה, באותות ופרסים, בעיקר על מצוינות ניהולית ועל תרומה משמעותית וארוכת שנים לפיתוח התעשייה והכלכלה הישראלית, לפיתוח כלכלי של הגליל ולקידומה של העיר עכו.

רמון לגווארטה, יו"ר ומנכ"ל תאגיד פפסיקו העולמי, ספד לשטראוס: "מיכאל היה אדם יוצא דופן. הוא יחסר לנו מאד. כולנו בתאגיד פפסיקו העולמי מצויים בעצב עמוק על פטירתו של מיכאל שטראוס, שותף ארוך שנים של פפסיקו ואחד האבות המייסדים של תעשיית המזון הישראלית. איש שחלם בגדול ועשה.

"מיכאל בנה את קבוצת שטראוס, מחברה משפחתית קטנה למעצמה גלובלית, ועשה זאת כשהוא נאמן לערכיו לאורך כל הדרך. הייתה לי הזכות לפגוש את מיכאל בשנה שעברה, כשחגגנו 20 שנה לשותפות פריטו ליי-שטראוס בישראל. כבר אז, אחרי שחצה את גיל 80, התשוקה שלו ואהבתו למדינת ישראל ולחברת שטראוס הייתה עצומה ובלתי ניתנת לתיאור. 

"הדבר שהלהיב את מיכאל יותר מכל היתה משפחתו. אני יודע שהיום משפחת שטראוס חווה את אובדנו בצער עמוק. בשמי ובשם חברת פפסיקו כולה אני מבקש למסור את תנחומיי לבתו עפרה, ולכל משפחת שטראוס על לכתו של אדם יוצא דופן".

שאלת השליטה תוכרע בצוואה

עם מותו של מיכאל שטראוס צפוי שינוי במבנה השליטה בחברת שטראוס, שנסחרת בשווי של 11.4 מיליארד שקל. שטראוס נשלטת על ידי שטראוס אחזקות (57.24%).

השליטה האפקטיבית בשטראוס אחזקות - השליטה בניכוי אחזקה עצמית של שטראוס אחזקות ב-29% ממניותיה - נחלקת בין החברה הפרטית נכסי מיכאל שטראוס, שמחזיקה ב-75.6% ממניות שטראוס אחזקות, לבין חברת נכסי רעיה שטראוס - שמחזיקה ב-24.4% ממניותיה של שטראוס אחזקות.

שאלת השליטה בשטראוס תוכרע על ידי צוואתו של שטראוס, בנוגע לחלוקת מניותיו בנכסי מיכאל שטראוס. חברה זו הוחזקה עד כה על ידי מיכאל שטראוס עצמו שהחזיק ב-54.7% ממניותיה, עפרה שטראוס שמחזיקה ב-20.1% ממניותיה של נכסי מיכאל שטראוס, עדי שטראוס ועירית שטראוס-קופלר שהחזיקו כל אחד ב-12.6% ממניותיה של נכסי מיכאל שטראוס.

חברת שטראוס הציבורית, שדיווחה בצהריים על מותו של מיכאל שטראוס, ציינה שתעדכן בנוגע להשלכות על אחזקת המניות בשטראוס אחזקות לאחר שיינתן צו שיפוטי בקשר לעיזבונו של מיכאל שטראוס.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker