שמים פתוחים: קבוצה מדובאי תגיש הצעה לרכישת ישראייר

קבוצת NY Koen מעריכה כי באמצעות רכישת ישראייר היא תוכל להרחיב את פעילותה בתחום התעופה העסקית. ישראייר קיבלה אישור להגדלת ההלוואה שניתנת בערבות מדינה ל-47 מיליון דולר

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
חיטוי מטוס ישראייר
חיטוי מטוס ישראייר צילום: GIL COHEN-MAGEN / AFP

קבוצת NY Koen שבסיסה בדובאי הודיעה על כוונתה להגיש הצעה לרכישת חברת ישראייר במכרז שייסגר ב-8 בנובמבר.

בקבוצת NY Koen מעריכים כי רכישת ישראייר, שבבעלות אי.די.בי פיתוח, תפתח בפניה אפשרויות עסקיות רבות. בנוסף, הם הזכירו כי החברה המוחזקת של הקבוצה, Aero Private מתמחה בתחום התעופה העסקית ורואה ברכישת ישראייר כדרך להרחיב את פעילותה בתחום. Aero Private פעילה מ-2003 ומקיימת קשרים עסקיים עם חברות תעופה ותיירות גדולות וכן עם בעלים של מטוסי מנהלים בכל העולם. החברה מקיימת 3,200 טיסות בשנה ומציעה מגוון שירותים כמו טיסות עסקיות וטיסות נופש לקבוצות ויחידים.

חברת ישראייר עומדת מזה תקופה ממושכת על המדף, אולם מאז שמונה עורך הדין אופיר נאור כנאמן של בית המשפט לצורך פירוק ומכירת נכסיה של אי.די.בי פיתוח הואץ התהליך. נאור פירסם לפני שבוע מכרז למכירת הבעלות המלאה בישראייר. נאור קבע כי על המציעים להגיש לו את הצעתם לא יאוחר מ-8 בנובמבר ב-12:00 בצהריים ופירסם את הקווים המנחים להצעות שיוגשו.

ההצעות יכללו התייחסות לסוג העסקה: מזומן, תמורה במניות או מיזוג. בנוסף ההצעות יכללו מתווה ליישום העסקה ושילוב מנגנוני תמורה מותנית (Upside) שיועברו לאי.די.בי פיתוח כתלות בביצועיה העתידיים של ישראייר. יפורט אופן מימון הרכישה והוכחת יכולת כספית וכן היתכנות רגולטורית - למשל, חוות דעת שמאשרת שקיימת היתכנות סבירה לקבלת האישורים הרגולטוריים הנדרשים. תידרש גם התחייבות מפורשת כי העסקה תבוצע ללא התחייבות של אי.די.בי או מצג כלשהו מצדה (As Is), וכן הצגת זהות הגופים שאישרו את ההצעה.

עד כה הוגשה הצעה פורמלית אחת לנאור, הצעתה של חברת בי.ג'י.איי שבשליטת רמי לוי ושלום חיים. ההצעה מבוססת על תשלום במזומן של 70 מיליון שקל והתחייבות של החברה להסב אליה חוב של 5 מיליון דולר שאי.די.בי פיתוח חבה לישראייר, בגין הלוואה שקיבלה מישראייר לפני כניסתה להליך פירוק. בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח הביעו התנגדות להצעה זו בטענה שהיא נמוכה מדי ושאין בה רכיב של השתתפות בהשבחה עתידית של ישראייר, אם וכאשר המשבר בענף התעופה יסתיים בעקבות דעיכת מגפת הקורונה או פיתוח חיסון לנגיף.

NY Koen שבסיסה בדובאי הוקמה על ידי נחום קואן, יהודי מאוקראינה, ב-2003 והחברות בה פועלות בתחומי התכשיטים, ליטוש יהלומים, תעופה פרטית, טכנולוגיות דיגיטליות, בנייה וביטחון.

ישראייר, שמנוהלת על ידי אורי סירקיס, קיבלה הלילה אישור מוועדת החריגים במשרד האוצר להגדלת ההלוואה שניתנת בערבות מדינה של 75%. ההלוואה הוגדלה מ-38 מיליון דולר, כלומר 12% ממחזור ההכנסות של ישראייר ב-2019, ל-47 מיליון דולר, שהם 15% מהמחזור ב-2019. הגדלת ערבות המדינה נובעת מהארכת הסגר וסגירת השמים, שגרמה לפגיעה בהכנסותיה של החברה בתקופת החגים.

סירקיס כתב במסר לעובדים שהגדלת ההלוואה בערבות המדינה ותוכנית ההתייעלות שהחברה מובילה יאפשרו לה להתמודד עם תרחיש של גל שלישי של קורונה וסגר נוסף מתמשך, ולשרוד עד לסוף קיץ 2021. סירקיס ציין שבחודשים האחרונים ישראייר הטיסה 50 אלף איש בחודש, והעריך שהחברה תגיע לקצב של 75 אלף נוסעים רק באפריל 2021. לדבריו, החברה ביצעה תוכנית התייעלות שאינה מבוססת על הורדת שכר זמנית ושליחת עובדים לחל"ת, ותביא לחיסכון של 15 מיליון דולר לשנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker