"תחרות גוברת, ירידה בתזרימים": מעלות הורידה תחזית הדירוג של תמר בונד לשלילית

תמר בונד הן אג"ח שהנפיקה בעבר דלק קידוחים – השותפה במאגר תמר ■ במעלות צופים ירידה בתזרימי המזומנים מתמר, ועלייה בצורכי המימון מחדש של תמר בונד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדות קידוח של דלק ונובל אנרג'י. מתחילת 2020 צנחה דלק קידוחים ב-37%צילום: רויטרס

חברת דירוג האשראי מעלות הפחיתה מ"יציבה" ל"שלילית" את תחזית דירוג אג"ח תמר בונד, שהנפיקה דלק קידוחים. הפחתת התחזית עשויה להוביל להורדת הדירוג הנוכחי - BBB מינוס בסולם הבינלאומי או AA בסולם הישראלי - כבר בחודשים הקרובים. במעלות נימקו את ההחלטה בהתגברות התחרות במשק הגז המקומי – בעיקר מצד מאגר לווייתן.

"עם הגידול בפעילות לווייתן, אנו סבורים שהדינמיקה בשוק השתנתה וחושפת את מאגר תמר לתחרות הולכת וגוברת, ועמה גוברת חשיפתה של המנפיקה לסיכון שוק", כתבו האנליסטים מישל סינדיקו (שטוקהולם) ואיתי רפל (ישראל). השניים ציינו שהורדת הדירוג תתבצע "אם הלחץ התחרותי הגובר יוביל להתדרדרות רבה מהמצופה בייצור תזרים המזומנים של מאגר תמר".

דלק קידוחים הנפיקה לפני כמה שנים את אג"ח תמר בונד, שהחליפו את החוב הבנקאי ששימש לפיתוח מאגר תמר. אג"ח תמר בונד כוללות שלוש סדרות, בערך נקוב של 720 מיליון דולר. הסדרות נפרעות בתשלום אחד ("בולט") – ולא באופן שוטף.

כלכלני מעלות צופים ירידה בתזרימי המזומנים בתמר, ועלייה בצורכי המימון מחדש של תמר בונד ב-2023 וב-2025. כלכלני מידרוג העריכו באפריל שתזרימי המזומנים מתמר לא יספיקו לפירעון תמר בונד ללא מחזור חוב. להערכת מידרוג, הצורך במיחזור ב-2023 הינו "בסבירות בינונית-גבוהה", בעוד הצורך במיחזור ב-2025 הינו "בסבירות גבוהה מאוד".

מאגר תמרצילום: תומר אפלבאום

במעלות צופים הפחתה במחיר שבו חברת החשמל תרכוש גז מתמר. במעלות מעריכים שב-2021 יופחת מחיר הגז לחברת החשמל ב-25%, בחוזה העוגן של המאגר, וזאת בשל כניסת לווייתן לשוק. במעלות אף ציינו שעלתה הסבירות להפחתה נוספת של 10% במחיר הגז לחברת החשמל ב-2024 – נקודת עדכון המחיר השנייה בחוזה. עוד הזהירו במעלות שהיצוא למצרים עלול לרדת ב-50%, בשל ירידת מחיר הנפט מסוג ברנט מתחת ל-50 דולר לחבית.

כלכלני מעלות הזכירו מספר סיכונים לחוב – חשיפה לסיכוני כמות ומחיר; הגברת התחרות בשוק הגז בשל הפעלת מאגר לווייתן; התחלת היצוא למצרים, שמגדיל את החשיפה לסיכון של הרוכש (דולפינוס) ולסיכון מדינה (מצרים); ופרופיל חלויות אגרסיבי החושף את החוב לסיכוני מימון מחדש וללחץ אפשרי על הנזילות לאחר כל מועד פירעון.

מנגד, במעלות הזכירו כמה נקודות חוזקה - ביצועים תפעוליים יציבים של המאגר, הנתמכים במפעיל מנוסה (נובל); עתודות גז מוכחות, שאף גדלו מאז הסגירה הפיננסית; חלקו של מאגר תמר באספקת הגז למשק המקומי; כוונת הממשלה להגדיל את ייצור החשמל באמצעות גז; והעובדה שעד 2028, המכירות מהמאגר יתבססו בעיקר על חוזים הכוללים סעיפי מכר מינמלי (TOP) ומחירי מינימום.

דלק קידוחים נדרשת למכור את אחזקותיה במאגר תמר (22%) עד סוף 2021. דלק נדרשת לפרוע את תמר בונד – כאמור, 720 מיליון דולר - במועד המכירה, אלא אם תגיע לסיכום אחר עם המלווים. במעלות מעריכים כי סך היתרה של אג"ח תמר בונד נמוכה משווי זכויותיה של דלק קידוחים בתמר. עם זאת, בחברת הדירוג הזהירו שככל שתאריך היעד למכירה מתקרב, כך עולה הסיכון ביחס ליכולתה של דלק לשרת את החוב בתנאי השוק שיהיו בעת המכירה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker