מונופול הגז יגיע לתת הסברים בכנסת – שברון ודלק יזומנו לדיון דחוף של ועדת הכלכלה

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, יכנס דיון דחוף שיעסוק במימוש ההסכם להוזלת עלויות הגז לחברת החשמל, זאת נוכח הטענות כי שברון (נובל אנרג'י), המפעילה של מאגר תמר, מונעת מכירת גז במחיר מוזל לחברת החשמל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קידוח לווייתןצילום: אלבטרוס צילומי או

מונופול הגז יגיע לתת הסברים בכנסת: יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ יעקב מרגי, הודיע היום (ו') כי בכוונתו לכנס בשבוע הבא ביום רביעי דיון דחוף של הוועדה, שיעסוק במימוש ההסכם שגיבשו חלק מהשותפות במאגר תמר עם חברת החשמל, למכירה של גז במחיר מוזל.

הדיון יתקיים לנוכח טענות חברת החשמל כי שברון (נובל אנרג'י), המפעילה של מאגר תמר, מונעת מימוש הסכם, שיוזיל את מחיר הגז לכ-4 דולרים ליחידת חום, לעומת המחיר הנוכחי – 6.3 דולרים ליחידת חום. לישיבה יוזמנו נציגי  שברון ודלק קידוחים, המחזיקות ב-47% מהזכויות במאגר תמר, וכן נציגי חברת החשמל, משרד האנרגיה, רשות התחרות ועוד.

בשבוע שעבר חתמו חלק מהשותפות בתמר – ישראמקו, דור גז, אוורסט תשתיות ותמר פטרוליום, המחזיקות יחד ב–53% מהזכויות במאגר - על הסכם לאספקת גז לחברת החשמל במחיר מופחת. ההסכם נחתם ללא ששתי השותפות הנוספות – נובל ודלק - נתנו את הסכמתן. נובל מתנגדת להסכם בטענה כי אין לו תוקף, ומסרבת לכבד אותו.

נובל סירבה השבוע לספק לחברת החשמל גז מתמר במחיר המוזל, אלא רק לפי התנאים בחוזה הישן מ–2012, שבו נמכר הגז ב–6.3 דולרים ליחידת חום. נובל היא המפעילה (operator) של מאגר תמר — כך שיש לה יכולת תפעולית לעצור את ההזרמה - ולמעשה, "לסגור את הברז".

מנכ"ל שברון, מייקל ווירתצילום: Toru Hanai/רויטרס

בעקבות הסירוב, חברת החשמל וחלק מהשותפות בתמר פנו באופן בהול לרשות התחרות, בראשות עו"ד מיכל הלפרין, בבקשה שזו תתערב. חברת החשמל שיגרה מכתב תלונה זועם, שבו היא האשימה את נובל בניצול כוחה המונופוליסטי: "נובל החליטה לקחת את הדברים לרמת קיצוניות חדשה ובחומרה שקשה לתארה. בכובעה כמפעילה במאגר הגז, מסרבת לספק גז ממאגר תמר... ובאופן חסר תקדים, 'סגרה את השיבר' בתמר", נכתב.

מאגר תמר חזר שלשום לספק גז לחברת החשמל, לפי המחיר היקר, 6.3 דולרים ליחידת חום. נובל וחברת החשמל הסכימו כי הגז יסופק, ובהמשך תידון סוגיית המחיר בהתבסס על החלטות הרגולטורים. יצוין כי המשנה ליועמ"ש קבע באחרונה כי נובל מחזיקה בזכות וטו על חוזים בתמר עד לסוף 2021 – כך שיש לה אפשרות למנוע חתימה על חוזים חדשים.

מחברת החשמל נמסר: "כפי שחברת החשמל דיווחה בתחילת השבוע,  נובל דחתה במשך יומיים הזמנות גז מוזל שביצעה חברת החשמל מכוח התוספת להסכם שנחתמה עם כמה משותפות תמר (התוספת כללה את המחיר המוזל, ע"א). ביום ד' בערב, אישרה נובל את הזמנת הגז בתנאים המפנים להסכם המקורי (המחיר היקר לפי ההסכם מ-2012, ע"א). חברת החשמל שומרת על זכויותיה החוזיות ותמשיך לפעול לשם כך מול כל הגורמים הרלוונטיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום