רמי לוי, ארקיע וקרן זרה מגלים עניין במכרז לרכישת ישראייר מידי אי.די.בי

נאמן אי.די.בי פיתוח פירסם מכרז למכירת ישראייר שייסגר ב-8 בנובמבר ■ לפי הערכות, בעלי האג"ח לא ידונו בהצעה נמוכה מ-100 מיליון ש' ■ מיזוג עם ארקיע נראה בעל סבירות נמוכה

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מטוס של ישראייר
מטוס של ישראיירצילום: מוני שפיר

עורך דין אופיר נאור, שמונה לפני שבועיים לנאמן של בית המשפט לצורך פירוק ומכירת נכסי אי.די.בי פיתוח, פירסם אתמול מכרז למכירת הבעלות המלאה של החברה בישראייר. נאור קבע כי על המציעים להגיש לו את הצעתם לא יאוחר מ-8 בנובמבר ב-12:00 בצהריים ופירסם את הקווים המנחים להצעות שיוגשו.

ההצעות יכללו התייחסות לסוג העסקה; מזומן; תמורה במניות; מיזוג, כולל מתווה ליישום העסקה; שילוב מנגנוני תמורה מותנית (Upside) שיועברו לאי.די.בי פיתוח כתלות בביצועיה העתידיים של ישראייר; פירוט אופן מימון הרכישה והוכחת יכולת כספית; היתכנות רגולטורית - למשל, חוות דעת שמאשרת שקיימת היתכנות סבירה לקבלת האישורים הרגולטוריים הנדרשים; התחייבות מפורשת כי העסקה תבוצע ללא התחייבות של אי.די.בי או מצג כלשהו מצדה (As Is); וכן את זהות הגופים שאישרו את ההצעה.

עד כה הוגשה הצעה פורמלית אחת לנאור, הצעתה של חברת בי.ג'י.איי, שבשליטת רמי לוי ושלום חיים. ההצעה מבוססת על תשלום במזומן של 70 מיליון שקל והתחייבות של החברה להסב אליה חוב של 5 מיליון דולר שאי.די.בי פיתוח חבה לישראייר, בגין הלוואה שקיבלה מישראייר לפני כניסתה להליך פירוק. בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח הביעו התנגדות להצעה זו בטענה שהיא נמוכה מדי ושאין בה רכיב של השתתפות בהשבחה עתידית של ישראייר, אם וכאשר המשבר בענף התעופה יסתיים בעקבות דעיכת מגפת הקורונה או פיתוח חיסון לנגיף.

עו"ד אופיר נאורצילום: עופר וקנין

לפי הערכות, בעלי האג"ח של אי.די.בי פיתוח לא יסתפקו בסכום שנמוך מ–100 מיליון שקל נטו, כשהרוכש ייקח על עצמו את החזר ההלוואה שלקחה אי.די.בי וישלם סכום מוערך של 7–9 מיליון שקל כמענקי מכירה לטייסי החברה ולמנכ"ל אורי סירקיס. ייתכן שבעלי האג"ח יסכימו להצעה שתשלב רכיב של מזומן ומניות, אם מדובר בחברה בעלת דירוג גבוה או אם ישראייר תועבר לשלד בורסאי ותירשם למסחר בבורסה.

הציפיות של בעלי האג"ח (בעיקר מסדרה ט', שבניגוד לסדרות י"ד וט"ו אינם מבוטחים בשעבוד על נכס כלשהו) מבוססות בין היתר על מרכז טווח הערכת השווי (38–44 מיליון דולר) של חברת פרומתיאוס מסוף יוני — אם כי מאז דיווחה ישראייר על רבעון נוסף של הפסד והגדילה את חובה ב–100 מיליון שקל.
סביר להניח שבעלי האג"ח ילחצו על רמי לוי לשפר את הצעתו, בשל תהליכי ההתייעלות העמוקים שעברה ישראייר מאז פרוץ משבר הקורונה, שכוללים תחזוקה, הקטנה של מספר עובדי החברה ב–100 עובדים כשהחברה תחזור לפעילות מלאה באופן שיביא לחיסכון של 15.6 מיליון שקל לשנה (4.6 מיליון דולר). בהתחשב במכפיל 5 על הרווח התפעולי־תזרימי, שוויו של חיסכון זה הוא 23 מיליון דולר.

גורם נוסף שמעלה להערכת בעלי האג"ח את שווייה של ישראייר הוא העברת רוב מערך השיווק והמכירות של החברה לאינטרנט, כך שייחסכו מרבית העמלות לסוכני הנסיעות, בגובה של 7% ממחיר הכרטיס.

מיזוג עם ארקיע?

הצעה לא פורמלית הוגשה על ידי משפחת נקש, בעלי השליטה (70%) בארקיע. משפחת נקש מעוניינת לצאת מהשקעתה בארקיע והגישה הצעה למיזוג בין ארקיע לישראייר. נראה כי בעלי האג"ח רואים בהצעה זו מכשיר לשפר את ההצעה של רמי לוי, משום שמימוש המיזוג בין ישראייר לארקיע כרוך בהליך אישור ממושך של רשות התחרות, ומשום שעוד קודם לכן יהיה צורך לדון בשווי היחסי של ארקיע וישראייר כדי לקבוע את יחסי החלפת המניות.

כחלק מהדיון במיזוג יהיה צורך לעסוק גם בשאלת כוח האדם בארקיע ש–30% ממניותיה מוחזקות על ידי קרן של עובדי ארקיע. לפי הערכות, יהיה צורך בפיטורי לפחות 100 עובדים, ונוכח מבנה הבעלות בחברה הסבירות לכך נמוכה. בנוסף, גם אם ימומש המיזוג, יהיה צורך בהנפקת החברה הממוזגת כדי שהנאמן יוכל לממש את האחזקות.

לפי הערכות, עד למועד האחרון להגשת ההצעות עוד יתווספו הצעות לזו של רמי לוי וארקיע - כולל קרן השקעות זרה שהביעה עניין ראשוני בישראייר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker