פיילוט היצוא של משרד הבריאות מזניק את מניות הקנאביס בבורסה

משרד הבריאות הבהיר: חברות קנאביס שיוזילו את מחירי המוצרים שהוגדרו לציבור הישראלי - יוכלו לקבל היתר יצוא לקנאביס רפואי לחו"ל

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
גידול קנאביס
גידול קנאביס בישראל צילום: NIR ELIAS/רויטרס

מניות חברות הקנאביס הבורסאיות מזנקות וכולן יחד רושמות היום (ב') מחזור הגבוה מ-22 מיליון שקל. זאת, הודות לשביעות הרצון של המשקיעים מפיילוט  היצוא של משרד הבריאות שייערך עד סוף 2020.

לפי הפיילוט, חברות קנאביס שיוזילו את מחירי המוצרים שהוגדרו לציבור הישראלי בשיעור מינימלי מסוים שעתיד להיקבע, יוכלו לקבל היתר יצוא לקנאביס רפואי לחו"ל. כ-60 מוצרים המיועדים למטופלים מבוגרים וצעירים יוזלו. משרד הבריאות דרש כי אותם מוצרים של שמנים ותפרחות יימכרו במחיר של 140 שקל לעשרה גרם למבוגרים (מעל גיל 21) ו-100 שקל לעשרה גרם לצעירים עד גיל 21. החברות שהודיעו כי ישתתפו בפיילוט הן: קאנדוק, פנאקסיה, בטר, יוניבו, BOL, טוגדר, תיקון עולם, שיח ומדיקיין.

קנאביס רפואי של חברת פרמוקאן, בשנה שעברהצילום: אמיר כהן / רויטרס

פנאקסיה מזנקת ב-33% לאחר שהודיעה כי תשתתף בפיילוט והיא תגיש בימים הקרובים בקשה רשמית לקבלת היתר יצוא. החברה נערכת ליצוא מסחרי ראשון לגרמניה עד סוף 2020. אינטרקיור מזנקת ב-9.4%, לאחר שהודיעה שגם היא הגישה ב-2 ביולי בקשה להיתר יצוא. החברה תממש את ההסכם האסטרטגי שלה עם טילרי, שתרכוש ממנה 5 טון קנאביס רפואי ותשווק אותו בעולם דרך מערך ההפצה תחת המותג המשותף. אינטרקיור מציגה היום את המחזור הגבוה ביותר מבין מניות הקנאביס: כ-6 מיליון שקל.

שיח מדיקל, שטוענת כי היא "בין החברות היחידות בעולם העומדות בתקן EU-GMP המחמיר", מזנקת ב 9%. עמיר שיווק, שרק באחרונה הודיעה על השקעה נוספת ב-BOL שנמצאת בסכסוך, מטפסת ב-5%. תיקון עולם , שקוראת למשרד הבריאות להוסיף את תרופת הקנאביס לסבסוד תחת סל הבריאות, מוסיפה 8.9% לערכה. טוגדר מזנקת ב-7.3% ויוניבו ממריאה ב-19%.

בניגוד לחגיגה של החברות, שהיו מוכנות לצמצם את שורת הרווח של השוק המקומי בשביל לקבל את כרטיס היציאה של הסחורה לחו"ל, בפארמוקן ובזלת התרעמו. מהחברות נמסר כי "מדובר ביוזמה שאינה כלכלית; לא נהיה מוכנים ליצור מפחי נפש בקרב המטופלים בשל הבטחות שלא ניתן לעמוד בהן".

מניית פנאקסיה
מניית תיקון עולם

נראה שהחגיגה של המשקיעים מעט מוגזמת, בפרט כשחלק מהסחורה שהחברות מגדלות לא מותאמת כלל למכירה לפי התקנים בחו"ל, והשוק האירופאי כיום לא גדול כמו השוק הישראלי.

מניית אינטרקיור
מניית שיח מדיקל

לפי נתוני משרד הבריאות, יש כ-71 אלף מטופלים פעילים בקנאביס רפואי בישראל, נכון לסוף אוגוסט 2020. הנתונים מציגים זינוק של 38% במספר המטופלים לעומת מספרם בסוף אוגוסט 2019. ניתן לראות שכ-38 אלף מטופלים בשל כאב כרוני שאין מקורו בסרטן, 7,600 מטופלים עם סימפטומים אונקולוגיים פעילים, 6,200 מטופלים בשל טיפול פסיכיאטרי, 5,700 מטופלים בטיפול כימותרפי ו-1,800 מטופלים בשל בעיות גסטרולוגיות. המטופלים הישראלים רכשו 27 טונה קנאביס רפואי במהלך השנה שחלפה. בשל המחיר של גרם קנאביס בישראל, 25 שקל בשוק המקומי, כל עוד המכירות בחו"ל לא מתאפשרות, החברות המקומיות מתחרות ביניהן על שוק ששוויו הכללי הוא 750 מיליון שקל בשנה.

שאלות נוספות שעולות מהמהלך של משרד הבריאות הן: האם מדובר בבשורה למטופלים המקומיים? האם מדובר בהוזלה של מוצרי הדגל, שבהם מרבית המטופלים משתמשים או הוזלת מוצרים פחות נמכרים? ימים יגידו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker