בלתי נתפש: המנהלים שעליהם ביזבז אלשטיין 170 מיליון שקל

אלה ימיה האחרונים של אי.די.בי, כיום חברה כושלת שאינה יכולה לפרוע את חובותיה ■ אבל גם בחברות שמנוהלות גרוע ופוגעות בנושים ובמשקיעים יש כאלו שנהנים

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
אדוארדו אלשטיין
אדוארדו אלשטייןצילום: עופר וקנין

מניית דיסקונט השקעות (דסק"ש) המשיכה לזנק אתמול ב–13% — והשלימה קפיצה של 31% בשני ימי המסחר האחרונים לשווי שוק של 901 מיליון שקל. מניית נכסים ובניין עלתה אתמול ב–13.3% — והשלימה עלייה של 17% מתחילת השבוע לשווי שוק של 1.5 מיליארד שקל. הזינוקים במניות והירידה בתשואות אג"ח נובעים מהערכה בשוק ההון כי השליטה בדסק"ש תימכר במחיר שיגלם לחברה שווי של יותר ממיליארד שקל. שווי כזה יכסה את החוב של 900 מיליון שקל שאי.די.בי פיתוח חייבת למחזיקי אג"ח מסדרה י"ד, שלהם משועבדות המניות.

המשקיעים מעריכים שמי שירכוש את דסק"ש יוכל לנצל את קופת המזומנים הדשנה שלה, בהיקף של כ–2 מיליארד שקל, ואת הקופה של נכסים ובניין שבה מזומנים בהיקף דומה — לביצוע מהלכים שישביחו את ערכה של דסק"ש, דבר שלא קרה בתקופת שליטתו של אדוארדו אלשטיין.

מניית נכסים ובניין

חברת אחזקות כושלת עם הנשמה מלאכותית

עד כמה אלשטיין כשל בניהולה של אי.די.בי ניתן לראות בין השאר בסעיף הוצאות הנהלה וכלליות של אי.די.בי פיתוח בחמש השנים האחרונות וחצי שבהן החברה נשלטה על ידו. בשנים הללו הגיעו ההצאות הללו לסכום עצום של כ–150 מיליון שקל. אם מוסיפים לכך את ההוצאות בגין המחצית השנייה של 2014, שבה אלשטיין כבר שלט באי.די.בי, ואת הרבעון השלישי של השנה, לפני שהוחלט על פירוקה, ההוצאות הללו מגיעות ל–160–170 מיליון שקל.

הסכומים הללו כוללים הוצאות בגין שכר ומשכורות, שירותי ייעוץ, ביקורת ושירותים משפטיים. בנוסף, הם כוללים גם הוצאות ביטוח עבור נושאי משרה, שכר דירקטורים ועלות אחזקת מבנים. אלו סכומים חסרי פרופורציה והיגיון כלכלי כלשהו ביחס לעובדה שלאי.די.בי פיתוח אין פעילות עצמאית. היא חברת אחזקות כושלת, שמתנהלת באמצעות הנשמה מלאכותית של הזרמות כספיות עצומות של אלשטיין ומשקיעיו מארגנטינה, מוטי בן משה וכן באמצעות מימושים של נכסים. בשבוע שעבר הכריע השופט חגי ברנר לגבי פירוקה של אי.די.בי פיתוח, שחזתה כי ב–2020 הוצאות הנהלה וכלליות שלה יגיעו ל–32 מיליון שקל.

מוטי בן משהצילום: אייל טואג

ארבעה מנכ"לים בחמש שנים וחצי

בפזרנות הכספים אלשטיין לא שונה מבעל השליטה הקודם, נוחי דנקנר. בתקופת שליטתו של אלשטיין התחלפו ארבעה מנכ"לים באי.די.בי פיתוח. הראשון, חיים גבריאלי, היה יד ימינו של דנקנר ושימש מנכ"ל עד תחילת 2016. גבריאלי היה זה שניסה לעמוד באמצע הריב בין אלשטיין לבן משה.

לאחר עזיבתו של גבריאלי, סיכם אלשטיין עם גיל שרון, שסיים אז קדנציה מוצלחת כמנכ"ל פלאפון, על מינויו למנכ"ל דסק"ש וליו"ר בחברות בנות מרכזיות כמו סלקום ונכסים ובניין. בהמשך ייתכן ששרון היה מתמנה גם למנכ"ל אי.די.בי פיתוח. אלא שחבילת תגמול עצומה של כ–60 מיליון שקל — שאלשטיין תכנן להעניק לשרון וכללה תגמול הוני בחברות בנות — נתקלה בהתנגדות חריפה של בעלי המניות והאג"ח של דסק"ש, ובתחילת 2016 הסתיים הרומן הקצר בין אלשטיין לשרון.

מניתי דסק"ש

אחרי שניסה ללא הצלחה להביא במקומו של שרון מנהלים בכירים במשק, התפשר אלשטיין לבסוף ומינה את יד ימינו, שולם לפידות, שליווה אותו בהליך רכישת אי.די.בי כמנכ"ל אי.די.בי פיתוח. ביוני 2019, אחרי שלא הסתדר עם אלשטיין והרגיש שידיו בתפקיד כבולות, פרש לפידות.

ערן סער, שהיה מנכ"ל ישראמקו של קובי מימון מונה על ידי אלשטיין לתפקיד המנכ"ל בספטמבר 2019. אלשטיין הבטיח לסער תגמול גבוה בגין תפקידי מנכ"לות של אי.די.בי פיתוח ודסק"ש אם הוא יביא להתאוששותם. ואולם כעבור פרק זמן קצר סער ואלשטיין הסתכסכו, כיוון שסער לא היה מוכן לחלוקת דיווידנד על ידי דסק"ש לאי.די.בי פיתוח ולעסקות בעלי עניין בעייתיות שאלשטיין ניסה לקדם. בעקבות כך פיטר אלשטיין את סער מתפקיד מנכ"ל דסק"ש ומינה במקומו את דורון כהן.

זמן קצר לאחר מכן, במארס, התפטר סער מתפקיד מנכ"ל אי.די.בי פיתוח ונפרד סופית מהקבוצה. במקומו מונה היועץ המשפטי אהרון קאופמן למנכ"ל אי.די.בי פיתוח.

שכר גבוה למנהלים שכשלו כבר אצל דנקנר

לאורך שנים העסיק אלשטיין חלק מהמנהלים מתקופת דנקנר — בלי שהם הביאו להשבחת החברות שהם ניהלו. מדובר בין השאר בעמי אראל, לשעבר יו"ר סלקום; ניר שטרן, לשעבר מנכ"ל סלקום; וסגי איתן לשעבר מנכ"לית נכסים ובניין. במרוצת השנים ניסה אלשטיין לצרף לתפקידים בכירים באי.די.בי את אלי יונס, לשעבר מנכ"ל בנק מזרחי טפחות; דורון ספיר, לשעבר מנכ"ל מגדל וכאל; ומנהלים נוספים.

ההתמהמהמות סביב מכירת כלל ביטוח גרמה לאלשטיין ולאי.די.בי פיתוח להוצאות כבדות מאוד. מיליוני דולרים שולמו לבנק ההשקעות האמריקאי ג'יי.פי מורגן כדי שיביא רוכש לכלל ביטוח, דבר שלא קרה בפועל. אי.די.בי פיתוח גם נשאה בהוצאות שכר של משה טרי כנאמן על מניות אי.די.בי בכלל ביטוח.

ניר שטרןצילום: עופר וקנין

טרי מונה לתפקיד ב–2013 על ידי ראש רשות שוק ההון דאז, עודד שריג, בשלהי שליטתו של דנקנר. ואולם כיוון שאלשטיין לא מכר את השליטה בכלל ביטוח לאורך השנים נאלצה אי.די.בי פיתוח לשאת בהוצאות השכר של טרי.

גם משרדי עורכי דין כמו גורניצקי ושות' בראשות פיני רובין וגרוס חודק בראשות דוד חודק נהנו בשנים האחרונות משכר נאה בגין עבודתם שלרוב לא הניבה פרי עבור אי.די.בי פיתוח. אי.די.בי העסיקה בהתחלה את משרד רואי חשבון סומך חייקין בראשות גד סומך, אך בהמשך כיוון שהחברה האם שלה אירסה משתמשת בשירותי ראיית חשבון של פירמת PWC — הנציגה הישראלית שלה קסלמן את קסלמן, בראשות יוסי פילוס, נהפכה לרואה חשבון מבקר של אי.די.בי פיתוח, דסק"ש וחברות הבנות, תפקיד שמבטיח שכר של מיליוני שקלים לפחות בשנה עבור כל חברה שמבוקרת.

כמו כן, חברת הייעוץ הכלכלי גיזה זינגר אבן, שהמנכ"ל והשותף הבכיר שלה, יריב פילוסוף, נחשב כיום לבכיר בתחום ליווי חברות בהליכי חדלות פירעון, נהנתה לאורך שנות השליטה של אלשטיין משכר נאה. ואולם במבחן התוצאה, הייעוץ שהעניקה לא מנע את פירוקה של אי.די.בי.

יועצי תקשורת בכירים — יקרים ומיותרים

אלשטיין לא הצליח להביא להכרה בפעילותו — לא בשוק ההון הישראלי, לא במערכת הבנקאות וגם לא בקרב הציבור. אף שהעסיק באי.די.בי ובחברות הבנות שורה של יועצי תקשורת, כמו רני רהב (שהיה קודם לכן דוברו של נוחי דנקנר ושל חברות בקבוצת אי.די.בי), אושרת קמחזי, מוטי שרף ורונן צור. אלו יועצים בכירים בתחומם שגובים על עבודתם סכומים לא מבוטלים.

באמצע 2017 אלשטיין מינה את פרח לרנר לתפקיד סמנכ"לית רגולציה של אי.די.בי פיתוח. ייתכן שאלשטיין קיווה לחזק את קשריו עם הממשל, שכן לרנר שימשה ב–2009–2015 יועצת בכירה לענייני חקיקה וכנסת בלשכת נתניהו.

בפברואר 2017 היא הגיעה להסדר עם פרקליטות המדינה, שבמסגרתו הודתה בעבירות משמעת ובכך שפעלה בניגוד עניינים כשקידמה בלשכת ראש הממשלה את ענייני לקוחותיו של בעלה, שניהל משרד יחסי ציבור. בהסדר נקבע כי התיק נגדה ייסגר, והיא תורחק בהליך משמעתי לחמש שנים מהמגזר הציבורי ותשלם קנס של 20 אלף שקל.

לא ברור מה היתה מידת תרומתה של לרנר באי.די.בי. בסוף 2019 סיימה לרנר את דרכה באי.די.בי פיתוח, וכמה חודשים לאחר מכן החלה לשמש סמנכ"לית בחברת אנלייט אנרגיה. את הנדיבות חסרת ההיגיון כלכלי ניתן היה לראות במהלכים נוספים שביצע אלשטיין: הוא הסכים להעמיד לאייל לפידות, לשעבר מנכ"ל הפניקס ומנכ"ל שיכון ובינוי, הלוואת מוכר של כ–118 מיליון שקל לצורך רכישת 5% מכלל ביטוח מידי אי.די.בי פיתוח. המהלך הזה טורפד בסוף, ואי.די.בי נאלצה לספוג הפסד של כ–24 מיליון שקל בעקבות מכירת ההלוואה הזו לקרן ההשקעות כלירמרק.

אלשטיין היה מוכן גם לשלם מיליוני שקלים למתווך הנדל"ן זאב הראל עבור מציאת רוכש לישפרו, שנשלטת בידי נכסים ובניין — דבר שלא קרה בפועל. היה הגיוני יותר היה אם אלשטיין היה נותן את המנדט למציאת רוכשים לישפרו לאפסילון חיתום, שהיא חברה מקבוצת אי.די.בי שבין השאר עוסקת בבנקאות להשקעות — ולא מוציא את הסכומים הגבוהים הללו על גורמים חיצוניים.

פרח לרנרצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker