כמה תשלמו אם תקפיאו משכנתא של חצי מיליון שקל, שנותרו לה 15 שנה?

לפי המתווה המעודכן, משקי בית שהקפיאו אשראי צרכני יוכלו להאריך את משך הקפאת ההלוואות עד סוף השנה

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סניף בנק מזרחי. למצולמת אין קשר לנאמר בכתבה
סניף בנק. למצולמת אין קשר לנאמרצילום: אייל טואג

בנק ישראל פירסם אתמול (ג') מתווה חדש להקפאת הלוואות בעקבות הטלת הסגר על המשק. החידוש העיקרי במתווה הוא הארכת משך התקופה שבה ניתן להקפיא לא רק את המשכנתאות, אלא גם את ההלוואות הצרכניות שנטלו משקי בית, בהיקף של עד 100 אלף שקל להלוואה.

לפי המתווה המעודכן, משקי בית שהקפיאו אשראי צרכני יוכלו להאריך את משך הקפאת ההלוואות עד סוף השנה, בעוד המתווה הקודם איפשר הקפאת הלוואות למשך חצי שנה. בנוסף, מי שעדיין לא ביקש הקפאת הלוואות, יוכל לעשות זאת עד סוף השנה — בעוד במתווה הקודם ניתן היה לבקש את ההקפאה עד סוף אוקטובר.

כמו כן, בפיקוח על הבנקים הבהירו כי הדחייה תתבצע ללא שיקול דעת הבנק לגבי הרכיב של הקרן, בעוד שלגבי דחיית הריבית, הדבר יינתן לשיקול הדעת של הבנקים. כל הבנקים הסכימו למתווה הזה, בעוד שבנק ישראל לא עשה מספיק בכדי ששלוש חברות כרטיסי האשראי יצטרפו למתווה של ההארכה. כך, ישראכרט ומקס, שהופרדו מהפועלים ולאומי, החליטו לא להצטרף אל המתווה — בעוד שכאל, שנותרה בשליטת הבנקים דיסקונט והבינלאומי, הצטרפה באופן חלקי.

בסביבת חברות כרטיסי האשראי המופרדות מהבנקים טוענים כי כל לקוח שפונה לדחיית הלוואה נענה בחיוב. ואולם אלה מסבירים כי להבדיל מהבנקים — שמחזיקים במידע המרבי על הלקוחות — לחברות כרטיסי האשראי יש מידע חלקי, ולהבדיל מהבנקים, הן מעניקות הלוואות ללא ביטחונות, ומשכך הן מעדיפות לבחון כל הלוואה באופן פרטני.

הקפאת החזרי המשכנתאות תהיה כרוכה בעלות נוספת ללווים. ביולי הודיע בנק לאומי ללקוחותיו על אפשרות דחייה בתשלום הקרן של המשכנתא בשנתיים נוספות. בלאומי סיפקו הערכה לגבי לקוח עם יתרת הלוואה בגובה 500 אלף שקל שנותרו לו 15 שנים עד תום תקופת ההלוואה. בהנחה שהלקוח מקפיא בשנתיים, תוספת התשלום לאורך כל התקופה תהיה 16 אלף שקל. כך, שמדובר בתשלום לא מבוטל ללקוחות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker