300 מיליארד שקל, 400 אלף לקוחות: בנקים יחויבו לחשוף מידע על ביצועי תיקי ניירות ערך

נכון לעכשיו לקוחות יכולים לדעת מה התשואות על התיקים שלהם, אבל הבנקים לא מחויבים לחשוף זאת בניכוי עמלות ניהול חשבון ומסחר

שלי אפלברג
שלי אפלברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטה
יו"ר רשות ניירות ערך, ענת גואטהצילום: AMMAR AWAD/רויטרס

בנקים יחויבו לחשוף מידע על ביצועי תיקי ניירות ערך, בהתאם למהלך שהתניעה יו"ר רשות נירות ערך, ענת גואטה, יחד עם הפיקוח על הבנקים. מדובר במהלך שרלוונטי ל-400 אלף לקוחות שעושים שימוש בייעוץ השקעות של הבנקים. הבנקים מנהלים בתיקים אלה כ-300 מיליארד שקל.  

נכון לעכשיו לקוחות יכולים לדעת את התשואות על התיקים שלהם, אבל הבנקים לא מחויבים לחשוף בפני הלקוח את התשואות בניכוי עמלות ניהול חשבון ומסחר. המטרה היא לאפשר ללקוחות להתנייד בין גופי השקעה ולשפר את התשואות שלהם. בחוזר שהוציאה רשות ניירות ערך היא ממליצה לבדוק את ביצועי התיק במונחי TWR, שיטת התשואה שמקובלת ברוב העולם. הנחיה מדויקת בנושא תפורסם בקרוב על ידי הפיקוח על הבנקים.  

מנהל היחידה לפיקוח על בעלי רישיון השקעות ברשות ניירות ערך, אלחנן הרמור, כתב במכתב שנשלח לתאגידים הבנקאיים, שעוסקים בייעוץ השקעות, כי "שירות ייעוץ ההשקעות כרוך בקבלת החלטות השקעה על ידי הלקוח, המתבססות על חוות הדעת והמלצות בעל הרישיון שנותן את השירות.

"למידע שאליו נחשף המשקיע קיימת השפעה מהותית על החלטותיו בנוגע לשירות שניתן לו, ולכן קיימת חשיבות רבה לשקיפותם של נתונים מהותיים הנוגעים לפעילות ואיכות הביצועים בחשבון המיועץ - שיאפשרו ללקוח לבחון את אלטרנטיבות ההשקעה השונות.

הרמור הוסיף כי אף שאין חובה חוקית המורה על העברת המידע ללקוח, שיעור התשואה שהשיא חשבון ניירות הערך הוא מידע בסיסי וחשוב ללקוחות שמקבלים שירותים של ייעוץ השקעות מתאגיד בנקאי שבחזקתו קיים המידע המהווה את הבסיס לחישוב התשואה, אף אם לא כל הפעולות שנעשו בחשבון ננקטו בהכרח על פי הייעוץ שקיבל. בלעדיו לא יוכל הלקוחות להשוות בין חלופות שונות הקיימות בפניו ולבחור בעדיפה שבהן".

ברשות ניירות ערך הסבירו כי "ראוי שהתאגידים יפעלו תוך הצגת המידע על בסיס נתונים השוואתיים בניכוי דמי ניהול החשבון ועמלות, ביחס לתקופת זמן של השנה האחרונה ושל כל אחת מהשנתיים שלפניה".

ברשות הדגישו שאומנם המכתב נוגע לתיקי ניירות ערך מיועצים שמצויים בתחום פיקוח הרשות בלבד, אך גישתם היא שפרסום התשואה ללקוח יהיה בכל תיקי ניירות הערך. "אין מניעה מבחינתנו שבתקופת ביניים ההסדר שייושם על ידכם ביחס ללקוחות המיועצים - יחול לגבי כלל חשבונות ניירות הערך של לקוחותיכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker