בנק ישראל דוחה שוב את החזר המשכנתאות וההלוואות הצרכניות - כך זה ייראה

עקב הטלת הסגר השני, במערכת הבנקאות גיבשו תוכנית לדחייה עד סוף השנה של החזר הלוואות צרכניות ושל עסקים קטנים ■ המטרה: למנוע מצב שבו לווים יידרשו לחזור לשלם במהלך הסגר

מיכאל רוכוורגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

בעקבות הגל השני של הקורונה והגידול במספר המובטלים במשק, בנק ישראל גיבש יחד עם מערכת הבנקאות תוכנית נוספת לדחיית החזר משכנתאות והלוואות צרכניות נוספות של משקי הבית.

בנק ישראל הודיע היום (ג'): 

"מחודש מארס ועד למחצית ספטמבר 2020, הבנקים דחו הלוואות לכ-738,000 לקוחות בכל מגזרי הפעילות, בסך מצטבר של כ-9.5 מיליארד שקל.

החלטת ממשלת ישראל להטיל סגר נוסף במטרה להתמודד עם מגפת הקורונה, מובילה להשלכות שונות על לקוחות המערכת הבנקאית. על מנת לסייע ללקוחות להתמודד עם השלכות הסגר הכוללות, בין היתר, ירידה בהכנסות, פגיעה בתעסוקה וקושי בהחזר הלוואות, הודיע הפיקוח על הבנקים על הרחבה נוספת של המתווה, שאומץ ע"י המערכת הבנקאית וייכנס לתוקפו החל מה-1.10.20, באופן הבא:

התקופה להגשת הבקשה לדחיית תשלומי הלוואות תוארך עד לסוף השנה, כלומר עד לתאריך 31.12.2020. הארכת התקופה כוללת את כל סוגי ההלוואות: משכנתאות, אשראי צרכני ואשראי לעסקים.

הלוואות צרכניות עד 100,000 שקל:

לקוחות שדחו את התשלומים לתקופה של עד 6 חודשים יוכלו לקבל דחייה נוספת עד 31.12.20 (ולמעשה להגיע במצטבר לדחייה של עד 9 חודשים). לקוחות שטרם דחו את התשלומים ומעוניינים עכשיו בדחייתם, יוכלו לקבל דחייה של עד 6 חודשים. הדחייה ללא שיקול דעת הבנק היא של רכיב הקרן בהלוואה. בנק רשאי לאפשר גם דחייה של הריבית בנוסף לדחיית הקרן.    

משכנתאות ואשראי לעסקים:

ימשיך לחול האמור במתווה האחרון שפורסם: - לקוחות שכבר דחו את תשלומי המשכנתא לתקופה של עד 6 חודשים, יוכלו לקבל דחייה נוספת עד לתאריך 31.12.2020.

לקוחות שטרם דחו את תשלומי המשכנתא ומעוניינים עכשיו בדחייתם, יוכלו לקבל דחייה של עד 6 חודשים, כאשר ניתן להגיש את הבקשה עד לתאריך 31.12.20".  

בבנק ישראל הדגישו כי "דחיית תשלומי הלוואות כמוה כאשראי חדש (שניתן אמנם בתנאי הריבית המקוריים במסגרת המתווה) ולכן על הלקוחות לעשות שימוש מושכל בכלי זה ולא לדחות תשלומי הלוואות שלא לצורך. תקופת ההרחבה הנוספת נועדה לצמצם את אי הוודאות, ובכדי לאפשר ללקוחות שיזדקקו לכך, להגיע להסדרי תשלום עם הבנקים בהתאם ליכולותיהם ומצבם.

"לצד זה, הפיקוח חזר והדגיש בפני המערכת הבנקאית, כי יש לפעול ברגישות כלפי הלקוחות ולהימנע, ככל הניתן, מנקיטת הליכים משפטיים מול הלקוחות. יש להמשיך לנסות להגיע עם הלקוח להסדרי תשלום בראייה צופה פני עתיד, בהתאם לנסיבות של כל לקוח, על מנת לאפשר להם לעמוד בהשלכות התמשכות המשבר. המתווה שגובש מציג את תנאי המינימום בדחיית תשלומי ההלוואות וכל בנק רשאי (כפי שנעשה בחלק מהבנקים) להרחיבו לטובת לקוחותיו ולבקשתם.

המתווה החדש מתייחס בשלב זה רק להלוואות בנקאיות, ולא לכאלה שניטלו מחברות כרטיסי אשראי וגופים חוץ־בנקאיים אחרים — שאחראים יחד לכ–15% מסך האשראי הצרכני.

הטלת הסגר השני והחשש מקשיים של משקי בית ונוטלי משכנתאות לפרוע את חובם, וההפרשות להפסדי אשראי של הבנקים שנגזרות מאלה — הפילו את מדד הבנקים ת"א 5 בכ–13% מתחילת החודש. מדד זה רשם את אחת השנים הגרועות ביותר שלו, עם צניחה של כ–38% מתחילת השנה.

מתווה דחיית ההלוואות המעודכן
צילום: מקור: בנק ישראל

הבהרות לטבלה:

* לא כולל לווה שנמצא בהליך משפטי.
** לא כולל הלוואות בשת"פ מסחרי עם צד שלישי.
*** אופן פריסת ההלוואה היא בכפוף למגבלות טכניות הנובעות ממערך המחשוב של הבנק. במידת הצורך יוצעו פתרונות חליפיים למנגנון הפריסה.
****שיעור הריבית -  התשלומים הנדחים יישאו ריבית שלא תעלה על שיעור הריבית בחוזה ההלוואה. חשוב להדגיש כי דחיית תשלום הלוואה כמוה כנטילת הלוואה חדשה, בגובה הסכום הנדחה.

דחייה כרוכה בתשלום לא מבוטל

היכולת להקפיא תשלומים עד דצמבר ניתנת גם למי שכבר הקפיאו תשלומים וגם לאלה שלא. בבנק ישראל אמרו כי המטרה היא למנוע מצב שבו לווים יידרשו לחזור לשלם כבר בשבועות הקרובים, במהלך הסגר.

מאז התפרצות הקורונה בישראל, הבנקים איפשרו ללקוחותיהם לבצע הקפאת הלוואות צרכניות ומשכנתאות, בעיקר במהלך מארס־אפריל. ניתנה אפשרות להקפיא הלוואות צרכניות למשקי בית לתקופה של חצי שנה. רוב ההקפאות של הלוואות נעשו בתחילת הסגר של הגל הראשון, והן אמורות להסתיים בחודש הבא.

במערכת הבנקאות ובבנק ישראל העריכו בחודשים האחרונים כי עד אוקטובר המשק יראה סימני חזרה לשגרה ויציג נתונים מקרו־כלכליים משופרים — בעוד בפועל, החלת הסגר השני הביאה לגידול בשיעור המובטלים ולקשיים מקרו־כלכליים, וכן לחשש מוגבר מכך שמשקי בית ונוטלי משכנתאות יתקשו לפרוע את חובותיהם ויזדקקו לדחיות נוספות.

כעת עולה שוב החשש כי גם חלק ממי שכבר חזרו לשלם את ההלוואות, עשויים לבקש שוב להקפיא אותן. מנתוני בנק ישראל לגבי ביצועי שוק המשכנתאות באוגוסט עלה כי כ–12% מהמשכנתאות נמצאות בהקפאה (בדומה לשיעור המובטלים במשק, כ–12%). זהו גידול קל לעומת 11% ביולי. בימי שגרה כ–3% בלבד מהמשכנתאות נמצאות בדחייה.

ביולי הודיע בנק לאומי ללקוחותיו על אפשרות של דחייה בתשלום הקרן של המשכנתא בשנתים נוספות. בלאומי מצאו אז כי דחייה בתשלומי המשכנתא כרוכה בתשלום עתידי לא מבוטל עבור הלקוחות.

ביום חמישי האחרון יו"ר הוועדה לקידום עסקים קטנים ובינוניים בכנסת וסגנית יו"ר הכנסת, ח"כ קרן ברק, פנתה ביום חמישי האחרון לשר האוצר, ישראל כ"ץ, ולבנק ישראל, וקראה להם להאריך את הקפאת ההלוואות לעסקים קטנים בחצי שנה נוספת, "לאור הסגר השני, ועקב מצוקתם הכלכלית של רוב בעלי העסקים", והוסיפה כי יש "לשפות את הבנקים בגין תשלומי הריבית על ההלוואות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker