רמי לוי ויתר על דלק ישראל בגלל השבת: תשובה לווה 450 מיליון שקל מקרן ארבל

מתווה העסקה מבטיח לארבל תשואה שנתית של 10% לחמש שנים על ההלוואה, בתוספת 20% ממניות דלק ישראל

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יצחק תשובה
יצחק תשובהצילום: דודו בכר

בעקבות איום החרדים לחרם צרכנים על רמי לוי, קבוצת דלק - בשליטתו של יצחק תשובה - צפויה לחתום על הסכם הלוואה עם קרן ארבל של אמיר הסל, בסכום של כ-450 מיליון שקל. בדלק ובארבל עוסקים כעת בניסוח טיוטות הסכם אחרונות לקראת החתימה, שתיעשה היום (ו') או ביום ראשון, עוד לפני יום כיפור. דירקטוריון דלק אישר את העסקה אמש.

השבוע נחשף ב-TheMarker כי גורמים בכירים במגזר החרדי מתריעים כי אם  רמי לוי ייכנס כשותף בדלק ישראל, המפעילה את רשת חנויות הנוחות מנטה בשבתות, הוא מסתכן בחרם צרכני על רשת הקמעונות שלו - רמי לוי שיווק השקמה.

הרב יצחק גולדקנופף, דמות בכירה בחסידות גור, המכהן כראש ועדת הרבנים למען קדושת השבת, אמר: "אני לא חושב שרמי לוי ירצה להרוס לעצמו בכך שהוא ירכוש את מנטה. כיום, כל אחד מרגיש בנוח לקנות אצל רמי לוי - חרדים, דתיים ומסורתיים - אבל זה לא יישאר המצב אם הוא ירכוש רשת שפועלת בשבת. רמי לוי פיקח. הוא לא יעשה מעשה שהוא לא מתאים ב-100% לחלק מהקליינטים שלו. בקרוב הוא יקבל מאתנו מכתב בנושא".

אמיר הסל
אמיר הסלצילום: עופר וקנין

רמי לוי התמודד על רכישת השליטה (70%) בדלק ישראל ביחד עם חברת הנדל"ן להב LR, שבשליטת אבי לוי. ככל הידוע, בלהב מנסים למצוא שותף אלטרנטיבי לעסקה, אך כרגע לא הצליחו למצוא גורם שיהיה מעוניין להיכנס בנעלו של רמי לוי. להב לבדה תתקשה לרכוש את דלק ישראל, גם בגלל היקף העסקה - מעל חצי מיליארד שקל - וגם בשל ההערכה כי תתקשה לקבל מימון משמעותי מהבנקים לצורך רכישת השליטה וצורכי ההון החוזר של רשת דלק.

דלק ישראל מחזיקה ב-238 אתרי תדלוק, מתוכם 178 בהפעלה עצמית, וב-195 חנויות נוחות תחת המותג מנטה - שפועלות 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע. 161 מתוכן בהפעלה עצמית, והיתר בזכיינות. 13 חנויות ברשת נקראות מנטה מרקט, והן חנויות בסגנון מינימרקט.

העסקה עם ארבל, שאליה הצטרפו גם גופים מוסדיים (הפניקס, מיטב דש ואיילון), מורכבת יחסית, ובסופה כלל לא הובטח שהשליטה בדלק ישראל תישאר בידי תשובה. מתווה העסקה הבטיח לארבל תשואה שנתית של 10% לחמש שנים על הלוואה של 450 מיליון שקל, על בסיס הדיווידנדים מדלק ישראל, בתוספת 20% ממניות דלק ישראל.

רמי לוי
רמי לויצילום: ניר קידר

בתום תקופת ההשקעה, קבוצת דלק נדרשת לפרוע את קרן ההלוואה (450 מיליון שקל), וארבל תישאר עם אחזקה הונית של 20%, כשיתרת המניות יישארו בידי דלק. ואולם, השליטה של דלק אינה מובטחת; בהסכם נקבע שאם שווי המניות שבידי קרן ארבל יהיה נמוך מתוספת תשואה של 5% בשנה (כלומר, שווי השקעה כולל של 563 מיליון שקל) יועברו לקרן ארבל מניות דלק ישראל נוספות, שעלולות להביא לאובדן השליטה של קבוצת דלק.

התמורה בעסקה עם קרן ארבל תאפשר לקבוצת דלק לעמוד במתווה הסדר החוב, שלפיו התחייבה הקבוצה לפרוע את ההתחייבויות לבנקים - שמסתכמות ב-340 מיליון שקל - עד 30 באוקטובר. תשובה העדיף דווקא לקדם את העסקה עם רמי לוי ולהב אל.אר, שכן להערכתו העסקה היתה מיטיבה יותר עם קבוצת דלק, ותאפשר לה לשמור על נתח מניות גדול יותר. ואולם, הלחץ שהפעילו במגזר החרדי ביחד עם הצורך במזומנים כדי לעמוד בהסדר החוב - הכריעו לטובת ארבל.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker