הבנקים סוגרים את הברז: ארנו נדל"ן תממן שיפוץ מלון שיושכר לפתאל ב-65 מיליון שקל

בעל המלון הוא הקבלן הירושלמי מוטי לוי, שרכש את המתחם מבוני התיכון ב-2017 ■ לאחר תום השיפוץ, קבוצת פתאל תשכור מלוי את המלון ל-25 שנה ותפעיל אותו כמלון ספא

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
יער אשתאול
יער אשתאולצילום: יעקב שקולניק / מארכיון הצילומים של קק"ל

קרן ארנו נדל"ן, בשליטתה של דנה סנדר, תעניק מימון בסך 65 מיליון שקל לשיפוץ המלון הנטוש בגבעת יערים (מלון צובה) בסמוך לירושלים - כך נודע ל-TheMarker. בעל המלון הוא הקבלן הירושלמי מוטי לוי, שצפוי לשפץ את המתחם בשלוש השנים הקרובות.

ההלוואה של ארנו עשויה לגדול עד ל-110 מיליון שקל, בהינתן תנאים מסוימים. הסכם ההלוואה צפוי להיחתם בזמן הקרוב. לאחר תום השיפוץ, קבוצת פתאל אמורה להשכיר ולהפעיל את המתחם כמלון ספא, לתקופה של 25 שנה.

המלון הנטוש, סמוך לכניסה לגבעת יערים, ממוקם לצד כביש 395, בין ירושלים לאשתאול. המבנה הוא אחד מ"הפילים הלבנים" הפזורים ברחבי הארץ ושוכנים על קרקע פרטית. בעבר החזיקה במלון משפחת בן חיים הירושלמית. המשפחה הניחה אבן פינה להקמת המלון עוד ב-1985, אך הבנייה מעולם לא הושלמה, בשל קשיים שאליהם נקלעו היזמים.

דוד פתאל
דוד פתאלצילום: ללא קרדיט

בתחילת שנות ה-90 רכשה את המתחם קבוצת משקיעים משווייץ, שהתכוונה להקים במקום מלון ספא יוקרתי ודיור מוגן. ואולם, גם הפרויקט הזה נגנז בשל האינתיפאדה הראשונה, שהובילה למשבר בעף התיירות. ב-2005 רכשה את המבנה חברת בוני התיכון שלא קידמה כל תוכנית בנייה, וב-2017 נמכר המלון לחברת אורני ירושלים של לוי.

לאחר השלמת השיפוץ, המבנה והקרקע יישארו בבעלותו של לוי, בעוד פתאל תשכור את המתחם בחוזה ארוך טווח, ובעלות מוערכת של כ-7 מיליון שקל בשנה. המלון ישתרע על פני 3,500 מ"ר כשהוא ימנה עד 100 חדרים. בנוסף למלון צובה, לפתאל שבעה פרויקטים לבתי מלון בירושלים, חלקם פעילים (לאונרדו פלאזה, לאונרדו ירושלים, לאונרדו בוטיק) וחלקם בהקמה (NYX ירושלים, בית אליאנס, בית שמואל הנגיד, ובן סירא, שעתידים להיפתח ב-2023-2022).

ארנו נדל"ן מעניקה מימון חוץ בנקאי למיזמי נדל"ן בישראל - ובכלל זאת הלוואות ליזמות "רגילה", מחיר למשתכן, אובליגו, תמ"א 38 וכו'. הקרן - שהיא שותפות מוגבלת - השלימה עד כה גיוסי הון בסכום מצטבר הקרוב ל-300 מיליון שקל. הקרן גייסה הון באמצעות פרסום תשקיף - אך מבלי שמניותיה נסחרות בבורסה. זאת, כדוגמת קרנות אחרות הפועלות להשקעות נדל"ן.

בעקבות משבר הקורונה, שפגע באורח קשה בענף התיירות, הבנקים מקצצים כעת במקורות האשראי לענף, והיזמים נאלצים למצוא פתרונות מימון אלטרנטיביים. באחרונה גם מלונות בראון סיכמה על קבלת מימון להשלמת הפרויקט מקרן מגדלור, שעתידה להיכנס כשותפה בניהול המלון. בנוסף, בראון פועלת להכנסת שותפים לחלק מהמלונות שבבעלותה על מנת להשיג מימון.

עוה"ד גלעד מעוז ואור צור ממשרד ERM ייצגו את אורני ירושלים. עו"ד מיכל גביש ממשרד עו"ד ישראל שלו ייצגה את ארנו נדל"ן בעסקה. פרימיום קפיטל ייצגה את לוי בהליך המימון מול ארנו נדל"ן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker