"לחייב את חברות הביטוח ובתי ההשקעות לדווח על השקעותיהן ביצרני מוצרי עישון"

המיזם למיגור העישון הגיב לקול הקורא של רשות ניירות ערך בנושא השקעות חברתיות ■ במיזם ציינו כי יש מחקרים שמצביעים על כך שעישון מגדיל את הסיכון לתחלואה בקורונה

אסא ששון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
סיגריה
עישוןצילום: Bloomberg

לפני כחודש וחצי יצאה רשות ניירות ערך בקול קורא לגבי הצורך ברגולציה סביבתית וחברתית. המיזם למיגור העישון הגיב השבוע לקריאה וקרא לרשות לחייב בראשונה את חברות הביטוח ובתי ההשקעות שנסחרים בבורסה, לדווח על השקעותיהם בחברות שמייצרות, מייבאות ומשווקות מוצרי עישון. 

המיזם מפנה גם דרישה דומה כלפי חברות שמנהלות את קרנות הנאמנות שבהן משקיע הציבור את חסכונותיו, ויועצי השקעות (לדוגמה, בבנקים). קרנות הנאמנות והיועצים נתונים לפיקוחה של רשות ניירות ערך. כדי לוודא שהחובה תחול גם על גופים מוסדיים שאינם נסחרים בבורסה, לרבות חברות המנהלות קופות גמל וקרנות פנסיה, מציעים במיזם לתאם את הרגולציה החדשה עם רשות שוק ההון, המפקחת על כלל הגופים המוסדיים - כולל הפרטיים.

לכן מציע המיזם כי הרשות תדרוש מוועדת ההשקעות או הדירקטוריון בחברה ציבורית או בקרן נאמנות, אשר החליטו על השקעה בחברות עישון, שידווחו מיידית למשקיעים דרך מערכות המגנא והמאיה של הבורסה ושל הרשות.

לפי המיזם, הדיווח צריך לכלול מידע בשאלות כיצד התקבלה ההחלטה להשקיע, אילו ארגונים בחברה נטלו חלק בהחלטה, על סמך איזה מידע פעלו, ועד כמה – אם בכלל – התייחסו להשלכות העישון על בריאות הציבור. עוד ממליץ המיזם לדרוש גילוי תקופתי, המתפרסם מדי רבעון ובסיום השנה, לגבי כלל ההשקעות בחברות העישון.

רשות ניירות ערך
רשות ניירות ערךצילום: נתנאל גאמס

במיזם מציעים כי רשות ניירות ערך תדרוש מוועדת השקעות או דירקטוריון בחברה ציבורית או בקרן נאמנות, שהחליטו על השקעה בחברות עישון, שידווחו על כך למשקיעים דרך מערכות המגנא והמאיה של הבורסה ושל הרשות. לפי המיזם, הדיווח צריך לכלול מידע שמסביר כיצד התקבלה ההחלטה להשקיע בחברה, אילו אורגנים בחברה נטלו חלק בהחלטה, על סמך איזה מידע פעלו ועד כמה – אם בכלל – התייחסו להשלכות העישון על בריאות הציבור. עוד ממליץ המיזם לדרוש גילוי תקופתי, שמתפרסם מדי רבעון ובסיום השנה, לגבי כלל ההשקעות בחברות העישון.

במיזם כתבו לרשות ניירות ערך כי "השקעה בעישון היא בחירה אתית-מוסרית ולא רק עסקית. במיוחד כאשר כל שנה בני נוער וצעירים נשאבים למעגל הקטלני של התנסות והתמכרות למוצרי טבק ועישון, העלולים להוביל למוות בטרם עת. למשקיעים עומדת הזכות להיחשף למידע ולשיקולים שעומדים מאחורי החלטות השקעה אלה.

"גופים המשקיעים בעישון מעניקים עדיפות כמעט בלעדית לתשואה, אך מתעלמים מההשלכות ההרסניות של העישון על החיים ועל הבריאות של כולנו. הגילוי גם נועד להעניק תמריץ שלילי להשקעה בעישון".

רשות ניירות ערך ביקשה בקול הקורא התייחסות לסוגיה אם מוצדק לפעול כבר כעת, בעיצומו של משבר הקורונה, ליישום כללים חדשים בנושאים סביבתיים-חברתיים או להמתין לחלוף המשבר. על כך משיבים במיזם כי מתבקש להחיל את חובת הדיווח כבר כעת, דווקא משום שמחקרים בעולם מצביעים על כך שעישון מגדיל את הסיכון לתחלואה בקורונה.

כזכור, לפני כשנתיים ספגו גופים מוסדיים דוגמת הפניקס, פסגות ואיי.בי.איי ביקורת ציבורית אחרי שהשקיעו במניותיה של חברת גלוברנדס, שמשווקת בישראל מותגי סיגריות כגון קאמל, קנט ולאקי סטרייק. המיזם אף דרש בזמנו מהממונה על שוק ההון להתערב בהשקעה, אך הדבר לא נעשה.

על פי הערכות משרד הבריאות, בכל שנה מתים בישראל כ-8,000 אנשים כתוצאה מעישון, ובהם כ-800 איש שאינם מעשנים בעצמם – אבל נחשפו לעישון.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker