סומוטו תתקין מערכת לאגירת אנרגיה למדינול - תמורת 50% מהחיסכון בצריכה

נוסטרומו, שצפויה להתמזג לתוך סומוטו, תתקין את המערכת על גג הבניין שמדינול שוכרת בירושלים ■ מניית סומוטו קופצת - ומשלימה עלייה של 120% מתחילת 2020

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
מייסד נוסטרומו ירון בן נון
מייסד נוסטרומו ירון בן נוןצילום: אייל טואג

חברת נוסטרומו, שצפויה להתמזג לתוך סומוטו, חתמה על הסכם עם מדינול שבבעלות קובי ויהודית ריכטר. נוסטרומו תתקין מערכת לאגירת אנרגיה של 600 קילוואט שעה על גג הבניין שמדינול שוכרת בירושלים. בעקבות הדיווח, מנתרת מניית סומוטו ב-6.5% לשווי של 193 מיליון שקל, ומשלימה עלייה של 120% מתחילת 2020. 

נוסטרומו, שריכטר הוא אחד מבעלי מניותיה, תתקין את המערכת, תפעיל ותתחזק אותה על חשבונה לתקופה של 20 שנים; ותקבל בתמורה 50% מהחיסכון בצריכת החשמל של הבניין. סומוטו מציינת שמערכת האגירה שתותקן בבניינה של חברת הסטנטים מדינול גדולה משמעותית מהמערכת הניסיונית שהותקנה על גג בניין חברת אלקטרה M&E בראשון לציון.

נוסטרומו דיווחה בשבוע שעבר על הסכם דומה עם חברת נדל"ן אמריקאית, המחזיקה בבניין משרדים בלוס אנג'לס שבקליפורניה. כחלק מההסכם, תתקין נוסטרומו, לראשונה מחוץ לישראל, מערכת שפיתחה לאגירת אנרגיה של 750 קילוואט שעה. על פי ההסכם, תפעול המערכת ותחזוקתה יהיו באחריות נוסטרומו ועל חשבונה.

במהלך שלוש שנות ההסכם תנהל נוסטרומו את המערכת, והלקוח ישתף אותה במידע הרלוונטי בנוגע לצריכת החשמל ולחיסכון שנגרם הודות לשימוש במערכת שפיתחה. נוסטרומו מעריכה כי מסירת המערכת והפעלתה תבוצע לקראת סוף ינואר 2021. בתום ההסכם, תהיה ללקוח אפשרות לשמור את המערכת ברשותו, ובמקרה כזה הצדדים יחתמו על הסכם השתתפות בחיסכון בחשבון החשמל - שבמסגרתו ישלם הלקוח לנוסטרומו 50% מהחיסכון החודשי שייווצר מהתפעול השוטף של המערכת בבניין המשרדים.

נוסטרומו פיתחה מערכת המבוססת על תא אנרגיה ייחודי - IceBrick - כשכל תא מכיל מאות קפסולות של מים. התאים מוצבים במבנה הלקוח ומאפשרים המרה ואגירה של אנרגיה חשמלית לאנרגיית קור. אנרגיה זו מאפשרת מאוחר יותר השלה של מערכות המיזוג של הלקוח על פי דרישה של רשת החשמל, ובכך הפחתה משמעותית בעלויות החשמל של הבניין.

נוסטרומו צפויה להתמזג לתוך חברת סומוטו תמורת הקצאה של 73% ממניותיה של סומוטו לבעלי המניות של נוסטרומו - שכוללים בין היתר את משפחת בן נון, חברת תעבורה שבשליטת משפחת ליבנת, וכן את קובי ויהודית ריכטר, רמי אונגר ומנורה מבטחים אנרגיה. שווייה של נוסטרומו לצורך העסקה נקבע על 37.5 מיליון דולר, כולל קופת מזומנים בסכום של 2.5 מיליון דולר. שווייה של סומוטו נקבע על 12.8 מיליון דולר, כולל מזומנים בסך 10.3 מיליון דולר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker