יורם גביזון

חברת eXIthera, שהיא חברה מוחזקת של כלל ביוטכנולוגיה (45%), מתכננת להגיש בקשה לרשות המזון והתרופות האמריקאית (FDA) לעריכת ניסוי קליני ב-EP-7041, שהיא תרופה נוגדת קרישת דם בחולי קורונה שנמצאים ביחידות לטיפול נמרץ.

חולי קורונה קשים עלולים לפתח קרישי דם בכלי הדם, היוצרים חסימות בזרימת הדם שעלולות להחמיר בעיות נשימה או לגרום לשבץ. הבקשה הוגשה בעקבות שיחות ש-eXIthera קיימה עם ה-FDA. בהודעתה, eXIthera מתייחסת למאמר שפורסם בכתב העת הרפואי Critical Care Explorations.

המאמר סוקר את השימוש האפשרי ב-EP-7041 גם בחולים המחוברים למכונת Extracorporeal Membrane Oxygenation) ECMO), שהיא  מערכת לחמצון חוץ גופי של הדם. מערכת זו מעבירה דם מגוף החולה למכונה המעשירה את הדם בחמצן, והדם מוחזר לגוף. על מנת שהדם לא ייקרש בתוך ה-ECMO או בצנרת שלה, חולים אלה מקבלים נוגדי קרישה בכמות גדולה, דבר המעמיד אותם בסיכון לדימומים.

המאמר דן בתוצאות פרה-קליניות ותוצאות קליניות מניסוי Phase I של eXIthera ב-EP-7041 ב-60 מתנדבים בריאים, ומדגיש את הצורך בנוגדי קרישה חדשים עבור המכונות אשר יהיו בטוחים יותר בהשוואה לנוגדי הקרישה המצויים בשימוש כיום. להערכת eXIthera, המידע המוצג במאמר תומך ביכולתה של ה-EP-7041 לשמש כתרופה נוגדת קרישה בכלי הדם ובמערכות המזרימות דם חוץ-גופית, תוך הקטנת הסיכון לדימום בזמן ניתוח או לאחר חבלה. eXIthera מציינת כי בכוונתה להמשיך בפיתוח התרופה לשתי ההתוויות: טיפול בחולי COVID-19 הנמצאים ביחידות לטיפול נמרץ (ICU) וטיפול בחולים המחוברים למכונת האקמו.

eXIthera עוסקת בפיתוח תרופות נוגדות קרישה (anti-thrombotic agent), המתבססות על עיכוב חלבון הקרישה XIa. מנגנון פעולה זה צפוי להקטין את שיעור תופעות הלוואי הדימומיות המאפיינות תרופות נוגדות קרישה קיימות. eXIthera סיימה ניסוי קליני בשלב הראשון שבו נמצא כי התרופה בטוחה, הביאה להארכת aPTT, מדד הקרישה הרלבנטי, בצורה פרופורציונלית לעליית המינון ועם התחלה וסיום מהירים של אפקט זה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker