בעקבות הסגר: פוקס, קסטרו וגולף מוציאות שוב אלפי עובדים לחל"ת

קבוצת פוקס מעסיקה למעלה מ-8,000 עובדים, שרובם כבר הוצאו לחל"ת של חודשיים בתקופת הסגר הראשון, ומשכורתם שולמה על ידי המדינה ■ גולף הודיעה כי הסגר השני עלול להשפיע באופן מהותי לרעה על תוצאותיה הכספיות

ערן אזרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
i-gold advertisement
מעבר לטוקבקים
הראל ויזל
הראל ויזלצילום: דימה טליאנסקי

בעקבות הסגר השני, קבוצת האופנה פוקס, שבשליטת המשפחות ויזל ופוקס, מוציאה שוב אלפי עובדים לחל"ת (חופשה ללא תשלום). מנכ"ל הקבוצה, הראל ויזל, ומנהלים בכירים נוספים הודיעו כי יוותרו על מחצית משכרם בתקופת הסגר. בכוונת פוקס לנקוט צעדים נוספים לצמצום ההוצאות השוטפות בזמן הסגר. מניית פוקס יורדת בכ-4%.

פוקס מעסיקה יותר מ-8,000 עובדים – מחציתם במשרה מלאה, חלקם סטודנטים וחלקם עובדי משרות חלקיות. עובדי הקבוצה כבר הוצאו לחל"ת של חודשיים בתקופת הסגר הראשון, בין אמצע מארס לאמצע מאי. לאחר מכן השיבה פוקס את כלל עובדיה לעבודה רגילה. תשלום השכר בתקופת החל"ת חסך לפוקס הוצאת שכר עבודה בסך של עשרות מיליוני שקלים, כ-40 מיליון שקל לפחות לפי הערכות, דבר שסייע לה להגדיל דרמטית את הרווח הנקי.

בשבוע שעבר החליטה הממשלה על סגר שני במטרה לבלום את קצה התפשטות מגפת הקורונה. במסגרת הצעדים הוחלט לאסור על פעילות מסחר והפעלת של חנויות בקניונים ובמרכזי הקניות. על רקע זאת, פוקס סגרה את כל החנויות עד לסיום הסגר, פרט לאתרי הסחר המקוון.

חנות של פוקס
חנות של פוקס

בתקופת הסגר, ימשיכו לעבוד מספר עובדים ומנהלים במתכונת חלקית. בשונה מהסגר הראשון, מנכ"ל פוקס ויזל, יוותר כאמור רק על מחצית משכרו - ולא על שכרו המלא. פוקס העריכה כי מידת ההשפעה של הסגר על תוצאותיה הכספיות, תלויה בין היתר, במידת התארכותו (אם בכלל), וכן באופן החזרה לפעילות.

מניית פוקס

קבוצת פוקס רשמה ברבעון השני של 2020 רווחי שיא של 90 מיליון שקל - עלייה של 55% לעומת הרבעון המקביל ב-2019. הגידול המשמעותי ברווחים, למרות המגבלות שהוטלו, נבע בעיקרו מהתמיכה הממשלתית לעובדים בחל"ת, שחסכה לפוקס תשלומי שכר בעשרות מיליוני שקלים; וכן בשל הטבות והנחות בדמי השכירות שקיבלה מהקניונים.

במחצית הראשונה של השנה הרוויחה פוקס כ-52.6 מיליון שקל, לעומת רווח נקי של כ-48.7 מיליון שקל במחצית הראשונה של 2019. חרף המשבר, פוקס נזילה מאוד ובמצב פיננסי טוב, וזאת לאור המהלכים העסקיים המוצלחים שהוביל ויזל והנהלת פוקס בשנים האחרונות. נכון לסוף יוני 2020, לקבצה היו יתרות מזומנים בסך 1.1 מיליארד שקל.

גם בגולף מוציאים לחל"ת

בדומה לפוקס, גם קבוצת גולף, שבשליטת כלל תעשיות, הודיעה על הוצאת עובדי החנויות וחלק מעובדי המטה לחל"ת עד לסיום תקופת הסגר. גולף הודיעה כי תנקוט בצעדים לצמצום ההוצאות, וכן לצמצום או ביטול תשלומים לצדדים שלישיים, כולל משכירים (חברות הקניונים והמרכזים המסחריים). החברה פועלת כעת לגבש את תנאי ההקלות לתקופת הסגר מול בעלי הקניונים. גולף הודיעה כי הסגר השני עלול להשפיע באופן מהותי לרעה על תוצאותיה הכספיות.

קבוצת גולף מפעילה כ–330 חנויות ונקודות מכירה ברחבי הארץ, בין היתר של מותגי גולף, גולף אנד קו, עדיקה ואינטימה. גם גולף הציגה שיפור בתוצאות ברבעון השני למרות המשבר - הרווח הנקי עלה ברבעון ב–43% לכ–23.3 מיליון שקל לעומת הרבעון המקביל ב–2019. השיפור ברווח נבע מחיסכון בהוצאות - בעיקר הוצאות שכר עבודה, כ-30 מיליון שקל, ששולמו על ידי המדינה והנחות בדמי השכירות בקניונים – בסך של כ-20 מיליון שקל. 

גם בקבוצת קסטרו-הודיס הודיעו על תוכנית קיצוצים. הקבוצה מסרה כי שמרבית עובדיה הוצאו לחל"ת, ושהקבוצה תעבור לפעילות במתכונת מצומצמת בעיקר דרך אתרי האינטרנט. מנהלי קסטרו הודיעו על וויתור על חלק משכרם. מנכ"ל קסטרו, רון רוטר, ויתר על 60% מהשכר ברוטו, החל ממאי 2020; יו"ר קסטרו, גבי רוטר, ומנכ"ל קבוצת הודיס יוסי גביזון ויתרו על 50% מהשכר ברוטו החל מאמצע מארס; בעוד יתר מנהלי הקבוצה ויתרו על 15% מהשכר.

קסטרו ציינה בדיווח לבורסה כי תבחן באופן שוטף את ההתפתחויות ואת הנחיות הרשויות, ותפעל ככל הניתן להיערך לחידוש פעילותה במועד האפשרי. עוד הדגישה החברה כי "בשלב זה מוקדם להעריך את היקף הפגיעה בהיקפי מכירות הקבוצה, ולא ניתן להעריך באופן מלא וודאי את מלוא ההשלכות על תוצאות הפעילות, שעשויות להיות מושפעות בין היתר ממשך תקופת הסגר השני ומגורמים נוספים שאינם בשליטת החברה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker