אורמת גבתה חוב של 20 מיליון דולר מחברת החשמל של הונדורס

בעקבות הגבייה, תחודש פעילות הגילוי והפיתוח של מאגר גיאותרמי של 20 מגה-ואט בהונדורס

יורם גביזון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת הכוח של אורמת בפלטנרס, הונדורס
תחנת הכוח של אורמת בפלטנרס, הונדורס

חברת אורמת טכנולוגיות הצליחה לגבות חוב של 20 מיליון דולר מ-ENNE, חברת החשמל הלאומית של הונדורס. מרבית הסכום הוא חוב שלא נגבה מאוקטובר 2018 עד אפריל 2019. החברה חייבת לאורמת סכום נוסף של 4 מיליון דולר - חוב מפברואר ומארס 2020. בסוף אפריל האחרון שלחה ENNE לאורמת מכתב שבו כתבה כי מגפת הקורונה יצרה אירוע של כוח עליון שבגינו לא תוכל לשלם.

מנכ"ל אורמת, דורון בלשר
מנכ"ל אורמת, דורון בלשרצילום: ניר סלקמן

אורמת טכנולוגיות, המנוהלת על ידי דורון בלשר, ציינה שהיא ממשיכה בפעילות הגילוי של מאגר גיאותרמי במרכז הונדורס, שפוטנציאל ההפקה ממנו מוערך בשלב זה ב-20 מגה-ואט; ומתכננת להאיץ את מאמצי הפיתוח לתמוך בביקוש לאנרגיה מתחדשת ולאספקה אמינה של חשמל בהונדורס. במקביל לחידוש מאמצי הפיתוח של המאגר, החלה אורמת בשיחות עם חברת החשמל ENEE על הסכם מכירה ארוך טווח של החשמל שייוצר באתר. אורמת החלה לפתח את המאגר לפני שלוש שנים, אולם בעקבות העיכובים בגבייה הוחלט לעצור את הפיתוח עד לפירעון החוב.

אורמת מציינת כי ENEE יזמה שיחות עם יצרנים פרטיים של חשמל על שינוי בחוזי מכירת החשמל ארוכי הטווח. להערכתה של אורמת, לעובדה שפרויקט פלטנרס (Platanares) של החברה מוכר את החשמל שהוא מייצר לפי אחד מתעריפי החשמל הנמוכים לפרויקטים של אנרגיה מתחדשת, תהיה השפעה חיובית.

תחנת הכוח פלטנרס, שהספקה 38 מגה-ואט, הוקמה בשיטת BOT עבור חברת החשמל הפרטית ELCOSA בהשקעה מוערכת של 160 מיליון דולר, והחלה לפעול בספטמבר 2017. התחנה תופעל 15 שנה על ידי אורמת טכנולוגיות בטרם תועבר לחברת ELCOSA, והחשמל המיוצר בה משווק לחברת החשמל הלאומית של הונדורס ENEE - על פי חוזה ל-30 שנה. ההכנסה השנתית מהפעלת התחנה היא 33 מיליון דולר. הקמת התחנה מומנה באמצעות הלוואה של 116 מיליון דולר נושאת ריבית של 7%, שאורמת קיבלה מהבנק האמריקאי DFC (US International Development Finance Corporation).

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker